Բլուրի վրայի խաղողի այգին. Ինչպես կառուցվեց ներկայիս Ազգային ժողովի շենքը
Վերջին հարյուրամյակում Խորհրդային, այնուհետեւ նորաստեղծ Հայաստանի Հանրապետությունն անցավ մի շարք դժվարություններով, եւ այդ ամենի ականատեսն ու անմիջական մասնակիցը քաղաքի կենտրոնից հեռու, մի բլուրի վրա գտնվող եւ խաղողի այգիների փոխարեն կառուցված շինությունն էր, որը մենք այսօր ճանաչում ենք որպես Ազգայի...
16.07.2021
«Խորհրդարան 1918-1920». Սնունդ եւ օճառ ստացած պատգամավորների անվանացանկ
Առաջին հանրապետության խորհրդարանում պատգամավորներին տրամադրվող սնունդը եւ օճառը ցուցակագրվում էին: «1. Ահարոնեան Աւետիք  2. Աղբալեան Նիկոլ 3. Արղութեան Յովսէփ 4. Արարատեան Սարգիս 5.  Աբեղեան Արտաշէս եւ այլք»:   ...
Խորհրդարանի արարողակարգի թանգարան. Ցորենի հասկ
Պաշտոնական այցով Կիպրոսում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունն իր հետ բերել եւ  Խորհրդարանի արարողակարգի թանգարանին  է հանձնել արծաթից պատրաստված ցորենի հասկի պատկեր: Այն խորհրդանշում է հայ եւ կիպրացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն ու համերաշ...

Виноградник на холме. Как строилось нынешнее здание Национального Собрания
В последнее столетие Советская, а затем новообразованная Республика Армения пережили ряд трудностей, и здание, построенное на холме вдали от центра города, на месте виноградников, которое мы теперь знаем как здание Национального Собрания, стало их свидетелем и непосредственным участником. Журналист ...
16.07.2021
«Парламент 1918-1920». Список депутатов, получивших продукты и мыло
В парламенте Первой Республики регистрировались выдаваемые депутатам продукты и мыло.«1. Агаронян Аветик2. Агбалян Никол ...
Музей Протокола Парламента. Колосья пшеницы
Находящаяся на Кипре с официальным визитом делегация во главе со спикером НС А.Мирзояном привезла с собой и передала Музею Протокола Парламента изготовленные из серебра колосья пшеницы. Они символизируют вековую дружбу и солидарность армянского и кипрского народов.   ...