Բլուրի վրայի խաղողի այգին. Ինչպես կառուցվեց ներկայիս Ազգային ժողովի շենքը
Վերջին հարյուրամյակում Խորհրդային, այնուհետեւ նորաստեղծ Հայաստանի Հանրապետությունն անցավ մի շարք դժվարություններով, եւ այդ ամենի ականատեսն ու անմիջական մասնակիցը քաղաքի կենտրոնից հեռու, մի բլուրի վրա գտնվող եւ խաղողի այգիների փոխարեն կառուցված շինությունն էր, որը մենք այսօր ճանաչում ենք որպես Ազգայի...
16.07.2021
«Խորհրդարան 1918-1920». Սնունդ եւ օճառ ստացած պատգամավորների անվանացանկ
Առաջին հանրապետության խորհրդարանում պատգամավորներին տրամադրվող սնունդը եւ օճառը ցուցակագրվում էին: «1. Ահարոնեան Աւետիք  2. Աղբալեան Նիկոլ 3. Արղութեան Յովսէփ 4. Արարատեան Սարգիս 5.  Աբեղեան Արտաշէս եւ այլք»:   ...
Խորհրդարանի արարողակարգի թանգարան. Ցորենի հասկ
Պաշտոնական այցով Կիպրոսում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունն իր հետ բերել եւ  Խորհրդարանի արարողակարգի թանգարանին  է հանձնել արծաթից պատրաստված ցորենի հասկի պատկեր: Այն խորհրդանշում է հայ եւ կիպրացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն ու համերաշ...

The Vineyard on the Hill: How Building of Present National Assembly Was Built
In the last centenary, the Soviet Armenia, afterwards the newly created Republic of Armenia passed through a series of difficulties, and the witness and the direct participant of all that far from the city, was the building constructed instead of the vineyard on the hill, which today we know as Nati...
16.07.2021
Parliament 1918-1920: Name List of Deputies Who Received Food and Soap
The members in the parliament of the First Republic being provided food and soap were listed.“1. Aharonian Avetik2. Aghbalian Nikol3. Arghutian Hovsep.4. Araratian Sargis...
Parliament Protocol Museum: Wheat Ears
The Delegation members led by the Speaker of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan being in Cyprus on an official visit brought with them and gave to the Parliament Protocol Museum a picture of wheat ears made of silver. It symbolizes the centuries-old friendship and solidarity between the Armeni...