Մարտի 2-ին ԱԺ 60 պատգամավորների նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` քննարկելու Ազգային ժողովի  հայտարարության նախագիծը մարտի 1-ին Երեւանում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ: Այն ներկայացրեց ԱԺ պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը. ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ...
02.03.2008
Գումարվեց Ազգային ժողովի հատուկ նիստ
Մարտի 2-ին  ՀՀ Ազգային ժողովը գումարեց  հատուկ նիստ: ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ասաց, որ  մարտի 1-ին Երեւանում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ կապված  ՀՀ նախագահը  խորհրդակցելով Ազգային ժողովի նախագահի եւ վարչապետի հետ  մարտի 1-ից 20 օր ժամկետով հայտարարել...

Extraordinary Session of the National Assembly
On March 2 upon the initiative of 60 deputies of the National Assembly an extraordinary session of the National Assembly was held in order to discuss the National Assembly’s draft statement concerning the events that took place in Yerevan on March 1. This was presented by Mr. Rafik Petrosyan, deputy...
02.03.2008
Special Session at the National Assembly
On March 2 the National Assembly convened a special session. The President of the National Assembly Mr. Tigran Torosyan said that the President of the Republic, related to the events of March 1st, which took place in Yerevan, consulting with the President of the National Assembly and the Prime Minis...