ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանն Իսրայելի Կնեսեթում ընթացող խորհրդարանների աշխատակազմերի գլխավոր տնօրենների եւ գլխավոր քարտուղարների միջազգային համաժողովի շրջանակում առանձին աշխատանքային քննարկում է ունեցել Կնեսեթի գլխավոր տնօրեն Ալբերտ Սախարովիչի հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ Կնեսեթի մի շարք ստորաբաժումների ղեկավարներ, այդ թվում նաեւ հետազոտությունների եւ տեղեկատվության կենտրոնի ղեկավարն ու Կնեսեթի մամուլի խոսնակը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Իսրայելի Կնեսեթի աշխատակազմերի միջեւ համագործակցության զարգացմանը եւ փորձի փոխանակման անհրաժեշտությանը վերաբերող հարցերի:
Ալբերտ Սախարովիչը փորձի լայնածավալ փոխանակման պատրաստակամություն է հայտնել, այդ թվում աշխատակազմի թե՛ առանձին եւ թե՛ բոլոր ստորաբաժանումների մակարդակով:
Ստորաբաժանումների ղեկավարների հետ քննարկումների առանցքում է եղել փորձագիտական ծառայությունների մատուցման եւ տեղեկատվության տրամադրման, ինչպես նաեւ խորհրդարանական վերահսկողության կազմակերպման ու իրականացման իսրայելական փորձը: Նշենք, որ Կնեսեթի հետազոտությունների եւ տեղեկատվության կենտրոնում աշխատում է շուրջ 36 մասնագետ: Հանդիպումների ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորհրդարանների աշխատակազմերի ստորաբաժանումների անմիջական համագործակցության եւ փորձագետների փոխայցերի կազմակերպման վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը մասնակցում է Իսրայելի Կնեսեթում փետրվարի 20-22-ն անցկացվող խորհրդարանների աշխատակազմերի գլխավոր տնօրենների եւ գլխավոր քարտուղարների միջազգային համաժողովին, որին մասնակցում են 25 երկրների խորհրդարանների ու միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների շուրջ 50 բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվում են մասնավորապես հանրության համար խորհրդարանների մատչելիության, օրենսդրական աշխատանքի թափանցիկության ու հրապարակայնության, գործադիրի նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողության թեմաները:

The RA NA Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan had a separate working discussion with the Knesset Director-General Albert Sacharovich within the framework of the international conference of parliamentary directors-general and secretaries-general being held at the Knesset of Israel. Heads of a number of subdivisions of the Knesset, including the Head of the Research and Information Center and the Press Secretary of the Knesset also attended the meeting.
During the meeting the sides touched upon the issues on the development of cooperation between the Staffs of the RA National Assembly and the Israeli Knesset and on the necessity of exchange of experience.
Albert Sacharovich expressed readiness of large scale of exchange of experience also at level of separate and all subdivisions of the Staff.
During the discussion the Heads of the subdivisions focused on the Israeli experience of providing expert services and information, as well as the organization and implementation of the parliamentary oversight. Let us note that about 36 specialists work in the Research and Information Center. During the meetings an agreement was reached on the direct cooperation of the subdivisions of the Staffs of the parliaments and the organization of the experts’ mutual visits.
Let us remind that the RA NA Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan takes part in the international conference of parliamentary directors-general and secretaries-general being held on the Knesset of Israel on February 20-22, where about 50 senior officials of the parliaments and international parliamentary organizations of 25 countries take part.
During the conference particularly the themes on the accessibility of the parliaments for the public, the transparency and publicity of the legislative work and the parliamentary oversight towards the legislative body are discussed.