«Հայաստանը հետեւողականորեն անցնում է խորհրդարանական կառավարման». Արմեն Աշոտյան
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը փետրվարի 14-ին Թբիլիսիում հանդիպում է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովի նախագահ, Եվրանեսթ ԽՎ-ում Վրաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Թամար Խուլորդավայի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Կարեն Բեքարյանը:
Հայ եւ վրացի գործընկերներն անդրադարձել են երկու երկրների խորհրդարանների հանձնաժողովների միջեւ կապերի ամրապնդմանն ու փոխգործակցության ակտիվացմանը, մասնավորապես Արեւելյան գործընկերության շրջանակում:
Անդրադառնալով Եվրոպական միության հետ համագործակցության ընդլայնմանը՝ կողմերը կարեւորել են Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը, այս համատեքստում եվրոպական ինտեգրման ուղղությամբ աշխատանքներում Վրաստանի հետ փորձի փոխանակումը: Արմեն Աշոտյանը նաեւ նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է գործընկեր պետությունների հետ եվրամերձեցման գործընթացում առավել ակտիվ փոխգործակցությունը: Հանձնաժողովի նախագահը հավելել է, որ համաձայնագիրը Հայաստան-Եվրոպա դիվանագիտական ջանքերի արդյունք է եւ հույս հայտնել, որ այս հաջողության պատմությունն իր դրական ազդեցությունը կունենա նաեւ Արեւելյան գործընկերության երկրների հետ փոխգործակցության խթանման գործում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հանրային ներգրավվածության միջոցով խորհրդարանական վերահսկողության գործիքակազմի կիրառման հարցերին:
Անդրադառնալով երկու երկրներում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումներին՝ Արմեն Աշոտյանը, նշելով, որ Հայաստանը հետեւողականորեն անցում է կատարում խորհրդարանական կառավարման, կարեւորել է խորհրդարանական ժողովրդավարական հասարակության կերտման համատեքստում փորձի փոխանակումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նշել են, որ երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցության ներկա փուլում օրակարգային է ԵՄ ինտեգրման, խորհրդարանական վերահսկողության եւ խորհրդարանական դիվանագիտության հարցերի շուրջ փորձի փոխանակումը: Արմեն Աշոտյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում առավել սերտ փոխգործակցության վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 14-ին Մոսկվայում հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ: Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության եւ դարավո...
«Էրդողանի եւ Ալիեւի պանթուրքիստական հայտարարություններն անթույլատրելի են». Էդուարդ Շարմազանովը՝ Հունաստանի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 14-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլային: Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել հայ-հունական բարեկամական հարաբերությունները եւ փաստել, որ դրանք օրեցօր զարգանում ու սերտան...
Արա Բաբլոյանը հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում փետրվարի 14-ին Մոսկվայում հանդիպում է ունեցել ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հերմինե Նաղդալյանը, Արտաշե...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի ելույթը «Միասին» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը
Աշխատանքային այցով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 14-ին ՌԴ Պետական դումայում մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին ու Հայ Առաքելական Եկեղեցու Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսա...

А.Ашотян: “Армения последовательно переходит к парламентскому правлению”
14 февраля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян встретился в Тбилиси с председателем Комиссии по европейской интеграции грузинского парламента, руководителем парламентской делегации Грузии в ПА Евронест Т.Хулордава.
Во встрече участвовал также член Постоянной комиссии НС по внешним связям К.Бекарян.
Армянские и грузинские коллеги обратились к вопросам укрепления связей и активизации взаимодействия комиссий парламентов двух стран, в частности в рамках Восточного партнерства.
Обратившись к расширению сотрудничества с ЕС, стороны подчеркнули подписание Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, обмен опытом с Грузией в русле работ по европейской интеграции. Г-н Ашотян также отметил, что Армения в процессе евросближения осознает необходимость более активного взаимодействия с государствами-партнерами. Он добавил, что соглашение – итог дипломатических усилий Армения – Европа и выразил надежду, что история этого успеха будет иметь позитивное влияние   также на укрепление взаимодействия стран Восточного партнерства.
Коснувшись проведенных в обеих странах конституционных реформ и отметив, что Армения последовательно переходит к парламентскому правлению, А.Ашотян подчеркнул важность обмена опытом в контексте построения парламентского демократического общества.
В ходе встречи стороны отметили, что на нынешнем этапе сотрудничества парламентов двух стран в повестке обмен опытом по вопросам интеграции с ЕС, парламентского контроля и парламентской дипломатии. Г-н Ашотян подтвердил готовность Армении к более тесному взаимодействию по представляющим двусторонний интерес проблемам.
14 февраля возглавляемая Председателем НС А.Баблояном делегация встретилась в Москве с Председателем СФ ФС РФ В.Матвиенко.  Поблагодарив за теплый прием, А.Баблоян подчеркнул, что армяно-российские отношения основаны на дружбе и вековых традициях. Отметив, что в межгосударственных отношениях па...
Э.Шармазанов – послу Греции: “Пантюркистские заявления Эрдогана и Алиева недопустимы”
14 февраля вице-спикер НС Э.Шармазанов принял Чрезвычайного и Полномочного посла Греческой Республики в РА Нафсику Ненси Эву Врайла. Э.Шармазанов высоко оценил армяно-греческие дружественные отношения и констатировал, что они все более развиваются и укрепляются.Вице-спикер НС обратился к подписанном...
А.Баблоян встретился с Председателем Госдумы ФС РФ В.Володиным
14 февраля в Москве в рамках рабочего визита в РФ возглавляемая Председателем НС А.Баблояном делегация встретилась с Председателем Государственной Думы ФС РФ В.Володиным. В составе делегации – депутаты НС Э.Нагдалян, А.Гегамян и руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС А.Сагателян.  На вс...
Выступление Председателя НС А.Баблояна на открытии выставки “Вместе”
14 февраля находящаяся с рабочим визитом в Москве делегация во главе с Председателем НС А.Баблояном приняла участие в открытии в Госдуме выставки под девизом “Вместе” к 25-летию установления дипломатических отношений между РА и РФ и 300-летию Ново-Нахичеванской и Российской епархии Армянской Апостол...