«Հայաստանը հետեւողականորեն անցնում է խորհրդարանական կառավարման». Արմեն Աշոտյան
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը փետրվարի 14-ին Թբիլիսիում հանդիպում է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովի նախագահ, Եվրանեսթ ԽՎ-ում Վրաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Թամար Խուլորդավայի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ Կարեն Բեքարյանը:
Հայ եւ վրացի գործընկերներն անդրադարձել են երկու երկրների խորհրդարանների հանձնաժողովների միջեւ կապերի ամրապնդմանն ու փոխգործակցության ակտիվացմանը, մասնավորապես Արեւելյան գործընկերության շրջանակում:
Անդրադառնալով Եվրոպական միության հետ համագործակցության ընդլայնմանը՝ կողմերը կարեւորել են Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը, այս համատեքստում եվրոպական ինտեգրման ուղղությամբ աշխատանքներում Վրաստանի հետ փորձի փոխանակումը: Արմեն Աշոտյանը նաեւ նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է գործընկեր պետությունների հետ եվրամերձեցման գործընթացում առավել ակտիվ փոխգործակցությունը: Հանձնաժողովի նախագահը հավելել է, որ համաձայնագիրը Հայաստան-Եվրոպա դիվանագիտական ջանքերի արդյունք է եւ հույս հայտնել, որ այս հաջողության պատմությունն իր դրական ազդեցությունը կունենա նաեւ Արեւելյան գործընկերության երկրների հետ փոխգործակցության խթանման գործում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հանրային ներգրավվածության միջոցով խորհրդարանական վերահսկողության գործիքակազմի կիրառման հարցերին:
Անդրադառնալով երկու երկրներում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումներին՝ Արմեն Աշոտյանը, նշելով, որ Հայաստանը հետեւողականորեն անցում է կատարում խորհրդարանական կառավարման, կարեւորել է խորհրդարանական ժողովրդավարական հասարակության կերտման համատեքստում փորձի փոխանակումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նշել են, որ երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցության ներկա փուլում օրակարգային է ԵՄ ինտեգրման, խորհրդարանական վերահսկողության եւ խորհրդարանական դիվանագիտության հարցերի շուրջ փորձի փոխանակումը: Արմեն Աշոտյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում առավել սերտ փոխգործակցության վերաբերյալ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 14-ին Մոսկվայում հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ: Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության եւ դարավո...
«Էրդողանի եւ Ալիեւի պանթուրքիստական հայտարարություններն անթույլատրելի են». Էդուարդ Շարմազանովը՝ Հունաստանի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 14-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլային: Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել հայ-հունական բարեկամական հարաբերությունները եւ փաստել, որ դրանք օրեցօր զարգանում ու սերտան...
Արա Բաբլոյանը հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում փետրվարի 14-ին Մոսկվայում հանդիպում է ունեցել ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Հերմինե Նաղդալյանը, Արտաշե...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի ելույթը «Միասին» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը
Աշխատանքային այցով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 14-ին ՌԴ Պետական դումայում մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին ու Հայ Առաքելական Եկեղեցու Նոր Նախիջեւանի եւ Ռուսա...

On February 14, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan had a meeting with the Chairperson of the Committee on European Integration of the Parliament of Georgia, the Head of the Georgian Parliamentary Delegation to Euronest PA Tamar Khulordava in Tbilisi.
The Member of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Karen Bekaryan also took part in the meeting.
The Armenian and the Georgian colleagues touched upon the strengthening and activation of cooperation between the Committees of the parliaments of the two countries, particularly within the framework of the Eastern Partnership.
Touching upon the expansion of cooperation with the European Union, the parties highlighted the signing of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between the Republic of Armenia and the European Union, in this context the exchange of experience with Georgia in the works on European integration. Armen Ashotyan also has noted that Armenia greatly highlights the further active cooperation in the process of the European rapprochement with the partner states. The Committee Chairman has added the Agreement is a result of Armenia-Europe diplomatic efforts and expressed hope that the history of this success will also have its positive influence on boosting of cooperation with the Eastern Partnership countries.
In the course of the meeting the sides talked about the issues of the use of the parliamentary oversight tool set through the public involvement.
Regarding the constitutional reforms in the two countries, Armen Ashotyan, noting that Armenia turns into parliamentary government, has emphasized the exchange of experience in the context of building of parliamentary democratic society.
During the meeting the parties have stated that at the present phase of cooperation of the two countries’ parliaments the exchange of experience over the EU integration, parliamentary oversight and parliamentary diplomacy is on the agenda. Armen Ashotyan reaffirmed the readiness of Armenia on further close cooperation in the issues of bilateral interest.
On February 14, the delegation headed by the RA NA Speaker Ara Babloyan met with the Chairperson of the RF FA Council of the Federation Valentina Matvienko in Moscow.Thanking Valentina Matvienko for the warm reception, Ara Babloyan has underlined that the Armenian-Russian relations are bas...
Eduard Sharmazanov to Ambassador of Hellenic Republic: Erdogan’s and Aliev’s Pan-Turkish Announcements are Inadmissible
On February 14, the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Embassy of the Hellenic Republic to the Republic of Armenia Nafsika Nancy Eva Vraila.Eduard Sharmazanov has highly assessed the Armenian-Greek friendship relations and has doc...
Ara Babloyan Meets with RF FA State Duma Speaker Vyacheslav Volodin
On February 14, the delegation headed by the RA NA Speaker Ara Babloyan within the framework of the working visit to the Russian Federation in Moscow had a meeting with the Speaker of the RF Federal Assembly State Duma Vyacheslav Volodin. The RA NA deputies Hermine Naghdalyan, Artashes Geghamyan, th...
Speech by RA NA Speaker Ara Babloyan at Opening of Exhibition Together
On February 14, the delegation headed by the RA NA Speaker Ara Babloyan being in Moscow on a working visit in the RF State Duma took part in the opening of the exhibition with a heading ‘Together’ dedicated to the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of ...