Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահն այցելել է ՀՀ Ազգային ժողով
Փետրվարի 12-ին Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահ Ռումեն Ռադեւն այցելել է խորհրդարան, որտեղ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, ողջունելով Ռումեն Ռադեւին խորհրդարանում, համոզմունք է հայտնել, որ այս այցը կնպաստի հայ եւ բուլղար ժողովուրդների հարաբերությունների ամրապնդմանը եւ սերտացմանը:
Արա Բաբլոյանի խոսքով՝ Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս Բուլղարիայի հետ հարաբերությունների կայուն զարգացմանը եւ քաղաքական երկխոսության ամրապնդմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է երկու երկրների միջեւ խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացմանը եւ բարեկամական խմբերի գործունեության խթանմանը, ինչպես նաեւ միջխորհրդարանական հարթակներում արդյունավետ համագործակցության անհրաժեշտությանը:
Արա Բաբլոյանը շնորհակալություն է հայտնել բուլղար ժողովրդին եւ Բուլղարիայի իշխանություններին՝ բուլղարահայերի նկատմամբ ցուցաբերած վերաբերմունքի համար՝ նշելով, որ հայերն այդ երկրի արժանապատիվ քաղաքացիներ են, ովքեր նպաստում են իրենց երկրի զարգացմանը:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումներին, խորհրդարանական կառավարման համակարգին եւ ՀՀ Ազգային ժողովի դերի բարձրացմանը: Արա Բաբլոյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը եւ վերահաստատել Հայաստանի մոտեցումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ՝ լուծել խնդիրը բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով:
Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ ներկայացրել պատվիրակությանը, որի կազմում նաեւ խորհրդարանականներ կային:
Ռումեն Ռադեւն իր խոսքում նշել է, որ Բուլղարիայի խորհրդարանը խորհրդարանական կառավարման ավանդույթներ ունի եւ իր երկրում ժողովրդավարական փոփոխությունների երաշխավորն է: Նա ողջունել է մեր երկրում ձեռնարկվող քայլերը՝ ուղղված ժողովրդավարության խորացմանը:
Ռումեն Ռադեւը, փաստել է, որ 2018 թվականի հունվարից Բուլղարիան է նախագահում Եվրոպական միության խորհուրդը, եւ անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ վստահեցրել է, որ Բուլղարիայում առաջիկայում կսկսվի վավերացման գործընթացը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին՝ նա նշել է, որ այդ հարցում Բուլղարիան պետք է միավորի ջանքերը ԵՄ-ի հետ, որպեսզի իրավիճակը տարածաշրջանում կայունանա:
Ռումեն Ռադեւը գրառում է կատարել ՀՀ Ազգային ժողովի պատվավոր հյուրերի մատյանում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Ռումեն Ռադեւին տեղեկացրել է, որ Հայաստանի առողջապահության բնագավառում նոր ուղղության՝ էպիլեպտիկ վիրաբուժության ներդրման եւ զարգացման գործում նշանակալի ավանդի համար Սոֆիայի «Սվետի Իվան Ռիլսկի» համալսարանի հիվանդանոցի չորս բժիշկ պարգեւատրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի հուշամեդալով:
Ելույթ Եվրոպական հարթակից,  հագեցած օրակարգ:  Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է նաեւ  Իսպանիայի թագավոր Ֆիլիպ VI-ի հետ: ԱԺ նախագահն  Իսպանիայում մասնակցել է Եվրոպական միության անդամ պետությունների խորհրդարանների ղեկավարների համաժողովին, որի առանցքում էին ԵՄ տարածաշրջանում տիրող իրավ...

Президент Республики Болгария посетил НС РА
12 февраля Президент Республики Болгария Румен Радев посетил парламент, где встретился с Председателем НС А.Баблояном.
Председатель НС, приветствуя г-на Радева в парламенте, выразил уверенность, что визит посодействует укреплению и сближению отношений армянского и болгарского народов.
По словам Баблояна, Армения придает важность стабильному развитию отношений с Болгарией, углублению политического диалога.
Председатель НС обратился к развитию парламентской дипломатии  и активизации деятельности групп дружбы двух стран, а также к необходимости эффективного сотрудничества на межпарламентских площадках.
А.Баблоян поблагодарил болгарский народ и власти за отношение к армянской общине, отметив, что армяне – достойные граждане, содействующие развитию Болгарии.
Глава парламента коснулся конституционных изменений, системы парламентского правления в Армении и повышения роли НС РА. Г-н Баблоян представил ситуацию в регионе и подтвердил подход Армении к урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта – реши ть   проблему мирным переговорным путем.
Президент Республики Болгария поблагодарил за прием и представил делегацию, в составе которой также парламентарии.
Румен Радев в своем слове отметил, что парламент Болгарии, имеющий традиции парламентского управления, является гарантом демократических изменений в его стране. Он приветствовал предпринимаемые РА шаги по углублению демократии.
Президент констатировал, что с января 2018 г. Болгария председательствует в Совете Евросоюза, и, обратившись к Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, заверил, что его страна начнет процесс ратификации.
Говоря о НК-конфликте, г-н Радев отметил, что в этом вопросе Болгария должна объединить усилия с ЕС – для стабилизации положения в регионе.
Президент Болгарии внес запись в Книгу почетных гостей НС.
В завершение встречи Председатель НС А.Баблоян проинформировал г-на Радева, что за значительный вклад в новое для здравоохранения Армении направление – внедрение и развитие эпилептической хирургии – четырех врачей больницы Софийского университета “Свети Иван Рилски” наградил Памятной медалью Председателя НС РА.