Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահն այցելել է ՀՀ Ազգային ժողով
Փետրվարի 12-ին Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահ Ռումեն Ռադեւն այցելել է խորհրդարան, որտեղ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, ողջունելով Ռումեն Ռադեւին խորհրդարանում, համոզմունք է հայտնել, որ այս այցը կնպաստի հայ եւ բուլղար ժողովուրդների հարաբերությունների ամրապնդմանը եւ սերտացմանը:
Արա Բաբլոյանի խոսքով՝ Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս Բուլղարիայի հետ հարաբերությունների կայուն զարգացմանը եւ քաղաքական երկխոսության ամրապնդմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է երկու երկրների միջեւ խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացմանը եւ բարեկամական խմբերի գործունեության խթանմանը, ինչպես նաեւ միջխորհրդարանական հարթակներում արդյունավետ համագործակցության անհրաժեշտությանը:
Արա Բաբլոյանը շնորհակալություն է հայտնել բուլղար ժողովրդին եւ Բուլղարիայի իշխանություններին՝ բուլղարահայերի նկատմամբ ցուցաբերած վերաբերմունքի համար՝ նշելով, որ հայերն այդ երկրի արժանապատիվ քաղաքացիներ են, ովքեր նպաստում են իրենց երկրի զարգացմանը:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումներին, խորհրդարանական կառավարման համակարգին եւ ՀՀ Ազգային ժողովի դերի բարձրացմանը: Արա Բաբլոյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը եւ վերահաստատել Հայաստանի մոտեցումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ՝ լուծել խնդիրը բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով:
Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ ներկայացրել պատվիրակությանը, որի կազմում նաեւ խորհրդարանականներ կային:
Ռումեն Ռադեւն իր խոսքում նշել է, որ Բուլղարիայի խորհրդարանը խորհրդարանական կառավարման ավանդույթներ ունի եւ իր երկրում ժողովրդավարական փոփոխությունների երաշխավորն է: Նա ողջունել է մեր երկրում ձեռնարկվող քայլերը՝ ուղղված ժողովրդավարության խորացմանը:
Ռումեն Ռադեւը, փաստել է, որ 2018 թվականի հունվարից Բուլղարիան է նախագահում Եվրոպական միության խորհուրդը, եւ անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ վստահեցրել է, որ Բուլղարիայում առաջիկայում կսկսվի վավերացման գործընթացը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին՝ նա նշել է, որ այդ հարցում Բուլղարիան պետք է միավորի ջանքերը ԵՄ-ի հետ, որպեսզի իրավիճակը տարածաշրջանում կայունանա:
Ռումեն Ռադեւը գրառում է կատարել ՀՀ Ազգային ժողովի պատվավոր հյուրերի մատյանում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Ռումեն Ռադեւին տեղեկացրել է, որ Հայաստանի առողջապահության բնագավառում նոր ուղղության՝ էպիլեպտիկ վիրաբուժության ներդրման եւ զարգացման գործում նշանակալի ավանդի համար Սոֆիայի «Սվետի Իվան Ռիլսկի» համալսարանի հիվանդանոցի չորս բժիշկ պարգեւատրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի հուշամեդալով:
Ելույթ Եվրոպական հարթակից,  հագեցած օրակարգ:  Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է նաեւ  Իսպանիայի թագավոր Ֆիլիպ VI-ի հետ: ԱԺ նախագահն  Իսպանիայում մասնակցել է Եվրոպական միության անդամ պետությունների խորհրդարանների ղեկավարների համաժողովին, որի առանցքում էին ԵՄ տարածաշրջանում տիրող իրավ...

President of Republic of Bulgaria Visits RA National Assembly
On February 12, the President of the Republic of Bulgaria Rumen Radev visited the parliament, where he met with the RA NA Speaker Ara Babloyan.
Welcoming Rumen Radev in the parliament, the RA NA Speaker expressed conviction that this visit would promote the strengthening and rapprochement of the Armenian and Bulgarian peoples’ relations.
In Ara Babloyan’s word, Armenia attaches great importance to the sustainable development of the relations with Bulgaria and the strengthening of political dialogue.
The RA NA Speaker touched upon the development of the parliamentary diplomacy between the two countries and boosting of the Friendship Groups’ activities, as well as the necessity of the effective cooperation on the inter-parliamentary platforms.
Ara Babloyan thanked the Bulgarian people and the authorities of Bulgaria for the attitude shown towards the Bulgarian Armenians, noting that the Armenians are dignified citizens of that country, who contribute to the development of their country.
The Head of the parliament touched upon the constitutional reforms in Armenia, the system of the parliamentary government and the rise of the role of the RA National Assembly. Ara Babloyan presented the situation in the region and reaffirmed the approach of Armenia on the NK conflict settlement to solve the problem exclusively through peaceful negotiations.
The President of the Republic of Bulgaria thanked the RA NA Speaker for the reception and presented the delegation comprised of the parliamentarians.
In his word Rumen Radev has noted that the parliament of Bulgaria has traditions of parliamentary government, and is the warrant of the democratic amendments in his country. he welcomed the steps being taken in our country directed to the deepening of democracy.
Rumen Radev documented that since 2018 Bulgaria presides over the European Union Council and touching upon the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, has assured that in Bulgaria the ratification process will begin.
Talking about Nagorno Karabakh conflict, he noted that in that issue Bulgaria should combine the efforts with the EU in order the situation would be stabilized in the region.
Rumen Radev left a note in the Book of Honourable Guests of the RA National Assembly.
At the end of the meeting the RA NA Speaker Ara Babloyan has informed Rumen Radev that four doctors of Sofia ‘Sveti Ivan Rilski’ University Hospital for their significant contribution in the investment and development of epilepsy surgery were awarded the Memorial Medal of the RA National Assembly President.