ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ՇՀ Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանի հետ մասնակցել է «Ավանի աղի կոմբինատ»-ի նոր արտադրամասի բացմանը
Փետրվարի 5-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանի հետ մասնակցել է «Ավանի աղի կոմբինատ»-ի նոր արտադրամասի բացմանը:
Նախագիծն իրականացվել է հայ-շվեյցարական համատեղ ջանքերով. ներդրում է ունեցել նաեւ գերմանական կողմը:
Հայաստանի եւ Շվեյցարիայի խորհրդարանների նախագահները շրջել են նորաբաց արտադրամասի տարածքում, ծանոթացել աշխատանքային գործընթացին ու պայմաններին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, շնորհավորելով հայ-շվեյցարական հերթական հաջողված նախագծի առթիվ, նշել է, որ միջոցառումը երկու երկրների զարգացող հարաբերությունների, գործարար կապերի աշխուժացման եւս մեկ խոսուն արտահայտությունն է:
«Շվեյցարացի գործընկերների մասնակցությունը Հայաստանի տնտեսական կյանքին վկայում է, որ մեր երկրում բարենպաստ պայմաններ կան գործարարությամբ զբաղվելու եւ բիզնես-ծրագրեր իրականացնելու համար»,-ասել է Արա Բաբլոյանը:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ այս ձեռնարկը ներդրումների ներգրավման եւ մեր տնտեսության զարգացման համար նոր ազդակ կհանդիսանա: Արա Բաբլոյանի խոսքով՝ Երեւանում կազմակերպված հայ-շվեյցարական գործարար համաժողովը լավ հիմք կստեղծի հետագա համագործակցության համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, շնորհավորելով «Ավանի աղի կոմբինատ»-ի ղեկավարությանն ու աշխատակիցներին ձեռնարկության վերազինման ու արդիականացման առթիվ, վստահություն է հայտնել, որ այն հնարավորություն կտա ավելի բարձրացնել արտադրանքի որակն ու մրցունակությունը` ապահովելով արտահանման ծավալների աճ:
«Ավանի աղի կոմբինատ»-ի նոր արտադրամասի կառուցման ընթացքում աշխատանքային պարտականություններն ու առաջադրանքները գերազանց կատարելու համար ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը շնորհակալագրեր է հանձնել Հարստացուցիչ ֆաբրիկայի գլխավոր մեխանիկ Ադիկ Այդինյանին եւ «Մարմոնտաժ» կազմակերպության եռակցող Հովակիմ Հախվերդյանին:
Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահն իր եւ պատվիրակության անունից շնորհակալություն է հայտնել հայ-շվեյցարական համատեղ ծրագրի իրականացման առնչությամբ՝ կարեւորելով Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանության ու Առեւտրային պալատի առկայության անհրաժեշտությունը: Դոմինիկ դը Բյումանը հիշեցրել է, որ լրանում է Շվեյցարիայի կողմից Հայաստան բերված առաջին օգնության երեսուն տարին:
«Ավանի աղի կոմբինատ»-ի նոր արտադրամասի բացման հանդիսավոր արարողությունից հետո Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանը մասնակցել է Երեւանում կազմակերպված Հայաստան-Շվեյցարիա գործարար հանդիպմանը:

Председатель НС А.Баблоян и председатель НС Швейцарской Конфедерации Доминик де Бюман на открытии нового цеха Аванского солекомбината
5 февраля Председатель НС А.Баблоян и председатель Национального Совета Швейцарской Конфедерации Доминик де Бюман участвовали в открытии нового цеха Аванского солекомбината.
Проект осуществлен совместными армяно-швейцарскими усилиями, при участии также германской стороны.
Спикеры парламентов Армении и Швейцарии ознакомились с открывшимся производством, рабочими процессами и условиями труда.
Председатель НС, поздравив с очередным армяно-швейцарским проектом, отметил, что данное событие красноречиво говорит об успешно развивающихся отношениях,   оживлении деловых связей двух стран.
“Участие швейцарских партнеров в экономической жизни Армении свидетельствует, что в нашей стране налицо благоприятные условия для предпринимательства и реализации бизнес-программ”, -     сказал А.Баблоян.
Руководитель законодательного органа выразил уверенность, что данное производство даст новый импульс для привлечения инвестиций и экономического развития РА. По его словам, намеченный в Ереване армяно-швейцарский бизнес-форум станет прочной основой дальнейшего сотрудничества.
Председатель НС, поздравив руководство и коллектив Аванского солекомбината с переоснащением и модернизацией, выразил уверенность, что это позволит еще более повысить качество и конкурентоспособность   продукции, обеспечивая рост объемов экспорта.
За отличное исполнение служебных обязанностей и заданий при строительстве нового цеха Аванского солекомбината спикер НС вручил благодарственные грамоты ряду работников.
Председатель НС Швейцарской Конфедерации Доминик де Бюман от имени делегации и от себя лично поблагодарил с реализацией совместной армяно-швейцарской программы, подчеркнув необходимость открытия в Армении посольства и Торговой палаты Швейцарии. Он напомнил, что исполняется тридцатилетие оказания Швейцарией первой помощи Армении.
После торжественной церемонии открытия нового цеха Аванского солекомбината Доминик де Бюман принял участие в организованном в Ереване бизнес-форуме Армения - Швейцария.