ՀՀ ԱԺ պատգամավորներն այցելել են Արցախ
Փետրվարի 3-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներն ԱՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանի ուղեկցությամբ այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր եւ ծաղիկներ խոնարհել զոհված ազատամարտիկների շիրիմներին:
Նույն օրը ԱՀ ԱԺ նիստերի դահլիճում տեղի է ունեցել երկու հանրապետությունների խորհրդարանականների ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն Արցախի խորհրդարանի համար առանցքային է համարել Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ տարեցտարի կատարելագործվող հարաբերությունները, հանձնաժողովների մակարդակով պարբերական հանդիպումներն ու համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստերը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը բարձր է գնահատել երկու հանրապետությունների խորհրդարանների միջեւ առկա փոխգործակցության մակարդակը: Նա ներկայացրել է Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակի կապակցությամբ միջխորհրդարանական բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանին ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով պարգեւատրելու մասին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի կարգադրությունը:
Ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահները եւ խմբակցությունների ներկայացուցիչները, ովքեր տեղեկատվություն են տրամադրել մի շարք հարցերի շուրջ Հայաստանի խորհրդարանում ընթացող քննարկումների մասին: Ոլորտային հարցերի վերաբերյալ քննարկումներ են տեղի ունեցել նաեւ համապատասխան հանձնաժողովներում:
Աշխատանքային այցով Արցախի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը փետրվարի 3-ին հանդիպել է Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանն ու ԱՀ էկոնոմիկայի եւ արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լ...

Депутаты НС РА посетили Арцах
3 февраля депутаты НС РА в сопровождении вице-спикера НС Республики Арцах В.Балаяна посетили в Степанакерте мемориал и возложили цветы к могилам павших азатамартиков (воинов-освободителей).
В тот же день в зале заседаний парламента Арцаха состоялась расширенная встреча парламентариев двух республик.
Приветствуя присутствующих, председатель НС Республики Арцах А.Гулян оценил как ключевые совершенствующиеся из года в год отношения с НС Армении, регулярные встречи на уровне постоянных комиссий и заседания межпарламентской комиссии по сотрудничеству.
Поблагодарив за прием, руководитель фракции РПА НС Армении В.Багдасарян высоко оценил существующий уровень взаимодействия парламентов двух республик. Он представил распоряжение Председателя НС РА А.Баблояна о награждении в связи с 30-летием Карабахского движения Почетной медалью НС РА председателя НС Республики Арцах А.Гуляна – за значительный вклад в упрочение межпарламентских дружественных связей.
На встрече выступили председатели комиссий и представители фракций НС, проинформировавшие о проводящихся в парламенте Армении обсуждениях по ряду вопросов. О траслевые проблемы дебатировались также в соответствующих к омиссиях.
3 февраля находящаяся в Нагорном Карабахе с рабочим визитом делегация НС РА встретилась с государственным министром Республики Арцах А.Арутюняном.Во встрече участвовали вице-спикер НС Республики Арцах В.Балаян и министр экономики и производственных инфракструктур Л.Григорян. Приветствуя членов делег...