«Սա կողմնակալ եւ հակահայկական հայտարարություն է, որը վնաս է հասցնում խաղաղ կարգավորման գործընթացին». Էդուարդ Շարմազանովը՝ Պարագվայի Կոնգրեսի պատգամավորների պալատի նախագահին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը դեկտեմբերի 22-ին նամակով դիմել է Պարագվայի Հանրապետության Կոնգրեսի Պատգամավորների պալատի նախագահ Պեդրո Լորենսո Ալիանա Ռոդրիգեսին, որտեղ իր մտահոգությունն է հայտնել Կոնգրեսի Պատգամավորների պալատի կողմից ընդունված Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին վերաբերող միակողմանի, հակահայկական հայտարարությունների առնչությամբ, որոնցում խեղաթյուրվում է իրականությունը եւ ներկայացվում բացառապես Ադրբեջանի կեղծ մոտեցումը խնդրի շուրջ, մասնավորապես, 1992 թվականի Խոջալուի դեպքերի վերաբերյալ:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է. «Սա կողմնակալ եւ հակահայկական հայտարարություն է, որը վնաս է հասցնում խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Խոջալուի դեպքերի հետ հայկական զորամիավորումները որեւէ առնչություն չունեն եւ չէին էլ կարող ունենալ: Այդ մասին 1992 թվականի ապրիլի 2-ին ռուսական «Независимая газета» թերթին տված հարցազրուցներից մեկում լավագույնս արտահայտվել է Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովը՝ նշելով, որ Խոջալուի ողբերգությունը ադրբեջանական ընդդիմությունն է կազմակերպել իրեն տապալելու համար, եւ հայերը ոչ մի առնչություն չունեն»:
Էդուարդ Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ այսուհետ կարվի հնարավորը՝ Պարագվայի օրենսդիրներին Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դիրքորոշումը տեղ հասցնելու եւ այդպիսով կեղծ բանաձեւերի ընդունումից խուսափելու համար:

Э.Шармазанов - председателю Палаты депутатов Конгресса Парагвая: “Это предвзятое и антиармянское заявление, наносящее ущерб процессу мирного урегулирования”
22 декабря РА вице-спикер НС Э.Шармазанов обратился к председателю Палаты депутатов Конгресса Парагвая Педро Лоренцо Алиана Родригесу с письмом, выразив в нем озабоченность предвзятыми, антиармянскими заявлениями Палаты депутатов Конгресса по Нагорно-Карабахской проблеме, которыми искажается реальность и представляется исключительно ложный подход Азербайджана к вопросу, в частности о событиях 1992 года в Ходжалу.
Вице-президент НС отметил: “Это предвзятое и антиармянское заявление, наносящее ущерб процессу мирного урегулирования. Армянские воинские подразделения не имеют и не могли иметь никакого отношения к событиям в Ходжалу. Об этом в одном из интервью российской “Независимой газете” 2 апреля 1992 г. ясно сказал бывший президент Азербайджана Аяз Муталибов, отметив, что Ходжалинская трагедия организована азербайджанской оппозицией с целью его свержения, и армяне никакого отношения к этому не имеют”.
Э.Шармазанов выразил надежду, что отныне будет предпринято все возможное для представления парагвайским законодателям позиции РА и сопредседателей Минской группы ОБСЕ – во избежание принятия ложных резолюций.