Դեկտեմբերի 19-ին տեղի է ունեցել ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 17-րդ նիստը:
Եվրոպացի գործընկերներին ՀՀ Ազգային ժողովում ողջունել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը: Ելույթը՝ այստեղ:
ԵՄ-Հայաստան ԽՀՀ համանախագահ Արմեն Աշոտյանը ներկայացրել է նիստի օրակարգը եւ քննարկվող թեմաները: Պարոն Աշոտյանի խոսքով՝ մեր քաղաքացիները, ունենալով շփումների լայն դաշտ, բարեփոխումներ ասելիս այնուամենայնիվ ընկալում են Եվրոպա, որի հետ համագործակցության հիմքում ընկած չեն լոկ քաղաքական շահեր, խոսքն ընդհանուր արժեհամակարգի մասին է: Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Հայաստանն ամրապնդել է իր տեղը Արեւելյան գործընկերության տարածքում՝ որպես ազատ եւ ինքնիշխան երկիր՝ առաջնահերթությունը տալով անվտանգությանը:
Ըստ բանախոսի՝ նոր համաձայնագիրը կայունության եւ խաղաղության լրացուցիչ գործոն կարող է լինել: Քաղաքական համագործակցության կիզակետում կայուն քաղաքական միջավայրի ստեղծումն է: Պարոն Աշոտյանը, անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը, նշել է, որ Հայաստանն այն տեսնում է բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո: Համագործակցելով ավելին ավելիի դիմաց ձեւաչափով՝ Հայաստանն ակնկալում է եվրոպական քաղաքական ինստիտուտների աջակցությունը:
Անդրադառնալով համաձայնագրի վավերացմանը՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը կվավերացնի այն, սակայն այն իրավական փաստաթուղթ դառնալու համար պետք է վավերացվի նաեւ ԵՄ ազգային խորհրդարանների կողմից:
ԵՄ-Հայաստան ԽՀՀ համանախագահ Սաջադ Քարիմն իր ելույթում նշել է, որ նոյեմբերին ԵՄ եւ ՀՀ միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը կարեւոր նշանակություն կունենա երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար:
Նրա կարծիքով՝ այս պատմական համաձայնագրի հիմքում ընկած է հավատարմությունը եվրոպական ընդհանուր արժեհամակարգին:
Անդրադառնալով Արեւելյան գործընկերության շրջանակում կողմերի համագործակցությանը՝ պարոն Քարիմը նշել է, որ այն գործիք չէ, որն ուղղորդում է Հայաստանին ընտրություն կատարել ԵՄ եւ ԵԱՏՄ միջեւ:
Հայաստանն ունի կամք՝ իրականացնելու բարեփոխումները քաղաքացիական հասարակության պահանջներին եւ ԵՄ առջեւ ստանձնած պարտավորություններին համահունչ:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը նշել է, որ ՀՀ-ԵՄ փոխհարաբերությունները պետք է զուգակցվեն օրենսդրական համագործակցությամբ: Հայաստանի համար 2017 թվականը նշանավորվել է համաձայնագրի ստորագրմամբ: Սկսվել է համաձայնագրի վավերացման գործընթացը, եւ նախատեսվում է այն ավարտել հաջորդ տարվա գարնանը: Պարոն Նազարյանի խոսքով՝ ՀՀ-ին հաջողվել է իրագործել ստանձնած պարտավորությունները: Ինչ վերաբերում է ՀՀ-ԵՄ միջեւ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացին, այն կարեւոր կետ է մերձեցման համար: Նա նշել է, որ տարածաշրջանի կայունացման հարցում ՀՀ-ն իր հանձնառությունը երբեք չի պայմանավորելու արտաքին գործոններով: Կարեն Նազարյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական խորհրդարանին ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ ԵՄ դիրքորոշմանը հավատարիմ լինելու համար:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին նշել է, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները վերընթաց են ապրում, որն արձանագրելը իսկապես հաճելի է:
ՀՀ-ն առաջին պետությունն է, որը բանակցել է ԵՄ-ի հետ նոր տեսակի փաստաթղթի ստորագրման շուրջ: Նոր համաձայնագրի ստորագրումը լուրջ խթան կհանդիսանա Հայաստանում բարեփոխումների իրականացման համար: Ըստ դեսպանի՝ նոյեմբերի վերջում հնարավոր է եղել ընդլայնել օժանդակության նոր ծրագրի շրջանակը, որով ԵՄ-ն իր աջակցությունը Հայաստանին կավելացնի 20-25 տոկոսով: Դեսպանի խոսքով՝ ԵՄ-ն Հայաստանում պարզ օրակարգ ունի՝ միտված խաղաղության պահպանմանը եւ բարեփոխումներին օժանդակելուն: Իսկ Հայաստանը նախաձեռնել է բարեփոխումների հավակնոտ գործընթաց, եւ ԵՄ-ն առաջնահերթ է համարում Հայաստանի ապագայի համար անչափ կարեւոր այս գործընթացներին օժանդակելը:
ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը, անդրադառնալով Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ազդեցությանը քաղաքական եւ տնտեսական գործընթացների վրա, նշել է, որ համաձայնագիրը ստորագրվել է ՀՀ-ի համար բեկումնային ժամանակաշրջանում: Սակայն որեւէ համաձայնագիր կամ օրենսգիրք չի կարող օգնել, եթե չլինի բարեփոխումներն իրականացնելու կամք: Տիկին Զոհրաբյանը համաձայնագիրը համարել է մեր երկրի համար բազմաթիվ դռներ բացելու ունակ բանալի, եթե ճիշտ կիրառվի: Նրա խոսքով՝ Եվրոպական միությունը եւ Հայաստանը կանգնած են լրջագույն փոփոխությունների շեմին, որոնք իրականացնելու համար պետք է աջակցեն միմյանց. այսօր բազմաթիվ խնդիրներ են ծառացել նաեւ Եվրոպայի առջեւ: Տիկին Զոհրաբյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը նույնպես եվրոպական տարածք է, եւ մենք պիտի կարողանանք գտնել ճիշտ մոտեցում այդ տարածքում ապրող մարդկանց իրավունքները պաշտպանելու համար:
Եվրոպացի գործընկերներին սահմանադրական բարեփոխումների, խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցման հետ առնչվող հարցերի շուրջ իրենց դիտարկումներն են ներկայացրել ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Մարգարիտ Եսայանը եւ Էդմոն Մարուքյանը:
Ընտանեկան օրենսգրքի բարեփոխումներին անդրադարձել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Միհրան Հակոբյանը խոսել է 2017 թվականի ապրիլին եւ նոյեմբերին Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների արդյունքների մասին:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արամ Սարգսյանի զեկույցը վերաբերել է ժողովրդավարությանը, իրավունքի գերակայությանը եւ հիմնարար սկզբունքներին:
Նաիրա Զոհրաբյանը եվրոպացի գործընկերների հետ քննարկել է «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի ընդունման գործընթացը:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում իրենց տեսակետներն են հայտնել նաեւ եվրոպացի պատգամավորները:
ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 17-րդ նիստի աշխատանքը կշարունակվի դեկտեմբերի 20-ին:

Состоялось заседание Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения
Сопредседатель комиссии А.Ашотян представил повестку дня заседания и обсуждаемые темы. Он, в частности, отметил, что Армения укрепила свое место в Восточном партнерстве как свободная и суверенная страна, отдав предпочтение безопасности.
По Ашотяну, новое соглашение о партнерстве между ЕС и Арменией может стать дополнительным фактором стабильности и мира. Обратившись к урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы, он отметил, что Армения видит его исключительно под эгидой сопредседателей МГ ОБСЕ.
Касаясь ратификации соглашения ЕС - РА, А.Ашотян отметил, что НС ратифицирует его, однако, чтобы документ стать правовым, его должны ратифицировать также национальные парламенты ЕС.
Сопредседатель Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения Саджад Карим в своем выступлении отметил, что подписанное между ЕС и РА Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве будет иметь важное значение для развития двусторонних отношений.
По его мнению, в основе этого исторического соглашения – верность общеевропейской системе ценностей.
Обратившись к сотрудничеству сторон в рамках Восточного партнерства, г-н Карим отметил, что это не инструмент, ставящий Армению перед выбором между ЕС и ЕАЭС.
Армения способна осуществлять реформы в соответствии с требованиями гражданского общества и взятыми перед ЕС обязательствами.
По повестке заседания обстоятельно выступили также заместитель министра иностранных дел РА К.Назарян, глава делегации ЕС в Армении, посол П.Свитальский, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян.
Своими наблюдениями по актуальным вопросам поделились с европейскими коллегами депутаты НС М.Акопян, М.Есаян, Э.Марукян, А.Саркисян, С.Фарманян и др.
Работа 17-го заседания Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения будет продолжена 20 декабря.
19 декабря, согласно ст.100 Конституции РА и ст.42 закона РА “Регламент НС”, по инициативе Правительства РА созвано внеочередное заседание НС – по повестке дня инициатора.После утверждения повестки дня и процедурных вопросов депутаты НС приступили к обсуждению проектов о внесении изменений и дополне...
19 декабря члены фракций НС “Елк”, “Царукян”, АРФД и РПА встретились с сопредседателем Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения Саджадом Каримом и членами делегации. На встречах с Саджадом Каримом и членами делегации Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения состоялся оживленный...
Многоуважаемые сопредседатели,уважаемые коллеги,дамы и господа,приветствую вас в Ереване в связи с проведением 17-го заседания Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения.   Рад, что сегодня нам представи...
Рабочий визит Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности
18 декабря Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности под председательством К.Нагапетяна посетила с рабочим визитом ЗАО “Военный завод 65”. Посещение было организовано в рамках мероприятий в русле парламентского контроля закона “О ходе исполнения закона РА “О военно-промышленном компл...
Э.Шармазанов: “Предлагаю организовать в 2018 г. показ материалов Геноцида армян в Германии и других странах ЕС”
19 декабря вице-спикер НС Э.Шармазанов принял депутата Бундестага ФРГ, председателя Германо-Армянского форума Альберта Вайлера, руководителя региональной программы Южного Кавказа фонда “Конрад Аденауэр” Томаса Шрапела и сопровождающих их лиц.Приветствуя гостей, вице-спикер НС оценил эффективность ны...
По решению Председателя НС А.Баблояна, согласно ст.100 Конституции РА и ст.42 конституционного закона РА “Регламент НС”, по инициативе Правительства РА 19 декабря, в 11:00 часов, ...