«Արցախը ԽՍՀՄ-ից անկախացել եւ հռչակել է իր անկախությունը նույն իրավական հիմքերով, ինչ Հայաստանը եւ Լիտվան». Էդուարդ Շարմազանովը` Լիտվայի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը դեկտեմբերի 6-ին ընդունել է ՀՀ-ում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասին:
Ողջունելով դեսպանին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Էդուարդ Շարմազանովը փաստել է, որ Լիտվան առաջին երկիրն է, որը ճանաչել է ՀՀ անկախությունը, եւ միակը Մերձբալթյան երկրներից, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել հայ-լիտվական երկկողմ հարաբերություները եւ նշել, որ առաջիկայում պատրաստվում է պաշտոնական այցով այցելել Լիտվա:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է նոյեմբերի 24-ին Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ արձանագրելով, որ Հայաստանը միակ երկիրն է, որն անդամակցում է ԵԱՏՄ-ին եւ համաձայնագիր ստորագրում Եվրոպական միության հետ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալի խոսքով՝ Հայաստանը կարող է հուսալի կամուրջ դառնալ ԵԱՏՄ եւ ԵՄ անդամ երկրների միջեւ:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին, ժողովրդավարության զարգացմանը եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարին առնչվող հարցերին:
Անդրադառնալով Արցախի հիմնախնդրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է. «Արցախը երբեք Ադրբեջանի մաս չի կազմել՝ հանրաքվեով անկախանալով ԽՍՀՄ փլուզումից առաջ: Արցախն անկախ լինելու նույնքան իրավունք ունի, որքան Հայաստանը եւ Լիտվան, քանի որ ԽՍՀՄ-ից անջատվել եւ անկախություն է հռչակել նույն իրավական հիմքերով»:
ՀՀ-ում Լիտվայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը շնորհավորել է Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի ստորագրման կապակցությամբ եւ Լիտվա-Հայաստան հարաբերությունները որակել օրինակելի: Պարոն Պետրիկասը նշել է, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ միակ երկիրն է, որի հետ Լիտվան մեծացրել է արտահանման ծավալները: Դեսպանի խոսքով՝ թեեւ մեծ չեն ապրանքաշրջանառության ցուցանիշները, սակայն մեծ է թե՛ ներուժը, թե՛ համագործակցելու ցանկությունը: Էրիկաս Պետրիկասն անդրադարձել է տնտեսության, մշակույթի, կրթության բնագավառներում հայ-լիտվական համագործակցության ձեռքբերումներին եւ ուրախությամբ նշել, որ Լիտվան Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների շարքում մեծ տեղ է հատկացնում հենց Հայաստանի հետ հարաբերությունների խորացմանը: Դեսպանն ուրախությամբ է անդրադարձել Հայաստանում լիտվական համայնքի ստեղծմանը:
ՀՀ Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 6-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը՝ քվեարկություններով ընդունելով նախորդ օրը քննարկված օրենքների նախագծերը: Պատգամավորները ողջունել են ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան այցելած Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողներին ...
ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում դեկտեմբերի 6-ին խորհրդարան էին այցելել Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողները: Հյուրերը նախ շրջել են խորհրդարանի շենքում, հետեւել ԱԺ հերթական նիստերի, մասնավորապես՝ գալիք տարվա պետական բյուջեի ընդունման գործընթացին, այնուհետեւ արդ...
«Հարգելի պատգամավորներ, կառավարության հարգարժան անդամներ, կառավարության կողմից Ազգային ժողով ներկայացված «Հայաստանի Հանրապետության 2018 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը ոչ միայն տնտեսական, այլեւ քաղաքական փաստաթուղթ է: Եւ դրա շուրջ ծավալվող դժվարին ու պատասխանատու քննարկումները, որոնք ...
Աշխատանքային այցով 2017 թվականի դեկտեմբերի 12-14-ը ներառյալ Վիլնյուս (Լիտվայի Հանրապետություն) եւ դեկտեմբերի 14-17-ը ներառյալ Ռիգա (Լատվիայի Հանրապետություն) կգործուղվեն ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը, ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը եւ Սուրեն Մանուկյանը: Աշ...

Э.Шармазанов – послу Литвы: “Арцах отделился от СССР и провозгласил свою независимость на тех же правовых основах, как Армения и Литва”
6 декабря вице-спикер НС Э.Шармазанов принял Чрезвычайного и Полномочного посла Литовской Республики в РА Эрикаса Петрикаса.
Приветствуя посла в НС, Э.Шармазанов подчеркнул, что Литва – первая страна, признавшая независимость РА, и единственная из Балтийских стран, признавшая Геноцид армян.
Вице-спикер НС высоко оценил двусторонние армяно-литовские отношения и сообщил, что готовится с официальным визитом посетить Литву.
Э.Шармазанов коснулся подписанного 24 ноября Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, констатировав, что Армения – единственная страна, которая является членом ЕАЭС и подписывает соглашение с ЕС. По его словам, Армения может стать надежным мостом между странами-членами ЕАЭС и ЕС.
Вице-спикер НС обратился к институциональным реформам, развитию демократии и борьбе с коррупцией в Армении.
Затронув проблему Арцаха, Э.Шармазанов отметил: “Арцах никогда не составлял часть Азербайджана, обретя независимость посредством референдума до развала СССР. Арцах имеет столько же прав на независимость, сколько Армения и Литва, поскольку отделился от СССР и провозгласил свою независимость на тех же правовых основах”.
Чрезвычайный и Полномочный посол Литвы в РА Эрикас Петрикас поздравил с подписанием Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС и охарактеризовал отношения Литва – Армения как образцовые. Он отметил, что Армения – единственная страна-член ЕАЭС, с которой Литва увеличила объемы экспорта. По словам посла, хотя показатели товарооборота невелики, но весом как потенциал, так и желание сотрудничать. Г-н Петрикас обратился к достижениям армяно-литовского сотрудничества в области экономики, культуры, образования и с удовлетворением отметил, что Литва в ряду стран-членов Восточного партнерства большое место отводит углублению отношений именно с Арменией.   Посол с радостью воспринял создание литовской общины в Армении.
6 декабря НС продолжило работу очередных заседаний, голосованием приняв законопроекты,  обсуждавшиеся в предыдущий день. Далее парламент приступил к дебатам по доработанному проекту закона “О Государственном бюджете РА на 2018 г.”, а также по проекту закона РА “О предотвращении семейного насили...
6 декабря в рамках программы “Открытые двери” НС посетили студенты факультета правоведения Французского университета Армении.  Гости ознакомились со зданием парламента, проследили за очередными заседаниями НС, в частности с процессом принятия госбюджета будущего года, затем побывали на открытом...
“Уважаемые депутаты,многоуважаемые члены правительства,представленный правительством проект закона РА “О Государственном бюджете Республики Армения на 2018 г.” не только экономический, но и политический документ. И развернувшиеся вокруг него трудные и ответственные дебаты, касающиеся перспектив разв...