«Արցախը ԽՍՀՄ-ից անկախացել եւ հռչակել է իր անկախությունը նույն իրավական հիմքերով, ինչ Հայաստանը եւ Լիտվան». Էդուարդ Շարմազանովը` Լիտվայի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը դեկտեմբերի 6-ին ընդունել է ՀՀ-ում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասին:
Ողջունելով դեսպանին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Էդուարդ Շարմազանովը փաստել է, որ Լիտվան առաջին երկիրն է, որը ճանաչել է ՀՀ անկախությունը, եւ միակը Մերձբալթյան երկրներից, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել հայ-լիտվական երկկողմ հարաբերություները եւ նշել, որ առաջիկայում պատրաստվում է պաշտոնական այցով այցելել Լիտվա:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է նոյեմբերի 24-ին Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ արձանագրելով, որ Հայաստանը միակ երկիրն է, որն անդամակցում է ԵԱՏՄ-ին եւ համաձայնագիր ստորագրում Եվրոպական միության հետ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալի խոսքով՝ Հայաստանը կարող է հուսալի կամուրջ դառնալ ԵԱՏՄ եւ ԵՄ անդամ երկրների միջեւ:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին, ժողովրդավարության զարգացմանը եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարին առնչվող հարցերին:
Անդրադառնալով Արցախի հիմնախնդրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է. «Արցախը երբեք Ադրբեջանի մաս չի կազմել՝ հանրաքվեով անկախանալով ԽՍՀՄ փլուզումից առաջ: Արցախն անկախ լինելու նույնքան իրավունք ունի, որքան Հայաստանը եւ Լիտվան, քանի որ ԽՍՀՄ-ից անջատվել եւ անկախություն է հռչակել նույն իրավական հիմքերով»:
ՀՀ-ում Լիտվայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը շնորհավորել է Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի ստորագրման կապակցությամբ եւ Լիտվա-Հայաստան հարաբերությունները որակել օրինակելի: Պարոն Պետրիկասը նշել է, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ միակ երկիրն է, որի հետ Լիտվան մեծացրել է արտահանման ծավալները: Դեսպանի խոսքով՝ թեեւ մեծ չեն ապրանքաշրջանառության ցուցանիշները, սակայն մեծ է թե՛ ներուժը, թե՛ համագործակցելու ցանկությունը: Էրիկաս Պետրիկասն անդրադարձել է տնտեսության, մշակույթի, կրթության բնագավառներում հայ-լիտվական համագործակցության ձեռքբերումներին եւ ուրախությամբ նշել, որ Լիտվան Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների շարքում մեծ տեղ է հատկացնում հենց Հայաստանի հետ հարաբերությունների խորացմանը: Դեսպանն ուրախությամբ է անդրադարձել Հայաստանում լիտվական համայնքի ստեղծմանը:

Artsakh Has Become Independent from the USSR and Declared Its Independence on the Same Legal Bases as Armenia and Lithuania: Eduard Sharmazanov to Ambassador of Lithuania
On December 6, the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov received Erikas Petrikas, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lithuania to the RA.
Welcoming the Ambassador in the RA National Assembly, Eduard Sharmazanov has documented that Lithuania is the first country that has recognized the independence of the RA, and the only one from the Baltic countries that has recognized the Armenian Genocide.
The RA NA Vice President has highly assessed the Armenian-Lithuanian bilateral relations and noted that in the near future he is going to visit Lithuania on an official visit.
Eduard Sharmazanov has touched upon the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed between Armenia and the EU on November 24, recording that Armenia is the only country which joins the EEU and signs an agreement with the European Union. According to the RA NA Vice President, Armenia can be a reliable bridge between the EEU and EU member countries.
Eduard Sharmazanov referred to the issues regarding the ongoing institutional reforms, the development of democracy and the fight against corruption in Armenia.
With regards to the Artsakh problem the RA NA Vice President noted: “Artsakh has never been part of Azerbaijan, becoming independent by referendum before the collapse of the USSR. Artsakh has as much right to be independent, as Armenia and Lithuania, as it has been separated from the USSR and has declared independence on the same legal bases.”
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lithuania to the RA Erikas Petrikas congratulated the RA NA Vice President on the occasion of signing Armenia-EU Agreement and qualified Lithuania-Armenia relations exemplary. Mr Petrikas has noted that Armenia is the only EEU country with which Lithuania has increased the volumes of export. In the Ambassador’s word, though the indices of the goods turnover are not big, both the potential and the wish to cooperate are big. Erikas Petrikas has talked about the Armenian-Lithuanian achievements in the spheres of economy, culture, education and has gladly stated that among the Eastern Partnership countries Lithuania attaches great place to the deepening of relations with Armenia. The Ambassador gladly touched upon the creation of the Lithuanian community in Armenia.