ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում նոյեմբերի 17-ին խորհրդարան են այցելել ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողներն ու դասախոսները։
Ապագա իրավաբանները հետեւել են ԱԺ հերթական նիստի աշխատանքներին, շրջել խորհրդարանում, ծանոթացել խորհրդարանական անցուդարձին։ Այնուհետեւ նրանց հետ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Մախմուդյանը:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Ռուստամ Մախմուդյանը կարեւորել է ուսանողների հետ նման հանդիպումները, որոնք անմիջական շփման միջոցով հնարավորություն են տալիս մոտիկից ծանոթանալ օրենսդիր իշխանությունում տեղի ունեցող օրենսդրական գործընթացներին, քաղաքական թիվ մեկ ամբիոնից ունկնդրել տեսակետներ տարբեր հարցերի ու խնդիրների վերաբերյալ։
«Բաց դասն ինքնին ժողովրդավարության դրսեւորումներից է»,- նշել է ԱԺ պատգամավորը։
Ուսանողների հետաքրքրության շրջանակը եղել է ընդգրկուն եւ բազմազան։ Հարցերն առնչվել են օրինագծերի ընդունման ընթացակարգին, կալանավայրերում բուժսպասարկմանը, խորհրդարանական կառավարման համակարգին, ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը եւ այլն։
Սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ հարցին ի պատասխան՝ Ռուստամ Մախմուդյանը նշել է, որ բարեփոխված ՀՀ Սահմանադրությունը մարդակենտրոն է եւ այն երաշխավորում է մարդու իրավունքների պաշտպանությունը։
Ընդունված ավանդույթի համաձայն՝ ուսանողները ԱԺ նիստերի դահլիճում լուսանկարվել են օրվա բանախոսի հետ։
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 17-ին գումարել է հերթական նիստը, որը վարել է հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը: ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Միքայել Մելքումյանի, Նաիրա Զոհրաբյանի, Վահե Էնֆիաջյանի, Հրանտ Մադաթյանի, Գեւորգ Պետրոսյանի, Վարդան Բոստանջյանի եւ Շաքե Իսայանի հեղինակած...
ՀՀ ԱԺ խմբակցությունները նոյեմբերի 17-ին հանդիպել են փորձագիտական առաքելությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ ներկայացուցիչների հետ՝ «Հանրաքվեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը քննարկելու նպատակով: Պատվիրակության կազմում են Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի...
Արփինե Հովհաննիսյանն ընդունել է ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ ներկայացուցիչներին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի ներկայացուցիչներ Պերե Վիլանովա Թրիասին, Պիեր Գարոնին եւ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ ներկայացուցիչներ Ալեքսեյ Գրոմովին եւ Վասիլ Վաշչանկային: Արփինե Հովհաննիսյանը ողջունել է հյուրերին՝ բարձր գնահատելով արդյուն...
Նոյեմբերի 17-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Մինչ օրենսդրական աշխատանքն սկսելը՝ պատգամավորները ողջունել են ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան այցելած ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողներին եւ դասախոսներին: Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ շարունակել է քննար...
ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի Միջերկրածովյան եւ Մերձավոր Արեւելքի հատուկ խմբի սեմինարին մասնակցելու համար 2017 թվականի նոյեմբերի 22-26-ը ներառյալ Հռոմ (Իտալիայի Հանրապետություն) կգործուղվի ՆԱՏՕ ԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը: ...

On November 17, the students and the lecturers of the Faculty of Law of Yerevan State University (YSU) visited the parliament within the RA NA Open Doors programme.
The future lawyers observed the works of the NA regular sitting, took a tour in the parliament and got acquainted with the parliamentary happenings. Afterwards the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs and Protection of Human Rights Rustam Makhmudyan met with them.
Welcoming the guests in the National Assembly, Rustam Makhmudyan highlighted such meetings with the student which give an opportunity to get familiarized with the legislative processes going on in the legislative power through direct contact and to listen to the viewpoints from the political tribune N 1 on different issues and problems.
Open lesson is one of the manifestations of democracy, the NA deputy noted.
The students' circle of interests was inclusive and diverse. The questions related to the procedure of the bills' adoption, the medical service in the detention places, the system of the parliamentary government, the democracy, the protection of human rights, etc.
In response to the issue of the constitutional reforms, Rustam Makhmudyan has noted that the reformed RA Constitution is man-centred, and it guarantees the protection of human rights.
According to tradition, the students have been taken a photo with the speaker in the NA Session Hall.
On November 17, the RA NA Standing Committee on Economic Affairs convened the regular sitting which moderated the Committee Chair Khsorov Harutyunyan.The key speaker Mikayel Melkumyan presented for debate in the first reading the RA draft law on Amending the RA Tax Code and the revised draft law on ...
On November 17, the RA NA factions met with the representatives from the Venice Commission of the Council of Europe (CoE) and from the OSCE/ODIHR being in the Republic of Armenia with a expertise mission to discuss the RA draft law on Referendum. The delegation comprises of the representatives from ...
On November 17, the RA NA Vice President Arpine Hovhannisyan received the representatives from the Venice Commission of the Council of Europe Pere Vilanova Trias, Pierre Garrone and the representatives from the OSCE/ODIHR Alexey Gromov and Vasil Vashchanka.Arpine Hovhannisyan welcomed the guests, hi...
On November 17, the RA National Assembly continued the work of the regular sittings.Before beginning the legislative work the deputies welcomed the students and the lecturers of the Faculty of Law of Yerevan State University (YSU), who had visited the parliament within the RA NA Open Doors programme...