ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում նոյեմբերի 17-ին խորհրդարան են այցելել ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողներն ու դասախոսները։
Ապագա իրավաբանները հետեւել են ԱԺ հերթական նիստի աշխատանքներին, շրջել խորհրդարանում, ծանոթացել խորհրդարանական անցուդարձին։ Այնուհետեւ նրանց հետ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Մախմուդյանը:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Ռուստամ Մախմուդյանը կարեւորել է ուսանողների հետ նման հանդիպումները, որոնք անմիջական շփման միջոցով հնարավորություն են տալիս մոտիկից ծանոթանալ օրենսդիր իշխանությունում տեղի ունեցող օրենսդրական գործընթացներին, քաղաքական թիվ մեկ ամբիոնից ունկնդրել տեսակետներ տարբեր հարցերի ու խնդիրների վերաբերյալ։
«Բաց դասն ինքնին ժողովրդավարության դրսեւորումներից է»,- նշել է ԱԺ պատգամավորը։
Ուսանողների հետաքրքրության շրջանակը եղել է ընդգրկուն եւ բազմազան։ Հարցերն առնչվել են օրինագծերի ընդունման ընթացակարգին, կալանավայրերում բուժսպասարկմանը, խորհրդարանական կառավարման համակարգին, ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը եւ այլն։
Սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ հարցին ի պատասխան՝ Ռուստամ Մախմուդյանը նշել է, որ բարեփոխված ՀՀ Սահմանադրությունը մարդակենտրոն է եւ այն երաշխավորում է մարդու իրավունքների պաշտպանությունը։
Ընդունված ավանդույթի համաձայն՝ ուսանողները ԱԺ նիստերի դահլիճում լուսանկարվել են օրվա բանախոսի հետ։
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 17-ին գումարել է հերթական նիստը, որը վարել է հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը: ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Միքայել Մելքումյանի, Նաիրա Զոհրաբյանի, Վահե Էնֆիաջյանի, Հրանտ Մադաթյանի, Գեւորգ Պետրոսյանի, Վարդան Բոստանջյանի եւ Շաքե Իսայանի հեղինակած...
ՀՀ ԱԺ խմբակցությունները նոյեմբերի 17-ին հանդիպել են փորձագիտական առաքելությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ ներկայացուցիչների հետ՝ «Հանրաքվեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը քննարկելու նպատակով: Պատվիրակության կազմում են Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի...
Արփինե Հովհաննիսյանն ընդունել է ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ ներկայացուցիչներին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը նոյեմբերի 17-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի ներկայացուցիչներ Պերե Վիլանովա Թրիասին, Պիեր Գարոնին եւ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ ներկայացուցիչներ Ալեքսեյ Գրոմովին եւ Վասիլ Վաշչանկային: Արփինե Հովհաննիսյանը ողջունել է հյուրերին՝ բարձր գնահատելով արդյուն...
Նոյեմբերի 17-ին ՀՀ Ազգային ժողովը շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Մինչ օրենսդրական աշխատանքն սկսելը՝ պատգամավորները ողջունել են ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան այցելած ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողներին եւ դասախոսներին: Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ շարունակել է քննար...
ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի Միջերկրածովյան եւ Մերձավոր Արեւելքի հատուկ խմբի սեմինարին մասնակցելու համար 2017 թվականի նոյեմբերի 22-26-ը ներառյալ Հռոմ (Իտալիայի Հանրապետություն) կգործուղվի ՆԱՏՕ ԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը: ...

17 ноября в рамках программы “Открытые двери” парламент посетили студенты и преподаватели факультета правоведения ЕГУ.
Будущие юристы проследили за работой очередных заседаний НС, ознакомились со зданием и буднями парламента. Затем они встретились с заместителем председателя Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам и защите прав человека Р.Махмудяном.
Заместитель председателя комиссии подчеркнул важность подобных встреч со студентами, которые позволяют непосредственно ознакомиться с законодательными процессами, с высокой политической трибуны выслушать мнения по различным вопросам и проблемам.
“Открытый урок уже сам по себе одно из проявлений демократии”, - заметил депутат НС.
Вопросы студентов касались процедуры принятия законопроектов, медицинского обслуживания в местах заключения, системы парламентского управления, демократии, защиты прав человека и др.
В ответ на вопрос о конституционных реформах Р.Махмудян   отметил, что реформированная Конституция РА твердо гарантирует защиту прав человека.
Согласно установившейся традиции, студенты сфотографировались с парламентарием в зале заседаний НС.
17 ноября состоялось заседание Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам под председательством Х.Арутюняна.     По повестке заседания, обсуждавшего ряд проектов о внесении поправок в законы РА “О градостроительной деятельности”, “О лицензировании”, “О государственной пошли...
17 ноября фракции НС встретились с представителями Венецианской комиссии (ВК) СЕ и БДИПЧ/ОБСЕ, находящимися в Армении с экспертной миссией для обсуждения проекта закона РА “О референдуме”.  В составе делегации представители  ВК СЕ Пере Виланова Триас, Пьер Гарон, представитель БДИПЧ А.Гром...
А.Ованнисян приняла представителей Венецианской комиссии СЕ и БДИПЧ/ОБСЕ
17 ноября вице-спикер НС А.Ованнисян приняла представителей Венецианской комиссии СЕ Пере Виланову Триас, Пьера Гарона и представителей БДИПЧ/ОБСЕ А.Громова и В.Вашчанку. А.Ованнисян, приветствуя гостей, высоко оценила постоянное плодотворное сотрудничество.  В ходе встречи обсуждены предложени...
17 ноября Национальное Собрание продолжило работу очередных заседаний.Парламентарии продолжили обсуждение проектов о внесении изменений и дополнений в законы РА “О налоговой службе”, “О таможенной службе”, Уголовный кодекс РА, а также ряда других документов.По повестке заседания выступили Председате...