ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 7-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիթորինգի հանձնաժողովի հայաստանյան հարցերով համազեկուցողներ Ջուզեպպե Գալատիին եւ Ալան Միլին:
Արա Բաբլոյանը ողջունել է եվրոպացի համազեկուցողների այցը խորհրդարան եւ անդրադարձել մեր երկրում սահմանադրական բարեփոխումներից հետո սկսված գործընթացներին:
Խորհրդարանի ղեկավարը հյուրերին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի հետ համագործակցության եւ մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդմանը նպաստող գործունեության համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել անդամակցությամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարման գործընթացում համազեկուցողների կողմից Հայաստանին ցուցաբերված աջակցությունը:
Արա Բաբլոյանը Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխությունների համատեքստում ընդգծել է խորհրդարանի դերն ու նշանակությունը: Ըստ խորհրդարանի ղեկավարի՝ Ազգային ժողովը միշտ էլ ունեցել է կարեւոր դերակատարություն, սակայն այժմ ավելի են ընդլայնվում նրա հնարավորություններն ու լիազորությունները, մեծանում պատասխանատվությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում ընթացող քաղաքական վերջին զարգացումներին, ընտրական համակարգի բարեփոխումներին, Սահմանադրության կիրարկմանը, դատական իշխանության անկախությանը եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարին առնչվող հարցեր:
ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի հայաստանյան հարցերով համազեկուցողները ՀՀ ԱԺ նախագահին են ուղղել իրենց հետաքրքրող հարցերը:
Ալան Միլը եւ Ջուզեպպե Գալատին իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել խորացնելու համագործակցությունը Հայաստանի հետ:
Նոյեմբերի 7-ին ՀՀ Ազգային ժողովում կազմակերպվել էր կլոր-սեղան քննարկում` «Կանանց ձայնը եւ կին լիդերները քաղաքականության մեջ. Հայաստանի հեռանկարները» թեմայով: Միջոցառումը կազմակերպվել էր Եվրոպայի խորհրդի, Եվրոպական միության «Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման» ծրագրի շրջանակում, ՀՀ Ազգային ժողովի...
ՀՀ ԱԺ խմբակցությունները նոյեմբերի 7-ին հանդիպել են ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի հայաստանյան հարցերով համազեկուցողներ Ալան Միլի եւ Ջուզեպպե Գալատիի հետ: ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը եւ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը հանդիպել են ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի հայաստանյան հ...
Նոյեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հասարակական եւ քաղաքական կյանքում ներդրած մեծ ավանդի համար ծննդյան 70-ամյակի առթիվ Վարազդատ Ավոյանին պարգեւատրել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի հուշամեդալով: Շնորհավորելով Վարազդատ Ավոյանին՝ Արա Բաբլոյանը մաղթել է երկար տարիների կյանք եւ բարեկեցություն: ...
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկել է տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վերաբերյալ հիմնախնդիրներ
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 7-ին աշխատանքային քննարկում էր կազմակերպել ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության 2018 թվականի քաղաքականության հիմնախնդիրների վերաբերյալ: Քննարկմանը մասնակցել են հանձնաժողովի անդամներ, նախարարության, հասարակական կազմակե...
Նոյեմբերի 7-ին Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Արմեն Աշոտյանը, պատվիրակության անդամներ, ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցության անդամ Մանե Թանդիլյանը, ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արմենուհի Կյուրեղյանը, ՀՀ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության անդամ Վարդան Բոստանջյանը մանրամասնե...

On November 7, the RA NA President Ara Babloyan received Giuseppe Galati and Alan Meale, co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) for Armenia.
Ara Babloyan welcomed the co-rapporteurs’ visit to the parliament and touched upon the processes, which had begun after the constitutional reforms in our country.
The Head of the parliament thanked the guests for the cooperation with Armenia and the activities promoting the strengthening of democracy in our country.
The RA NA President highly assessed the support shown to Armenia by the co-rapporteurs in the process of the fulfillment of the obligations assumed by the membership.
In the context of the on-going changes in Armenia Ara Babloyan underlined the role and significance of the parliament. According to the Head of the parliament, the National Assembly has always had an important role, however now its opportunities and authorities are more expanded and the responsibility has increased.
The PACE co-rapporteurs for the monitoring of obligations and commitments by Armenia addressed questions concerning them to the RA NA President.
The interlocutors discussed issues relating to the recent political developments going on in Armenia, the reforms of the electoral system, the implementation of the constitution, the judicial independence and the fight against corruption.
Alan Meale and Giuseppe Galati expressed their readiness to deepen the cooperation with Armenia.
On November 7, a roundtable discussion on the theme “Women’s Voice and Leadership in Politics: Armenian Perspective” was organized in the RA National Assembly. The event was organized in the framework of the European Union and Council of Europe Partnership for Good Governance Programme, in cooperati...
On November 7, the RA NA factions met with PACE Monitoring Committee Co-Rapporteurs for Armenia Alan Meale and Giuseppe Galati.The Head of the RA NA ARF Faction Armen Rustamyan and the Secretary of the Faction Aghvan Vardanyan met with PACE Monitoring Committee Co-Rapporteurs for Armenia Giuseppe Ga...
On November 7, the RA NA President Ara Babloyan awarded Varazdat Avoyan the Memorial Medal of the RA National Assembly President on the occasion of his 70th birth anniversary for great contribution to the public and political life.Congratulating Varazdat Avoyan, Ara Babloyan wished him longevit...
RA NA Standing Committee on Economic Affairs Debates Problems on Transport, Communication and Information Technologies
On November 7, the RA NA Standing Committee on Economic Affairs organized working debate on the problems of policy of the RA Ministry of Transport, Communication and Information Technologies. The members of the Committee, the representatives of the Ministry, the NGOs and the ASUE lecturers took part...
On November 7, the Head of the RA National Assembly delegation to the Euronest Parliamentary Assembly, the Delegation members (the RA NA Way Out Faction member Mane Tandilyan, the RA NA ARF Faction member Armenuhi Kyureghyan, the RA NA Tsarukyan Faction Vardan Bostanjyan) presented details on the wo...