Հուշագրի ստորագրում ՀՀ Ազգային ժողովում
Հուլիսի 21-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին, համալսարանին կից գործող «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Գրիգորյանին, հետազոտողների:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ:
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները քննարկել են ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի եւ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի համագործակցության հնարավորությունները:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը բարձր է գնահատել «Ամբերդ»-ի եւ ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխգործակցությունը՝ նշելով, որ խորհրդարանական կառավարման արդի փուլում ավելի է մեծացել Ազգային ժողովի պատասխանատվությունը մեր երկրի տնտեսական զարգացման հարցում:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը, կարեւորելով կողմերի միջեւ գործակցությունը, նշել է, որ հետայսու «Ամբերդ» կենտրոնի հետազոտողները կլինեն հանձնաժողովի փորձագետ-խորհրդատուները:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ ԱԺ նախագահին ու ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանին՝ ՀՊՏՀ-ի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն արժեւորել է փոխադարձ համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ այն իր նպաստը կբերի տնտեսական հարցերով օրենքների մշակման եւ ընդունման գործընթացում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը, խոսելով իբրեւ տնտեսագետ եւ նույն համալսարանի դասախոս, հույս է հայտնել, որ համագործակցությունը լայն հնարավորություն է ընձեռելու առավել ընդգրկուն աշխատանքների իրականացման համար:
Ձեռք է բերվել համաձայնություն այն մասին, որ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը՝ ի դեմս «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի, դառնում է ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի գիտական խորհրդատու-գործընկեր:
Հանդիպման ավարտին Խոսրով Հարությունյանը եւ Կորյուն Աթոյանը ստորագրել են համագործակցության հուշագիր:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հուլիսի 21-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին: Արմեն Աշոտյանը, ողջունելով դեսպանին Ազգային ժողովում, բարձր է գնահատել երկկողմ հարաբերությունները, ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի ներկայացուցչին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հուլիսի 21-ին ընդունել է ՀՀ-ում Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչային: Ողջունելով հյուրին` ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ կանանց եւ երեխաների իրավունքների պաշտպանության խնդիրը մշտապես իր ուշ...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը հանդիպել է ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը հուլիսի 21-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը կարեւորել է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների զարգա...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը հուլիսի 21-ին Արմեն Աշոտյանի նախագահությամբ գումարված արտահերթ նիստում քննարկել եւ հաստատել է «Վերլուծական խորհուրդ» աշխատանքային խմբի ու ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի աշխատակարգերը: Հանձնաժողովի անդամները ներկայացրել են ա...

Подписание меморандума в НС
21 июля Председатель НС А.Баблоян принял ректора Государственного экономического университета Армении (ГЭУА) К.Атояна, директора исследовательского центра “Амберд” при ГЭУА А.Григоряна, исследователей.
Во встрече   участвовали вице-спикер НС М.Мелкумян, депутаты НС.
В ходе встречи обсуждены возможности сотрудничества Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам, ГЭУА и исследовательского центра “Амберд”.
А.Баблоян высоко оценил взаимодействие Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам и исследовательского центра “Амберд”, отметив, что на нынешнем этапе парламентского управления еще более возросла ответственность законодательного органа   в вопросах экономического развития страны.
Председатель Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Х.Арутюнян, подчеркнув важность сотрудничества сторон,   отметил, что отныне исследователи центра “Амберд” будут экспертами-консультантами комиссии.
Поблагодарив спикера парламента и председателя профильной комиссии, ректор ГЭУА К.Атоян высоко оценил взаимосотрудничество, подчеркнув, что оно, несомненно, внесет вклад в разработку и принятие экономических законов.
Вице-спикер НС М.Мелкумян, как экономист и преподаватель ГЭУА, выразил надежду, что сотрудничество даст широкие возможности для реализации более весомых работ.
Достигнута договоренность, что ГЭУА в лице исследовательского центра “Амберд” становится научным консультантом-партнером Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.
В завершение встречи Х.Арутюнян и К.Атоян подписали меморандум о сотрудничестве.
21 июля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в РА Ричарда Миллса.А.Ашотян, приветствуя посла в НС, высоко оценил двусторонние отношения,  в том числе на межпарламентском уровне. В этом контексте он подчеркнул важность проду...
Председатель НС А.Баблоян принял представителя UNICEF
21 июля Председатель НС А.Баблоян принял представителя Детского фонда ООН (UNICEF) Таню Радочу.  Приветствуя гостью в НС, спикер парламента отметил, что проблема защиты прав женщин и детей всегда в центре его внимания. А.Баблоян  заверил, что реализуемые совместно с ООН мероприятия и прогр...
Вице-спикер НС А.Ованнисян встретилась с Чрезвычайным и Полномочным послом США
21 июля вице-спикер НС, руководитель парламентской группы дружбы Армения – США А.Ованнисян встретилась с Чрезвычайным и Полномочным послом США в РА Ричардом Миллсом. Вице-спикер НС подчеркнула важность развития отношений с США, углубления межпарламентских связей и укрепления сотрудничества в различн...
21 июля Постоянная комиссия НС по внешним связям под председательством А.Ашотяна на созванном внеочередном заседании обсудила и приняла регламенты работ рабочей группы “Аналитический совет” и Постоянной комиссии НС по внешним связям.Члены комиссии представили предложения, которые были приняты. ...