ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հուլիսի 4-ին ընդունել է ՀՀ-ում Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւային:
Ողջունելով դեսպանին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արա Բաբլոյանն ընդգծել է երկու ժողովուրդների միջեւ ձեւավորված վաղեմի բարեկամությունն ու մշակութային առնչությունները, ինչը հիմք է հայ-բուլղարական հարաբերությունների զարգացման համար:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման եւ համագործակցության խորացման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեության կարեւորությունը եւ նշել, որ պատգամավոր Ջեմմա Բաղդասարյանը կղեկավարի առաջիկայում ձեւավորվող ԱԺ Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խումբը:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է մեր երկրում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումներին՝ նշելով, որ Հայաստանն անցել է խորհրդարանական կառավարման համակարգին: Արա Բաբլոյանը Բուլղարիայի հետ համագործակցությունը կարեւորել է նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների տեսանկյունից:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին, կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում Բուլղարիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմանը համահունչ:
Դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւան, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, բարձր է գնահատել երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերությունները: Նա հատկապես կարեւորել է Բուլղարիայի հայ համայնքի դերը երկկողմ հարաբերությունների ամիապնդման հարցում: Դեսպանը վստահեցրել է, որ իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում կշարունակի անել հնարավորը ձեւավորված հարաբերություններն առավել զարգացնելու եւ խորացնելու համար: Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւան, արժեւորելով խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցությունն ու միջազգային տարբեր խորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության խորացումը, նշել է, որ Բուլղարիա-Հայասատան բարեկամական խումբն արդեն ձեւավորվել է:
Զրուցակիցները կարեւորել են երկու երկրների միջեւ համագործակցության առավել ընդլայնումն ու զարգացումը քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, կրթական եւ այլ ոլորտներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը հուլիսի 4-ին ընդունել է ՀՀ-ում Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) մշտական համակարգող, Միավորված ազգերի զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուզետտոյին եւ ՄԱԶԾ-ի մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Դմիտրի Մարիյասինին: Հանդիպման ընթա...
Հուլիսի 6-ին` ժամը 10:00-ին, կգումարվի ՀՀ ԱԺ արտահերթ նստաշրջան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 44-րդ հոդվածների համաձայն` ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ հուլիսի 6-ին` ժամը 10:00-ին, կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:  ...
Խորհրդարանում քննարկվել է Սեւանից ջրառի ավելացմանը վերաբերող օրենսդրական նախաձեռնությունը
Հուլիսի 4-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 44-րդ հոդվածների համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նախաձեռնությամբ գումարվել է ՀՀ ԱԺ արտահերթ նստաշրջան, որի օրակարգում ընդգրկված էր «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգն...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հուլիսի 4-ին ընդունել է Հայաստանում Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւային: Ողջունելով դեսպանին Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է. «Հայ-բուլղարական միջպետական հարա...
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը հուլիսի 3-ին գումարել է հերթական նիստը, որը վարել է հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: Հանձնաժողովը քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել ՀՀ Ազգային ժողովի 2017 թվականի հուլիսի 6-ի արտահերթ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված` «Հայա...

Ara Babloyan Receives Ambassador of Bulgaria to Armenia
On July 4, the RA NA Speaker Ara Babloyan received Maria Pavlova Tzotzorkova-Kaymaktchieva, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Bulgaria to Armenia.
Welcoming the Ambassador in the RA National Assembly, Ara Babloyan has underlined the old friendship and cultural connections formed between the two countries, which is a basis for the development of the Armenian-Bulgarian relations.
Ara babloyan highlighted the role of the parliamentary diplomacy in the strengthening of bilateral relations and deepening of cooperation.
The RA NA Speaker stressed the importance of the activities of the parliamentary Friendship Groups and noted that Jemma Baghdasaryan will lead the NA Armenia-Bulgaria Friendship Group in the near future.
The Head of the parliament touched upon the Constitutional reforms implemented in our country, noting that Armenia had passed onto a system of the parliamentary government. Ara Babloyan also emphasized the cooperation with Bulgaria in terms of Armenia-EU relations.
Regarding the regional problems the RA NA Speaker highlighted the balanced position of Bulgaria in the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict in compliance with the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ and EU common position.
Thanking the NA Speaker for the warm reception, Ambassador Maria Pavlova Tzotzorkova-Kaymaktchieva highly assessed the relations existing between the two countries. She especially highlighted the role of Bulgaria’s Armenian community in strengthening of bilateral relations. The Ambassador assured that during her diplomatic mission she will continue to do his bestfor further developing and deepening the formed relations. Evaluating the cooperation between the parliamentary Friendship Groups and deepening of cooperation on the international different parliamentary platforms, Maria Pavlova Tzotzorkova-Kaymaktchieva noted that Bulgaria-Armenia Friendship Group has already been formed.
The interlocutors emphasized the further expansion of cooperation between the two countries and the development in the political, economic, cultural, educational and other spheres.
On July 4, the RA NA Deputy Speaker Arpine Hovhannisyan received the Bradley Busetto, Resident Representative of the United Nations Development Programme to the Republic of Armenia and his Deputy Dmitri Mariassini.In the course of the meeting the sides particularly discussed the possibility of imple...
On July 6, at 10:00 RA NA Extraordinary Session to be Convened
By the decision of the RA NA Speaker Ara Babloyan, under Article 100 of the RA Constitution and Article 44 of the RA Law Rules of Procedure of the National Assembly, at the initiative of the RA Government, on July 6, at 10:00 a.m. an RA NA extraordinary session will be convened by the initiator’s es...
Legislative Initiative on Increase of Water Intake from Sevan Debated in Parliament
On July 4, by the decision of the RA NA Speaker Ara Babloyan, under Article 100 of the RA Constitution and Article 44 of the RA Law Rules of Procedure of the National Assembly, at the initiative of the RA Government the RA NA extraordinary session was convened by the initiator’s established agenda, ...
On July 4, the Chair of NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan received Maria Pavlova Tzotzorkova-Kaymaktchieva, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Bulgaria to Armenia.Welcoming the Ambassador in the National Assembly, Armen Ashotyan noted: “The Armeni...
On July 3, the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs convened the regular sitting, which moderated the Committee Chair Gagik Minasyan.The Committee debated and endorsed the annaul report on Execution of the RA State Budget for 2016 included in the agenda of the Extraordi...