ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հուլիսի 4-ին ընդունել է ՀՀ-ում Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւային:
Ողջունելով դեսպանին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արա Բաբլոյանն ընդգծել է երկու ժողովուրդների միջեւ ձեւավորված վաղեմի բարեկամությունն ու մշակութային առնչությունները, ինչը հիմք է հայ-բուլղարական հարաբերությունների զարգացման համար:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման եւ համագործակցության խորացման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեության կարեւորությունը եւ նշել, որ պատգամավոր Ջեմմա Բաղդասարյանը կղեկավարի առաջիկայում ձեւավորվող ԱԺ Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խումբը:
Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է մեր երկրում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումներին՝ նշելով, որ Հայաստանն անցել է խորհրդարանական կառավարման համակարգին: Արա Բաբլոյանը Բուլղարիայի հետ համագործակցությունը կարեւորել է նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների տեսանկյունից:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին, կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում Բուլղարիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմանը համահունչ:
Դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւան, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, բարձր է գնահատել երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերությունները: Նա հատկապես կարեւորել է Բուլղարիայի հայ համայնքի դերը երկկողմ հարաբերությունների ամիապնդման հարցում: Դեսպանը վստահեցրել է, որ իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում կշարունակի անել հնարավորը ձեւավորված հարաբերություններն առավել զարգացնելու եւ խորացնելու համար: Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւան, արժեւորելով խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցությունն ու միջազգային տարբեր խորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության խորացումը, նշել է, որ Բուլղարիա-Հայասատան բարեկամական խումբն արդեն ձեւավորվել է:
Զրուցակիցները կարեւորել են երկու երկրների միջեւ համագործակցության առավել ընդլայնումն ու զարգացումը քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, կրթական եւ այլ ոլորտներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը հուլիսի 4-ին ընդունել է ՀՀ-ում Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) մշտական համակարգող, Միավորված ազգերի զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուզետտոյին եւ ՄԱԶԾ-ի մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Դմիտրի Մարիյասինին: Հանդիպման ընթա...
Հուլիսի 6-ին` ժամը 10:00-ին, կգումարվի ՀՀ ԱԺ արտահերթ նստաշրջան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 44-րդ հոդվածների համաձայն` ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ հուլիսի 6-ին` ժամը 10:00-ին, կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:  ...
Խորհրդարանում քննարկվել է Սեւանից ջրառի ավելացմանը վերաբերող օրենսդրական նախաձեռնությունը
Հուլիսի 4-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 44-րդ հոդվածների համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նախաձեռնությամբ գումարվել է ՀՀ ԱԺ արտահերթ նստաշրջան, որի օրակարգում ընդգրկված էր «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգն...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հուլիսի 4-ին ընդունել է Հայաստանում Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիա Պավլովա Ցոցորկովա-Կայմակտչիեւային: Ողջունելով դեսպանին Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է. «Հայ-բուլղարական միջպետական հարա...
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը հուլիսի 3-ին գումարել է հերթական նիստը, որը վարել է հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը: Հանձնաժողովը քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել ՀՀ Ազգային ժողովի 2017 թվականի հուլիսի 6-ի արտահերթ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված` «Հայա...

4 июля Председатель НС А.Баблоян принял  Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Болгария в РА Марию Павлову Цоцоркову-Каймактчиеву.
Приветствуя гостью в НС, А.Баблоян подчеркнул давнюю дружбу и культурные общности двух народов, ставшие базой развития армяно-болгарских отношений.
Спикер НС особо выделил роль парламентской дипломатии в укреплении двусторонних связей и углублении сотрудничества.
А.Баблоян подчеркнул важность деятельности парламентских групп дружбы и отметил, что депутат Дж.Багдасарян возглавит формируемую вскоре группу Армения – Болгария.
Председатель НС обратился к проведенным в РА конституционным реформам, отметив, что Армения переходит к парламентской системе правления. А.Баблоян оценил связи Армения – Болгария также с точки зрения отношений РА – ЕС.
Спикер парламента, обратившись к региональным проблемам, подчеркнул важность взвешенной позиции Болгарии по НК-конфликту – в соответствии с общим подходом сопредседателей МГ ОБСЕ и ЕС.
Посол Мария Павлова Цоцоркова-Каймактчиева, поблагодарив за прием, высоко оценила существующие между двумя странами отношения. Она особо выделила роль армянской общины Болгарии в укреплении двусторонних связей. Посол заверила, что за время пребывания в должности сделает   все возможное для еще большего развития и углубления уже налаженных отношений. Г-жа Цодоркова-Каймактчиева, оценивая сотрудничество групп дружбы парламентов и взаимодействие на различных международных парламентских площадках, отметила, что группа Болгария – Армения уже сформирована.
Собеседники особо выделили расширение и развитие сотрудничества между двумя странами в политической, экономической, культурной, образовательной и других сферах.
4 июля вице-спикер НС А.Ованнисян приняла постоянного координатора ООН в РА, постоянного представителя Программы развития ООН (ПР) Бредли Бузетто и заместителя постоянного представителя ПР ООН Д.Марясина. В ходе встречи стороны подчеркнули важность углубления сотрудничества НС РА и представител...
6 июля, в 10:00 часов, созывается внеочередная сессия НС РА
По распоряжению Председателя НС А.Баблояна, согласно ст.100 Конституции РА и ст.44 закона РА “Регламент НС”, по инициативе Правительства РА 6 июля, в 10:00 часов, созывается внеочередная сессия НС РА – по повестке дня инициатора. ...
В парламенте обсуждена законодательная инициатива об увеличении попусков воды из Севана
4 июля по решению Председателя НС А.Баблояна, согласно ст.100 Конституции РА и ст.44 закона РА “Регламент НС”, по инициативе Правительства РА созвана внеочередная сессия, в повестке дня которой обсуждение в первом чтении проекта о внесении дополнений в закон РА “Об утверждении годовой и комплексной ...
4 июля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Болгария в РА Марию Павлову Цоцоркову-Каймактчиеву.Приветствуя гостью в НС, А.Ашотян отметил: “Армяно-болгарские межгосударственные отношения имеют прочный исторический фундамен...
3 июля состоялось очередное заседание Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Г.Минасяна.Комиссия обсудила и вынесла положительное заключение по годовому отчету “Об исполнении Государственного бюджета РА на 2016 г.”, включенному в повестку дня внеочер...