«Արցախա-ադրբեջանական շփման գծում երկկողմ կորուստների միակ պատասխանատուն Ադրբեջանն է». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Սլովակիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը եւ Վարդան Բոստանջյանը, Սլովակիա կատարած այցի շրջանակում հունիսի 30-ին հանդիպումներ է ունեցել Սլովակիայի Հանրապետության արտաքին ու եվրոպական գործերի նախարարության պետական քարտուղար Լուկաշ Պարիզեկի եւ Սլովակիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Դուշան Տիտելի հետ:
Կողմերն անդրադարձել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններին: Պատվիրակության անդամներն ընդգծել են, որ Հայաստանը շահագրգիռ է Սլովակիայի հետ քաղաքական երկխոսության զարգացմամբ:
Քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ներկա մակարդակին ու զարգացման հեռանկարներին առնչվող հարցեր: Պարոն Շարմազանովն այս համատեքստում համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանը եվրոպական արժեհամակարգի եւ քաղաքակրթության մի մասնիկն է եւ շարունակում է ժողովրդավարական կառույցների ամրապնդմանն ուղղված բարեփոխումները:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը խոսել է հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ արցախա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցող ադրբեջանական սադրանքների մասին, որի պատճառով զոհեր են լինում: «Արցախա-ադրբեջանական շփման գծում երկկողմ կորուստների միակ պատասխանատուն Ադրբեջանն է»,-նշել է Էդուարդ Շարմազանովը: Նա հավելել է, որ Թուրքիան իր հերթին սրում է տարածաշրջանային լարվածությունը` փակ պահելով Հայաստանի հետ սահմանը եւ սատարելով Ադրբեջանի ահաբեկչական գործողություններին:
Կողմերը կարեւորել են աշխարհում ահագնացող ահաբեկչությունների դեմ պայքարի անհրաժեշտությունը: «Մենք պետք է միավորվենք ահաբեկչության, այլատյացության եւ խնդիրները ռազմական ճանապարհով լուծելու փորձերի դեմ»,-ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Այցի շրջանակում Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը ծաղկեպսակ է դրել Բրատիսլավայում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարին:

Э.Шармазанов: “Единственным ответственным за двусторонние потери на арцахско-азербайджанской линии соприкосновения является Азербайджан”
30 июня делегация НС РА во главе с вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Словакия Э.Шармазановым в рамках визита в Словакию встретилась с государственным секретарем Министерства по иностранным и европейским делам Словацкой Республики Лукашом Паризеком и руководителем группы дружбы Словакия – Армения Душаном Тителом. В составе армянской делегации депутаты НС Г.Меликян и В.Бостанджян.
Стороны обратились к возможностям развития двусторонних отношений. Члены делегации подчеркнули заинтересованность Армении в развитии политического диалога со Словакией.
Обсуждены вопросы, касающиеся нынешнего уровня и перспектив развития отношений РА – ЕС. Г-н Шармазанов в этом русле выразил уверенность, что Армения, являясь частью европейской системы ценностей и политики, продолжит реформы в укреплении демократических структур.
Обратившись к региональным проблемам, вице-спикер НС коснулся провокаций Азербайджана   на армяно-азербайджанской границе и арцахско-азербайджанской линии соприкосновения, сопровождающихся жертвами. “Единственным ответственным за двусторонние потери   на арцахско-азербайджанской линии соприкосновения является Азербайджан”, - отметил Шармазанов и добавил, что Турция в свою очередь обостряет региональную напряженность, блокируя границу с Арменией и поощряя террористические действия Азербайджана.
Стороны подчеркнули необходимость борьбы с растущим в мире терроризмом. “Мы должны объединиться в борьбе с терроризмом, ксенофобией и против попыток военного решения проблем”, - заявил Э.Шармазанов.
В рамках визита возглавляемая вице-спикером НС делегация в Братиславе возложила венок к хачкару, увековечивающему память жертв Геноцида армян.