ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 26-ին ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Թերենս Նիկոլաուս Քուիքին: Հանդիպմանը ներկա էր Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլան:
Ողջունելով հյուրին՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ հայ-հունական քաղաքական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, սակայն տարբեր ոլորտներում դեռեւս առկա է չօգտագործված մեծ ներուժ: ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է հայ-հունական հարաբերությունների զարգացումը եւ այս համատեքստում նշանակալի գնահատել տիկին դեսպանի աշխատանքը:
ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել հայ-հունական կապերի ամրապնդման հարցում Թերենս Նիկոլաուս Քուիքի անձնական ներդրումն ու ջանքերը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային խնդիրներին, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման հարցին, Արցախի, ինչպես նաեւ Կիպրոսի հիմնախնդիրների կարգավորման հարցերին: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը եւ Արցախն արցախյան հիմնախնդրի կարգավորումն ակնկալում են բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում: «Խնդրի կարգավորման միակ խոչընդոտն Ադրբեջանն է իր ռազմատենչ քաղաքականությամբ»,- նշել է Էդուարդ Շարմազանովը եւ հավելել, որ Թուրքիան, հավատարիմ մնալով իր ժխտողական քաղաքականությանը, շարունակում է շրջափակման մեջ պահել Հայաստանի հետ սահմանները եւ հայտարարություններով սատարել Ադրբեջանի հանցագործ քաղաքականությունը, ինչին քաղաքակիրթ աշխարհն ականատես եղավ նաեւ ապրիլյան պատերազմի օրերին:
«Մեզ համար Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը, անկախությունն ու ապահովությունն ամեն ինչից վեր է: Արցախի պայքարն ազատության, անվտանգության պայքար է, եւ Արցախը երբեք չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում: Արցախը պատմական հայկական հող է, եւ բացառապես Արցախում ապրող բնակչությունը պետք է իրավունք ունենա որոշելու իր ապագան»,- ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Թերենս Նիկոլաուս Քուիքը շնորհակալություն է հայտնել Էդուարդ Շարմազանովին ջերմ ընդունելության համար եւ նշել, որ Հունաստանը եւս շահագրգիռ է շարունակել Հայաստանի հետ հարաբերությունների խորացման քաղաքականությունը տարբեր մակարդակներում:
Նա երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանի խորհրդարանին՝ Օսմանյան Թուրքիայում 20-րդ դարի սկզբին տեղի ունեցած Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունման համար: Խոսելով Արցախի հիմնախնդրի վերաբերյալ՝ պարոն Քուիքն ընդգծել է, որ այս հարցում Հունաստանի դիրքորոշումն հստակ է եւ չի փոխվել. Հունաստանը եւս խնդրի կարգավորումն ակնկալում է խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ համահունչ միջազգային սկզբունքներին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Սուրբ Սոֆիայի տաճարը Ղուրանի ընթերցմամբ, աղոթքի միջոցով մզկիթի վերածելու փորձին, ինչն անթույլատրելի եւ քրիստոնեական արժեքների դեմ ուղղված քայլ են համարել զրուցակիցները: Պարոն Շարմազանովը նշել է, որ այս հարցում եւս Հայաստանը սատարում է Հունաստանի դիրքորոշումը՝ ընդգծելով. «Բոլոր փորձերը, որոնք ուղղված են ստվեր գցելու հունական ուղղափառ ժառանգության վրա եւ մահմեդականության վերածելու տաճարը, անթույլատրելի են»:
Քննարկվել են երկու երկրներում հայկական եւ հունական սփյուռքի հարցերին, նրանց ներուժի օգտագործմանը վերաբերող հարցեր:
Պարոն Քուիքը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովին է փոխանցել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին ուղղված Հունաստան այցելելու հրավերը:
Հունիսի 26-ին ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում սկսվել է քննարկվել «ՀՀ 2016թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությունը, որին ներկա են եղել ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ եւ ՀՀ կառավարության անդամներ: ՀՀ ...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 26-ին Սեուլում հանդիպել է Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության նախագահ Սունգհո Չոյի հետ: Հանդիպման ընթացքում կարեւորելով գործակալության առաքելությունը, իրականացվող ծրագրերի նշանակությունը՝ ՀՀ խորհրդարանի ն...

26 июня вице-спикер НС Э.Шармазанов принял прибывшего в Армению с рабочим визитом заместителя министра иностранных дел Греции Теренса Николауса Куика. На встрече присутствовала Чрезвычайный и Полномочный посол Греции в РА Нафсика Ненси Эва Врайла.
Приветствуя гостя, Э.Шармазанов отметил, что армяно-греческие политические отношения находятся на высоком уровне, однако в различных сферах налицо неиспользованный большой потенциал. Вице-спикер НС подчеркнул важность развития армяно-греческих отношений и в этом контексте оценил значимую работу госпожи посла.
Вице-спикер НС высоко оценил личный вклад и усилия Теренса Николауса Куика в укреплении армяно-греческих связей.
На встрече были затронуты региональные проблемы, вопросы признания и осуждения Геноцида армян, урегулирования Арцахской и Кипрской проблем. Вице-спикер НС отметил, что Армения и Арцах видят урегулирование проблемы исключительно мирным путем, в рамках МГ ОБСЕ. “Единственное препятствие урегулированию проблемы   - Азербайджан с его воинственной политикой”, - отметил Э.Шармазанов и добавил, что Турция, оставаясь верной своей политике отрицания, продолжает блокировать границу с Арменией и своими заявлениями поддерживать преступную политику Азербайджана, чему цивилизованный мир стал свидетелем также в дни апрельской войны.
“Для нас безопасность и независимость народа Арцаха превыше всего. Борьба Арцаха – борьба за свободу, безопасность, и Арцах никогда не может быть в составе Азербайджана. Арцах – историческая армянская земля и исключительно живущее в Арцахе население должно иметь право определять свое будущее”, - подчеркнул Э.Шермазанов.
Замминистра иностранных дел Греции Теренс Николаус Куик поблагодарил Э.Шармазанова за теплый прием и отметил, что Греция также заинтересована в продолжении политики углубления отношений с Арменией на различных уровнях.
Он выразил признательность парламенту Армении за принятие резолюции о признании и осуждении геноцида понтийских греков в Османской Турции. Говоря об Арцахской проблеме, г-н Куик подчеркнул, что в данном вопросе позиция Греции ясна и неизменна: Греция также видит урегулирование проблемы мирным путем, в рамках МГ ОБСЕ, согласно международным принципам.
На встрече затронуты также другие проблемы, представляющие региональный и двусторонний интерес, в частности вопросы, волнующе армянскую и греческую общины обеих стран.
Г-н Куик передал вице-спикеру НС Э.Шармазанову приглашение Председателю НС А.Баблояну посетить Грецию.
26 июня на совместном заседании  постоянных комиссий НС начались дебаты по годовому отчету “Об исполнении Государственного бюджета РА на 2016г.”, на котором присутствовали премьер-министр РА К.Карапетян, вице-спикер НС Э.Шармазанов, депутаты НС и члены Правительства РА. По повестке заседан...
26 июня делегация НС РА во главе с А.Баблояном встретилась с президентом Агентства международного сотрудничества Кореи (KOICA) Сунго Чо.  В ходе встречи, подчеркнув важность миссии агентства, значение реализуемых программ, спикер НС отметил: “Мы высоко ценим важные программы содействия, претвор...