ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Կորյուն Նահապետյանը, Գագիկ Մելիքյանը, Գեւորգ Պետրոսյանը, Ռոմիկ Մանուկյանը, Գեւորգ Գորգիսյանը եւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը, հունիսի 16-ին ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հետ Արցախում այցելել են առաջնագիծ եւ զորամասերից մեկը:
Արա Բաբլոյանը ծանոթացել է սահմանը պաշտպանող զինվորների ծառայության եւ կեցության պայմաններին, զորամասին նվիրել համակարգիչներ, տեխնիկա եւ այլ անհրաժեշտ իրեր:
Այնուհետեւ պատվիրակության անդամներն այցելել են զինվորական հոսպիտալ, որին ՀՀ ԱԺ նախագահի կողմից տրամադրվել են բժշկական սարքավորումներ եւ դեղորայք: Հոսպիտալում Արա Բաբլոյանը զրուցել է զինվորների հետ, հետաքրքրվել բուժման ընթացքով եւ նրանց առողջական վիճակով՝ մաղթելով շուտափույթ ապաքինում:
Հունիսի 16-ին Ստեփանակերտում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է Հայկական քաղաքական կուսակցությունների երրորդ ֆորումին: Արա Բաբլոյանը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է. «Միջկուսակցական ֆորումի հարգելի մասնակիցներ, հարգարժան գործընկերներ, ողջունում եմ Հայկական ք...

16 июня возглавляемая Председателем НС A .Баблояном делегация, в составе которой депутаты НС РА К.Нагапетян, Г.Меликян, Г.Петросян, Р.Манукян, Г.Горгисян и руководитель Аппарата-генеральный секретарь НС А.Сагателян вместе с председателем НС Республики Арцах А.Гуляном посетил передовую и одну из воинских частей.
A .Баблоян ознакомился с условиями службы и быта защищающих границу военнослужащих, подарил воинской части компьютеры, технику и другие необходимые вещи.
Затем члены делегации посетили военный госпиталь, которому от имени спикера НС РА подарены медоборудование и медикаменты. В госпитале A .Баблоян побеседовал с военнослужащими, поинтересовался ходом их лечения и состоянием здоровья, пожелав скорейшего выздоровления.
16 июня делегация, возглавляемая Председателем НС А.Баблояном, приняла участие в Степанакерте  в третьем Форуме армянских политических партий. В приветственном слове спикер парламента РА сказал: “Многоуважаемые участники межпартийного форума, уважаемые коллеги,приветствую вас на Форуме армянски...