ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Հունաստանի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 15-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլային:
Ողջունելով դեսպանին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Էդուարդ Շարմազանովը բարեկամական է գնահատել դարերի պատմություն ունեցող հայ-հունական հարաբերությունները եւ փաստել, որ երկու երկրների քաղաքական հարաբերությունների ներկա մակարդակը բարձր հիմքերի վրա է: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը երախտագիտություն է հայտնել Հունաստանի խորհրդարանին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունման համար, ինչպես նաեւ տեղեկացրել, որ թե Հայաստանի, թե Արցախի Հանրապետության խորհրդարանները միաձայն ընդունել են Օսմանյան կայսրության կողմից Պոնտոսի հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություններ: ԱԺ փոխնախագահն այս համատեքստում կարեւորել է Ցեղասպանության միջազգային դատապարտումն ու ժխտողականության դատապարտման հարցում երկու երկրների ջանքերի միավորումը, քանի որ, ըստ ԱԺ փոխնախագահի, դա քայլ է հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության, իսկ Հունաստանը՝ որպես ժողովրդավարության օրրան, այստեղ անելիք եւ ասելիք ունի:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին: Էդուարդ Շարմազանովը մեկ անգամ եւս նշել է. «Արցախի հարցը տարածքային վեճ չէ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ: Դա Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրացման հարց է. ժողովուրդ, որն ուզում է իր պատմական հայրենիքում որոշել իր ճակատագիրը: Արցախի ժողովրդի պայքարն ազատության պայքար է, եւ քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է սատարի արցախցիների ազատության պայքարին»:
ԱԺ փոխնախագահը, կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտությունը, անհրաժեշտ է համարել ակտիվացնել թե միջխորհրդարանական հարաբերությունները տարբեր մակարդակներում, թե հայ-հունական համագործակցությունը միջազգային տարբեր հարթակներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ խոսքերի եւ ընդունելության համար՝ տիկին դեսպանը եւս կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի սերտացման, ինչպես նաեւ միջազգային տարբեր հարթակներում համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը եւ մշակութային կապերի ընդլայնումը:
Հունիսի 15-ին երկօրյա այցով Արցախ է ժամանել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը: Հայաստանի խորհրդարանի նախագահին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը «Մենք ենք, մեր սարերը» հուշակոթողի մոտ դիմավորել են Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, ...
Հունիսի 15-ին Նաիրա Զոհրաբյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը: Քննարկվել է «Քրեակատարողական հիմնարկներում ազատությունից զրկված անձանց առողջության պահպանման իրավունքի ապահովման վերաբերյալ» ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հրապարակայի...
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Վենետիկ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Վենետիկ (Իտալիայի Հանրապետություն), որտեղ հունիսի 16-ին կմասնակցի «Ժողովրդարավրություն իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի՝ Վենետիկի հանձնաժողովի 111-րդ լիագումար նիստին:Այցի ընթացքում ԱԺ փոխնախագահը լիագումար նիստում կներ...

On June 15, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Hellenic Republic to the Republic of Armenia Nafsika Nancy Eva Vraila.
Welcoming the Ambassador in the RA National Assembly, Eduard Sharmazanov has assessed friendly the Armenian-Greek relations having centuries-old history and documented that the current level of the political relations between the two countries is on high bases. The RA NA Deputy Speaker expressed his gratitude to the Hellenic Parliament for the adoption of the resolution on recognition and condemnation of the Armenian Genocide, as well as informed that the parliaments of Armenia and Artsakh Republic unanimously adopted statements condemning the genocide perpetrated towards the Pontian Greeks and Assyrians by the Ottoman Empire. In this context, the NA Deputy Speaker highlighted the international condemnation of the Genocide and the unity of the two countries’ efforts in the condemnation of the denial, as according to the NA Deputy Speaker, it is a step for protection of human rights, and Greece as a cradle of democracy has things to do and say here.
The interlocutors also touched upon the NK conflict settlement. Eduard Sharmazanov once again noted: “The Artsakh issue is not a territorial dispute between Armenia and Azerbaijan. That is an issue of the execution of Artsakh people’s self-determination, who want to decide its destiny in their historical Motherland. The struggle of Artsakh people is a struggle of freedom, and the civilized people should back the Artsakh people’s struggle for freedom.”
Highlighting the parliamentary diplomacy, the NA Deputy Speaker considered necessary to activate the inter-parliamentary relations at different levels and the Armenian-Greek cooperation on different international platforms.
Thanking for the warm words and the reception, the Ambassador also emphasized the necessity of the rapprochement of the inter-parliamentary ties, as well as the expansion of cooperation on different international platforms and the extention of the cultural ties.
Delegation Led by RA NA Speaker Ara Babloyan Arrives in Artsakh Republic
On June 15, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Ara Babloyan arrived in Artsakh on a two-day visit.The NA Speaker of the Artsakh Republic (AR) Ashot Ghulyan, the Deputy Speaker Vahram Balayan, the Head of the parliamentary majority Artur Tovmasyan and other responsible of...
On June 15, the extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on European Integration moderated by Naira Zohrabyan was held. The public report of the RA Human Rights Defender (HRD) on Ensuring the Right to Preservation of Health of the Persons Deprived of Liberty in the Criminal-Executive In...
RA NA Deputy Speaker Arpine Hovhannisyan Leaves for Venice on a Working Visit
The RA NA Deputy Speaker Arpine Hovhannisyan left for Venice (Republic of Italy), on a working visit where on June 16 she will take part in the 111th Plenary Session of the European Commission Democracy through Law,Venice Commission.During the visit the NA Deputy Speaker will present the further pro...