«Մեր ազգային նպատակն ուժեղ եւ մրցունակ Հայաստանի կերտումն է». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 24-ին հանդիպել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի քաղաքագիտության բաժնի ուսանողների հետ:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հետ հանդիպումն ընթացել է հարցուպատասխանի ձեւաչափում: Հարցերն առնչվել են մեր երկրի զարգացման հեռանկարներին՝ թե՛ քաղաքական եւ թե՛ տնտեսական համատեքստում, ՀՀ-ԵՄ եւ ՀՀ-ԵԱՏՄ հարաբերություններին, արտաքին քաղաքական գործընթացներին, տարածաշրջանային խնդիրներին, մասնավորապես ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը, սահմանային լարվածությանը, խորհրդարանական կառավարման համակարգին եւ այլ խնդիրների:
Խոսելով ՀՀ իշխանությունների կողմից իրականացվող քաղաքականության մասին՝ պարոն Շարմազանովն անդրադարձել է ԱԺ նիստում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ծրագրային ելույթին՝ կարեւորելով այն հանգամանքը, որ պետության ղեկավարը մեր երկրի զարգացման, առաջընթացի եւ անվտանգության տեսլականը ներկայացրել է ոչ թե կարճաժամկետ, այլ երկարաժամկետ եւ ռազմավարական ուղղություններով:
«Մեր ազգային նպատակն ուժեղ եւ մրցունակ Հայաստանի կերտումն է՝ ուժեղ նոր սերնդով. դա է Հայաստանի Հանրապետության հարստությունը»,-հավելել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Խոսելով ԼՂ հակամարտության կարգավորման մասին՝ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է. «ԼՂ հակամարտության կարգավորումը տարածքային վեճ չէ. մեր խնդիրն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն է: Մեր նպատակն է հասնել նրան, որ Արցախի ժողովրդի կամքը պարտադիր լինի բոլորի համար»:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է հայ ժողովրդի միասնականությունը եւ հանդուրժողականությունը եւ հավելել, որ միայն այդ դեպքում մենք կարող ենք հաջողություններ գրանցել թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին քաղաքական գործընթացներում:
Պարոն Շարմազանովն անդրադարձել է նաեւ ՀՀ-ԵՄ եւ ՀՀ-ԵԱՏՄ հարաբերություններին եւ առաջիկա անելիքներին՝ ընդգծելով, որ մեր երկիրն արտաքին քաղաքական գործընթացներում իրականացնում է հավասարակշռված քաղաքականություն:
24.05.2017
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի ժողովրդական արտիստ Ռուբեն Ահարոնյանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը ծննդյան օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի ժողովրդական արտիստ, Մոսկվայի Բորոդինի անվան քառյակի առաջին ջութակ Ռուբեն Ահարոնյանին: Արա Բաբլոյանի ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Ձեր տաղանդի շնորհիվ եւ կատարողական բարձր վարպետության միջոցով համաշխա...

Э.Шармазанов: “Наша национальная цель – создание сильной и конкурентоспособной Армении”
24 мая вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился со студентами отделения политологии факультета международных отношений ЕГУ.
В ходе встречи вице-спикер НС ответил на вопросы гостей, касающиеся перспектив политического и экономического развития страны, отношений РА – ЕС и РА – ЕАЭС, региональных проблем, в частности урегулирования НК-конфликта, напряженности на границе, системы парламентского управления и др.
Коснувшись проводимой властями РА политики, Э.Шармазанов обратился к программной речи Президента РА С.Саргсяна на заседании НС, подчеркнув видение главой государства развития, прогресса и безопасности страны не в краткосрочном, а в долгосрочном и стратегическом направлениях.
“Наша национальная цель – создание сильной и конкурентоспособной Армении, сильной новым поколением, – это богатство Республики Армения”, - добавил вице-спикер НС.
Говоря об урегулировании НК-конфликта, Э.Шармазанов особо выделил: “Урегулирование НК-конфликта – не региональный спор: наша задача – реализация права народа Арцаха на самоопределение. Наша цель – достичь того, чтобы воля народ Арцаха стала обязательной для всех”.
Вице-спикер НС отметил необходимость солидарности и толерантности армянского народа и добавил, что   только в этом случае мы сможем зафиксировать успехи и во внешних, и во внутренних политических процессах.
Э.Шармазанов обратился также к отношениям РА – ЕС и РА – ЕАЭС и предстоящим делам, подчеркнув, что наша страна во внешнеполитических процессах проводит взвешенную политику.
24.05.2017
Председатель НС А.Баблоян поздравил Народного артиста Армении Р.Агароняна
Председатель НС А.Баблоян в связи с днем рождения направил поздравительное послание Народному артисту Армении, первой скрипке Квартета им. Бородина  Москвы Рубену Агароняну.В послании Председателя НС, в частности, сказано: “Благодаря вашему таланту и высокому исполнительскому мастерству сокрови...