«Մեր ազգային նպատակն ուժեղ եւ մրցունակ Հայաստանի կերտումն է». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 24-ին հանդիպել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի քաղաքագիտության բաժնի ուսանողների հետ:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հետ հանդիպումն ընթացել է հարցուպատասխանի ձեւաչափում: Հարցերն առնչվել են մեր երկրի զարգացման հեռանկարներին՝ թե՛ քաղաքական եւ թե՛ տնտեսական համատեքստում, ՀՀ-ԵՄ եւ ՀՀ-ԵԱՏՄ հարաբերություններին, արտաքին քաղաքական գործընթացներին, տարածաշրջանային խնդիրներին, մասնավորապես ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը, սահմանային լարվածությանը, խորհրդարանական կառավարման համակարգին եւ այլ խնդիրների:
Խոսելով ՀՀ իշխանությունների կողմից իրականացվող քաղաքականության մասին՝ պարոն Շարմազանովն անդրադարձել է ԱԺ նիստում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ծրագրային ելույթին՝ կարեւորելով այն հանգամանքը, որ պետության ղեկավարը մեր երկրի զարգացման, առաջընթացի եւ անվտանգության տեսլականը ներկայացրել է ոչ թե կարճաժամկետ, այլ երկարաժամկետ եւ ռազմավարական ուղղություններով:
«Մեր ազգային նպատակն ուժեղ եւ մրցունակ Հայաստանի կերտումն է՝ ուժեղ նոր սերնդով. դա է Հայաստանի Հանրապետության հարստությունը»,-հավելել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Խոսելով ԼՂ հակամարտության կարգավորման մասին՝ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է. «ԼՂ հակամարտության կարգավորումը տարածքային վեճ չէ. մեր խնդիրն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն է: Մեր նպատակն է հասնել նրան, որ Արցախի ժողովրդի կամքը պարտադիր լինի բոլորի համար»:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է հայ ժողովրդի միասնականությունը եւ հանդուրժողականությունը եւ հավելել, որ միայն այդ դեպքում մենք կարող ենք հաջողություններ գրանցել թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին քաղաքական գործընթացներում:
Պարոն Շարմազանովն անդրադարձել է նաեւ ՀՀ-ԵՄ եւ ՀՀ-ԵԱՏՄ հարաբերություններին եւ առաջիկա անելիքներին՝ ընդգծելով, որ մեր երկիրն արտաքին քաղաքական գործընթացներում իրականացնում է հավասարակշռված քաղաքականություն:
24.05.2017
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի ժողովրդական արտիստ Ռուբեն Ահարոնյանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը ծննդյան օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի ժողովրդական արտիստ, Մոսկվայի Բորոդինի անվան քառյակի առաջին ջութակ Ռուբեն Ահարոնյանին: Արա Բաբլոյանի ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Ձեր տաղանդի շնորհիվ եւ կատարողական բարձր վարպետության միջոցով համաշխա...

Eduard Sharmazanov: Our National Goal is Building Strong and Competitive Armenia
On May 24, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with the students of the Political Science Department of the Faculty of International Relations of Yerevan State University.
The meeting with the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov went on in Q & A format. The questions related to the perspectives of our country’s development in both political and economic context, the RA-EU and the RA-EEU relations, the foreign political processes, the regional problems, particularly the NK conflict settlement, the border escalation, the parliamentary system of government and other problems.
Touching upon the policy pursued by the RA authorties, Mr Sharmazanov talked about the programme speech of the RA President Serzh Sargsyan at the NA sitting, highlighting the fact that the head of the state presented the vision of the development, progress and security of our country not in short-term, but also in long-term and strategic directions.
“Our national goal is building strong and competitive Armenia with a new strong generation: it is the wealth of the Republic of Armenia,” Eduard Sharmazanov added.
Talking about the NA conflict settlement, the NA Deputy Speaker underlined: “The NA conflict settlement is not a regional dispute: our problem is the exercise of the right to the Artsakh people’s self-determination. Our goal is to make Artsakh people’s will obligatory for everybody.”
The RA NA Deputy Speaker emphasized the Armenian people’s cohesion and tolerance and added that only in that case we can register success both in the external and internal political processes.
Mr Sharmazanov also talked about the RA-EU and the RA-EEU relations and the upcoming works to be done, underscoring that our country pursues balanced policy in the foreign political processes.
24.05.2017
RA NA President Sends a Congratulatory Message to Armenian People's Artist Ruben Aharonyan
RA National Assembly Speaker Ara Babloyan sends a congratulatory address to the Armenian People's artist Ruben Aharonyan, first violin of the Borodin Quartet of Moscow, on his birth anniversary.Ara Babloyan’s message particularly reads: “Due to your talent and through your high performance...