Ապրիլի 19-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի են ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության, Պաշտպանության եւ անվտանգության, Սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների, ինչպես նաեւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի խորհրդին առընթեր փորձագիտա-խորհրդատվական խորհրդի նիստերը, որոնց մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Մշտական հանձնաժողովների նիստերին նախորդել է ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդին առընթեր փորձագիտա-խորհրդատվական խորհրդի նիստը, որին մասնակցել է Խոսրով Հարությունյանը: Նիստին քննարկվել է 18 հարց: Որոշ հարցերի վերաբերյալ պարոն Հարությունյանը ներկայացրել է իր նկատառումները, որոնք ընդունվել են եւ դրանց հիման վրա առաջարկվել է վերամշակել քննարկման ներկայացված մոդելային օրինագծերը: Նշենք, որ օրակարգային որոշ հարցեր կներկայացվեն արդեն ՀԱՊԿ ԽՎ-ի մշտական հանձնաժողովների նիստերի ժամանակ:
Ապրիլի 20-ին տեղի են ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության, Պաշտպանության եւ անվտանգության, Սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստերը:
Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության հանձնաժողովի նիստը վարել է հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը: Ողջունելով գործընկերներին` պարոն Հարությունյանը նախ եւ առաջ շնորհավորել է ՀԱՊԿ եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի հոբելյանների առթիվ եւ մաղթել բեղմնավոր համատեղ աշխատանք: Նիստի օրակարգում ընդգրկված են եղել բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում՝ հանձնաժողովի առաջիկա գործունեության ուղղությունների մասին, 2017թ. երկրորդ կիսամյակում հանձնաժողովի՝ Հայաստանում կայանալիք արտագնա նիստի եւ «Արդի պայմաններում հիբրիդային պատերազմներում հավաքական անվտանգության համակարգի արդյունավետ հակազդման մասին» խորհրդարանական լսումների օրակարգի նախապատրաստման եւ ժամկետների մասին հարցերը: Նիստի ընթացքում քննարկվել է նաեւ ՀԱՊԿ ԽՎ կից դիտորդի կարգավիճակ տրամադրելու մասին որոշման նախագիծը, որի վերաբերյալ հայկական կողմը ներկայացրել էր որոշ փոփոխություններ, որոնք որոշակի խմբագրումով ընդունվել են:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված են եղել նաեւ մոդելային այլ օրենքների նախագծեր:
ՀԱՊԿ ԽՎ Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության, Պաշտպանության եւ անվտանգության, Սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստերին մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Ապրիլի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մասնակցել է Երեւանի Պեյո Յավորովի անվան համար 131 հիմնական դպրոցում տեղի ունեցած միջոցառմանը: Դպրոցն ամեն տարի նշում է մշակույթի տոն եւ ձեւավորված ավանդույթի համաձայն՝ դասասենյակներից մեկը կոչում հայ ժողովրդի որեւէ երախտավորի անունով՝ հայ կամ օտարերկրացի:...
Մահացել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի մայրը
Ծանր հիվանդությունից հետո մահացել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի մայրը` Ռիմա Վաղարշակի Նաղդալյանը: Հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա ապրիլի 26-ին` ժամը 18:00-ին, Կոնդի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցում: Հուղարկավորությունը տեղի կունենա ապրիլի 27-ին` ժամը 13:00-ին, նույն վայրից: ...
«Ցեղասպանություն իրականացրած պետությունների եւ վարչակազմերի անպատժելիությունն իրական սպառնալիք է մարդկության դեմ նոր ոճրագործությունների». Հերմինե Նաղդալյան
Ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը Վեհաժողովում տարածել է իր ելույթը, որում եվրոպացի պատգամավորների ուշադրությունը հրավիրել է 20-րդ դարի ամենածանր հանցագործություններից մեկի՝ Հայոց ցեղ...

On April 19, in Saint Petersburg the meetings of the CSTO PA Permanent Commissions on Political Issues and International Cooperation, on Defense and Security Issues, on Social Policy and Human Rights, on Economy and Finance and on Legal Issues, as well as the Expertise-Advisory Council adjunct to CSTO PA Council, where the RA NA deputy, the Chairman of the CSTO PA Commission on Political Issues and International Cooperation Khosrov Harutyunyan and the RA NA Permanent Representative to IPA CIS Hayk Chilingaryan.
The meeting of the Expertise-Advisory Council adjunct to CSTO PA Council preceded the meetings of the Permanent Commissions, where Khosrov Harutyunyan took part. 18 items were discussed at the meeting. Mr Harutyunyan presented his considerations on some items, which had been passed and it was proposed to revise the model bills submitted for debate based on that. Let us note that some agenda items will be submitted during the meetings of the CSTO PA Permanent Commissions.
On April 20, the meetings of the CSTO PA Permanent Commissions on Political Issues and International Cooperation, on Defense and Security Issues, on Social Policy and Human Rights, on Economy and Finance and on Legal Issues were held.
The Committee Chairman Khosrov Harutyunyan moderated the meeting of the Commission on Political Issues and International Cooperation. Welcoming his colleagues, first of all, Mr Harutyunyan congratulated the attendees on the occasion of the CSTO and CSTO PA jubilees and wished them fruitful joint work. Numerous items have been included in the agenda of the meeting, including the directions of the upcoming activities of the Commission, including the activities of the Commission in the second half of 2017 – the visiting meeting to be held in Armenia and the preparation and the terms of the agenda of the parliamentary hearings on Effective Countering of the Collective Security System in Hybrid Warfare Nowadays. During the meeting the draft decision on Providing Status of Observer adjunct to CSTO PA, on which the Armenian side presented some amendments, which had been passed with certain editions.
Other model draft laws were also included in the agenda of the meeting.
The RA NA Permanent Representative to IPA CIS Hayk Chilingaryan took part in the meetings CSTO PA Permanent Commissions on Political Issues and International Cooperation, on Defense and Security Issues, on Social Policy and Human Rights, on Economy and Finance and on Legal Issues.
On April 25, the RA NA Speaker Galust Sahakyan took part in the event, which took place in Yerevan Peyo Yavorov Basic School N 131.Every year the school celebrates festival of culture, and according to formed tradition, calls one of the classrooms by the name of the Armenian people’s...
Hermine Naghdalyan: “The Impunity of States and Administration Committed Genocides Still Faces Real Threat for Future Crimes against Mankind”
On April 24, on the remembrance of the Armenian Genocide victims, the RA NA and PACE Vice President, Head of the Armenian Delegation to PACE Hermine Naghdalyan disseminated her speech in the Assembly, where she drew the European MPs' attention to the fact of the gravest crimes of the 20th ...