«ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում արցախահայության հաղթանակից բացի այլ լուծում չի կարող լինել». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 14-ին հանդիպել է Երեւանի պետական համալսարանի, ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի, Երեւանի Վալերի Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանի եւ Եվրոպական կրթական տարածաշրջանային ակադեմիայի ուսանողների հետ, ովքեր ուսումնական պրակտիկա են անցնում Ազգային ժողովում:
ԱԺ փոխնախագահի հորդորով զրույց-հանդիպումն ընթացել է անկեղծ եւ ջերմ մթնոլորտում: Ուսանողներին հետաքրքրող հարցերը բազմաթիվ եւ բազմաբնույթ են եղել. ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթաց, ազգ-բանակ գաղափարախոսություն, խորհրդարանական դիվանագիտություն, ազգային եւ քրիստոնեական արժեքների պահպանում, քաղաքական գործընթացներում կուսակցությունների դերակատարություն:
Էդուարդ Շարմազանովը հարցուպատասխանի ձեւաչափում ուսանողներին մանրամասն ներկայացրել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի փուլերը, կատարված քայլերը, կոնֆլիկտի լուծման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եւ միջազգային հանրության ջանքերը:
«Մենք Մինսկի խմբի համանախագահներից եւ միջազգային հանրությունից ակնկալում ենք բացառապես կոնֆլիկտի կարգավորման արդար դիրքորոշում, որը բխում է հայտնի երեք սկզբունքներից եւ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունից»,-նշել է պարոն Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է հիմնախնդրի կարգավորման հարցում մեր երկրի կողմից իրականացվող պաշտոնական եւ խորհրդարանական դիվանագիտության գերակա ուղղություններին եւ ընդգծել. «Մեր նպատակն է, որ մեր հայրենակիցներն ապրեն եւ արարեն ազատ ու անկախ երկրում: Մենք ամբողջ աշխարհին պետք է ապացուցենք, որ արցախահայության հաղթանակն այլընտրանք չունի»:
Էդուարդ Շարմազանովը խոսել է նաեւ ազգային եւ քրիստոնեական արժեքների պահպանման ու տարածման մասին եւ այս համատեքստում կարեւորել այդ արժեքների վրա հիմնված ժողովրդավարական պետության դերը:
Հանդիպման ավարտին պարոն Շարմազանովը ուսանողներին խորհուրդ է տվել խնդիրների հաղթահարման հարցում լավատես լինել, զինվել գիտելիքներով եւ ընտրել այնպիսի մասնագիտություն, որն աշխատաշուկայում կլինի մրցունակ:
Ուսանողների խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահն իր տեսակետն է հայտնել նաեւ ՀՀ ներքաղաքական ու արտաքին քաղաքական գործընթացներին առնչվող բազմաթիվ հարցերի վերաբերյալ:

14 февраля вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился со студентами ЕГУ, Академии государственного управления РА, Ереванского государственного университета языков и социальных наук имени В.Брюсова и Европейской региональной академии образования, проходящих учебную практику в НС РА.
В беседе, прошедшей в теплой и непринужденной атмосфере, вице-спикер НС ответил на многочисленные и разнообразные вопросы студентов, касающиеся процесса урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, идеологии народ – армия, парламентской дипломатии, сохранения национальных и христианских ценностей, роли партий в политических процессах.
Э.Шармазанов подробно представил студентам этапы урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, предпринятые шаги, усилия Минской группы (МГ) ОБСЕ и международного сообщества в разрешении конфликта.
“Мы ожидаем от сопредседателей МГ и международного сообщества исключительно справедливой позиции по урегулированию конфликта, вытекающей из трех известных принципов и Устава ООН”, - отметил Э.Шармазанов.
Вице-спикер НС, обратившись к приоритетным направлениям официальной и парламентской дипломатии нашей страны в урегулировании проблемы, подчеркнул: “Наша цель, чтобы наши соотечественники жили и созидали в свободной и независимой стране. Мы должны доказать всему миру, что победа армян Арцаха не имеет альтернативы”.
Э.Шармазанов говорил также о сохранении и распространении национальных и христианских ценностей и в этом контексте подчеркнул роль опирающегося на эти ценности демократического государства.
В завершение встречи г-н Шармазанов посоветовал студентам быть оптимистами в преодолении проблем, вооружиться знаниями и избрать конкурентоспособную   на рынке труда профессию.
По просьбе студентов вице-спикер высказал также свою точку зрения по многочисленным вопросам, касающимся внутри- и внешнеполитических процессов РА.