ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը Բանակի օրվա առթիվ
Ավելի քան քառորդ դար առաջ մեր բանակը ստեղծվեց այն օրերին, երբ մեր միասնականությունը բարձրակետում էր, ինչի շնորհիվ ամուր էր Արցախում հաղթանակներ արարող ազատամարտիկի, կամավորի ու զինվորի թիկունքը, ինչի շնորհիվ խաղաղություն պարտադրվեց հակառակորդին, ինչի շնորհիվ ամրապնդվեց ոչ միայն մեր հավատն ապագայի հանդեպ, այլեւ ազատագրվեց եւ ծնունդ առավ հայկական երկրորդ պետությունը:
Մեր բանակը խաղաղություն ստեղծող եւ խաղաղություն պահպանող բանակ է, հուսալի պաշտպանություն ապահովող, բայցեւ` հաղթական հարձակման պատրաստ բանակ: Մեր զինվորը խաղաղապաշտ է, բայցեւ` ոտնձգություն չհանդուրժող, նախնիների հաղթանակին լավատեղյակ եւ սեփական հաղթանակը կռող, հայրենիքի գինն իմացող եւ հայրենիքի վարկը մշտապես բարձրացնող, հողի արժեքն իմացող եւ հողից երբեք չհրաժարվող: Այդ հողի ու հայրենիքի համար են հայոց բանակի զինվորն ու սպան ծառայեցրել ու ծառայեցնում իրենց հմտություններն ու գիտելիքները, իրենց կորովն ու ոգին, հողի ու հայրենիքի համար նրանք ոչ միայն արյուն ու քրտինք են ներդրել, այլեւ կյանք զոհաբերել:
Սահմաններում խաղաղություն ապահովելով, մեր անվտանգությունն ապահովագրելով` հայոց բանակը մեզ պարտավորեցնում է միասնական լինել, որովհետեւ միասնականությամբ բազմապատկում ենք բանակի ուժը, որովհետեւ առանց միասնականության խաղաղությունը փխրուն է, պետությունը` երերուն, առաջընթացը` ժամանակավոր: Մենք պարտավոր ենք միասնականությամբ եւ համերաշխությամբ խաղաղ ծառայություն ապահովել հայոց բանակի զինվորի համար, որովհետեւ այն խաղաղությունը, որ նա ապահովում է մեր երկրի, մեր ընտանիքների համար, գին չունի, որովհետեւ խաղաղության բացակայությունը կարող է ճակատագրական լինել յուրաքանչյուր ժողովրդի ու պետության համար:
Մաղթում եմ, որ խաղաղությունը մշտական լինի թե մեր սահմաններում, թե մեր երկրի ներսում, յուրաքանչյուրիս ներսում: Մեր զինվորը վաստակած իրավունքով իր դիրքից ու հենակետից, խրամատից ու զորամասից միասնական լինելու ուղերձ է հղում մեզ, եւ մենք իրավունք չունենք միասնական չլինել:
Թող մեր բանակի համար յուրաքանչյուր օր բացվի խաղաղությամբ, եւ եթե այն պիտի խախտվի, թող խախտվի միայն մեր հերթական հաղթանակի հրավառությամբ, հաղթանակի բացականչությամբ, հաղթանակի համազարկով»,- ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Поздравление Председателя НС Г.Саакяна к Дню Армии
Более четверти века назад наша армия сформировалась в дни нашего высочайшего единства, благодаря чему крепок был тыл кующего в Арцахе победы нашего бойца-освободителя, добровольца и солдата, благодаря чему противник был принужден к миру, благодаря чему окрепла не только наша вера в грядущее, но и освободилось и родилось второе армянское государство.
Наша армия – созидающая и охраняющая мир армия, гарантирующая надежную защиту, но и готовая к победному наступлению армия. Наш солдат привержен миру, но не потерпит посягательств, знает о победах предков и сам одерживает победы, знает цену родине и постоянно повышает ее авторитет, знает цену земле и никогда не отказывается от земли. За эту землю и родину армянский солдат и офицер ставили и ставят на службу свои навыки и знания, свои силы и душу, за эту землю и родину они отдали не только кровь и пот, но и жертвовали жизнью.
Обеспечивая мир на границах, нашу безопасность, армянская армия обязывает нас быть сплоченными, потому что именно единством умножаем силу армии, потому что без единства хрупок мир, неустойчиво государство, не вечен прогресс. Мы обязаны единством и солидарностью обеспечить мирную службу воина армянской армии, так как мир, который он обеспечивает нашей стране, нашим семьям, не имеет цены,   так как отсутствие мира может оказаться судьбоносным для каждого народа и государства.
Желаю, чтобы мир был всегда как на наших границах, так и внутри страны, в каждом из нас. Наш воин по заслуженному им праву призывает нас к единству – со своих позиций, окопов и воинской части, и мы не имеем права не быть сплоченными.
Пусть каждый день для нашей армии будет мирным, и если он будет нарушен, пусть будет нарушен салютом нашей очередной победы, победным кличем, победным залпом”.