«Հայաստանի ժողովուրդն ընտրել է ժողովրդավարության ուղին եւ որեւէ արտաքին խոչընդոտ չի կարող մեզ շեղել այդ ուղուց». Հերմինե Նաղդալյան
Հունվարի 23-ին Ստրասբուրգում մեկնարկած ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանի լիագումար նիստում՝ ԵԽԽՎ բյուրոյի եւ մշտական հանձնաժողովի ընթացիկ զեկույցի ձեւաչափում, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, եւս մեկ անգամ օգտագործելով առիթը, անդրադարձել է Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեին հաջորդած գործընթացներին եւ գալիք խորհրդարանական ընտրություններին:
Իր ելույթում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը եվրոպացի գործընկերներին ներկայացրել է սահմանադրական բարեփոխումների ողջ գործընթացը՝ բովանդակային նախադրյալներով դրանք համարելով կենսական՝ առավել կայուն ու ժողովրդավարական համակարգ կերտելու եւ սահմանադրական մեխանիզմները կատարելագործելու համար, որոնք ապահովում են համապատասխան ուժերի հավասարակշռությունը եւ օրենքի գերակայությունը:
Հերմինե Նաղդալյանն ընդգծել է, որ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացն արժանացել է Վենետիկի հանձնաժողովի հավանությանը. հանձնաժողովի գրեթե բոլոր առաջարկներն ընդունվել են Հայաստանի իշխանությունների կողմից:
Տիկին Նաղդալյանը տեղեկացրել է, որ հանրաքվեից հետո ՀՀ իշխանությունները ձեռնարկել են իրավական համակարգի փոփոխման եւ նոր իրողություններին համապատասխանեցման լայնածավալ գործընթաց: Ընդունվել են սահմանադրական նոր օրենքներ, բազմաթիվ օրենքներում եւ իրավական ակտերում կատարվել են համապատասխան փոփոխություններ, այդ թվում՝ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» եւ «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքներում: Իր խոսքում տիկին Նաղդալյանը շեշտել է, որ օրենսդրական փոփոխությունների մի խոշոր փաթեթ նախատեսվում է նաեւ 2017-ի համար՝ կրկին Վենետիկի հանձնաժողովի եւ այլ միջազգային շահագրգիռ կողմերի հետ սերտ համագործակցությամբ:
Հայաստանի ամենաքննարկված փաստաթղթի՝ Ընտրական օրենսգրքի մշակման գործընթացը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի հավաստմամբ՝ ընթացել է քաղաքական բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ սերտ համագործակցությամբ, համագործակցության, հիրավի, բացառիկ ձեւաչափով՝ իշխանության, ընդդիմության եւ քաղաքացիական հասարակության սեկտորի հավասար մասնակցությամբ:
«Նոր Ընտրական օրենսգիրքը լիարժեք հուսալի հիմք է ստեղծում առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների համար»- ընդգծել է Հերմինե Նաղդալյանը՝ հավաստիացնելով, որ ազատ եւ արդար ընտրությունների անցկացումը երկրի իշխանությունների գերխնդիրն է, եւ դրանց լեգիտիմությունն ու պատշաճ ընթացքը շատ ավելի կարեւոր են, քան արդյունքները:
«Մեր պարտականությունն է անցկացնել ժողովրդավարական եւ թափանցիկ ընտրություններ՝ հիմնված մրցակցային գաղափարների եւ ծրագրերի վրա: Հայաստանի ժողովուրդն ընտրել է ժողովրդավարության ուղին, եւ որեւէ արտաքին խոչընդոտ չի կարող մեզ շեղել այդ ուղուց»- իր ելույթում նշել է տիկին Նաղդալյանը:
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը եվրոպացի պատգամավորներին հիշեցրել է անցյալ տարվա ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի, ինչպես նաեւ Հայաստանի հետ սահմանին տեղի ունեցած ռազմական վերջին ոտնձգության մասին, որը դատապարտվեց միջազգային հանրության կողմից: Տիկին Նաղդալյանն ընդգծել է, որ չնայած դրան Հայաստանը չի հեռացել ժողովրդավարական իր ուղուց եւ հավատարիմ է մնացել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
«Նման գործողությունները, որոնք խաթարում են Հայաստանի, Ղարաբաղի եւ տարածաշրջանի անվտանգությունն ընդհանրապես, չեն սասանում մեր վճռականությունը՝ իրականացնելու լայնամասշտաբ բարեփոխումներ՝ դատական, մարդու իրավունքների եւ այլ կարեւոր բնագավառներում՝ համահունչ մեր միջազգային պարտավորություններին»,- եզրափակել է իր ելույթը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի նվիրվածությունը մարդու իրավունքներին, ժողովրդավարությանը եւ օրենքի գերակայությանը երբեք պայմանավորված չէ որեւէ արտաքին գործոնով, լինի դա աշխարհաքաղաքական, տնտեսական կամ այլ:
«Հարգելի գործընկերներ, մինչեւ մեր օրակարգի հաստատումը, ես պահանջում եմ, որ մենք անդրադառնանք մի աննախադեպ երեւույթի, հատկապես, որ այս նստաշրջանի օրակարգի հիմնական թեմաներից մեկը լրագրողների եւ խոսքի ազատության պաշտպանությունն է: Խոսքը Բելառուսում ձերբակալված բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի մասին է: Հիշեցնե...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունվարի 24-ին ընդունել է Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էյջի Տագուչիին: Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում՝ Գալուստ Սահակյանը դրական է գնահատել վերջին տարիներին Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ խորհրդարանական հարաբերությունների աշխուժացումը: Նա հույս է հայտնել, որ Ճա...

Э.Нагдалян: “Народ Армении избрал путь демократии, и ни одно внешнее препятствие не может свернуть нас с этого пути”
23 января на пленарном заседании стартовавшей в Страсбурге январской сессии ПАСЕ, в рамках текущего доклада Бюро и постоянных комиссий ПАСЕ, вице-спикер НС РА, глава делегации Армении в ПАСЕ Э.Нагдалян, воспользовавшись случаем,   вновь обратилась к последовавшим после референдума по конституционным реформам процессам и предстоящим парламентским выборам.
В своем выступлении вице-спикер НС РА европейским коллегам представила в целом процесс конституционных реформ, считая их жизненно важными по сути предпосылками для создания наиболее стабильной и демократической системы и совершенствования конституционных механизмов, обеспечивающих баланс соответствующих сил и верховенство закона.
Э.Нагдалян подчеркнула, что процесс конституционных реформ удостоился одобрения Венецианской комиссии – почти все предложения   комиссии приняты властями Армении.
Г-жа Э.Нагдалян проинформировала, что после референдума власти РА широко развернули процесс изменения и гармонизации правовой системы с новыми реалиями. Приняты новые законы, в множество законов и правовых актов внесены соответствующие изменения, в том числе в законах РА “О Защитнике прав человека”, “О местном самоуправлении” и “Регламент НС”. В своем слове вице-спикер НС особо выделила, что весомый пакет законодательных изменений намечается также на 2017 год – вновь в тесном сотрудничестве с Венецианской комиссией и другими международными заинтересованными сторонами.
По заверению Э.Нагдалян, процесс разработки самого обсуждавшегося документа Армении – Избирательного кодекса (ИК) протекал в тесном сотрудничестве со всеми   заинтересованными политическими сторонами, в сотрудничестве, действительно, в исключительном формате – при равном участии властей, оппозиции и гражданского общества.
“Новый ИК закладывает полноценный надежный фундамент для предстоящих парламентских выборов”, - подчеркнула вице-спикер НС, заверив, что проведение свободных и справедливых выборов – сверхзадача властей страны, и их легитимность и надлежащий ход гораздо важнее результатов.
“Наша обязанность – провести демократические и прозрачные выборы, базирующиеся на конкурентоспособных идеях и программах. Народ Армении избрал путь демократии, и ни одно внешнее препятствие не может свернуть нас с этого пути”, - отметила   Э.Нагдалян.
В этом контексте вице-спикер НС РА напомнила европейским партнерам о развязанной Азербайджаном в апреле прошлого года агрессии по всей линии соприкосновения с Нагорным Карабахом, а также о недавних военных посягательствах на границы РА, осужденных международным сообществом. Г-жа Э.Нагдалян подчеркнула, что, несмотря на это, Армения не свернула со своего демократического пути и осталась верна мирному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта.
“Подобные действия, подрывающие безопасность Армении, Карабаха и региона в целом, не могут поколебать нашу решимость проводить широкомасштабные реформы в   судебной сфере, в области прав человека и других важных сферах – созвучно нашим международным обязательствам”, - заключила свое выступление вице-спикер НС, подчеркнув, что приверженность Армении правам человека, демократии и верховенству закона не обусловлена каким-либо внешним фактором – будь то геополитический, экономический или иной.
Выступление члена делегации НС РА Н.Зограбян на заседании ПАСЕ
“Уважаемые коллеги, до утверждения нашей повестки дня, я требую, чтобы мы обратились к беспрецедентному явлению, особенно, когда одной из основных повесточных тем этой сессии является защита журналистов и свободы слова. Речь об арестованном в Беларуси блогере А.Лапшине. Напомню, Лапшин обладает двой...
24 января Председатель НС Г.Саакян  принял Чрезвычайного и Полномочного посла Японии Эйджи Тагучи.Приветствуя посла в парламенте,  Председатель НС Г.Саакян  положительно оценил оживление парламентских связей между Арменией и Японией в последние годы. Он выразил надежду, что деятельнос...