ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է Ղազախստանի դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հունվարի 20-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Ղազախստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին: Կարեւորվել են կայունությունն ու խաղաղությունը տարածաշրջանում եւ  այդ ուղղությամբ երկու երկրների  քայլերը:
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը բարձր է գնահատել Ղազախստանի իշխանությունների որդեգրած դիրքորոշումը, մասնավորապես, Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւի կողմից առաջարկված «Խաղաղություն. 21-րդ դար» մանիֆեստը, որի նպատակն է արմատախիլ անել աշխարհում առկա պատերազմները: Հերմինե Նաղդալյանն ընդգծել է, որ տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար մեծ է Ղազախստանի ներդրումը խաղաղության վերահաստատման գործում՝ Հարավային Կովկասում այսօր առկա ռազմական հռետորաբանությունը եւ սպառազինության մրցավազքը բացառելու համար:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը իր հերթին ափսոսանք է հայտնել տարեսկզբից սահմանում տիրող լարվածության հետեւանքով տեղի ունեցած կորուստների համար եւ եւս մեկ անգամ վերահաստատել Ղազախստանի դիրքորոշումը՝ կարգավորել հակամարտությունը միայն բանակցային ճանապարհով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ միջազգային համագործակցության խնդիրներին, ԵԽԽՎ առաջիկա ձմեռային նստաշրջանին, ԵԽԽՎ-ի աշխատանքների առանձնահատկություններին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Կարապետյանը:
Շարունակվել են ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակության հանդիպումներն Իսրայելում
Հունվարի 19-ին ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունը եւ նրա կազմում Իսրայել մեկնած մի շարք հասարակական գործիչներ մասնակցել են Հայաստան-Իսրայել հասարակական միջազգային երկրորդ համաժողովին, որը տեղի է ունեցել Թել Ավիվում: Միջոցառման բացմանը ելույթներով հանդես են եկել Հայաստանի եւ Իսրայելի միջեւ խորհրդարան...

20 января вице-спикер НС Э.Нагдалян встретилась с Чрезвычайным и Полномочным послом Казахстана в РА Т.Уразаевым.
В ходе встречи стороны обратились к ситуации в регионе. Подчеркнута важность региональной стабильности и мира и предпринимаемых в этом направлении шагов двух стран.
В этом контексте вице-спикер НС Э.Нагдалян высоко оценила позицию властей Казахстана, в частности предложенный президентом Н.Назарбаевым манифест “Мир: XXI век”, цель которого – прекращение разгоревшихся на планете войн. Вице-спикер НС подчеркнула большой вклад Казахстана в восстановление мира для всех стран региона – с исключением впредь нынешней милитаристской риторики и гонки вооружений.
Обратившись к Нагорно-Карабахскому конфликту, посол Казахстана в свою очередь выразил сожаление в связи с имевшими место в начале года потерями вследствие напряженности на границе и вновь подтвердил позицию своей страны – урегулирование конфликта исключительно переговорным путем.
В ходе встречи стороны обратились также к вопросам международного сотрудничества, предстоящей зимней сессии ОБСЕ, особенностям работы ПАСЕ.
Во встрече участвовала также депутат НС, член армянской делегации в ПАСЕ Н.Карапетян.
20.01.2017
Продолжены встречи парламентской делегации РА в Израиле
19 января прибывшая в Израиль парламентская делегация РА и в ее составе общественные деятели приняли участие во втором международном общественном форуме Армения – Израиль в Тель-Авиве.  На открытии мероприятия выступили руководители парламентских групп дружбы между Арменией и Израилем Т.Плосков...