ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է Ղազախստանի դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հունվարի 20-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Ղազախստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին: Կարեւորվել են կայունությունն ու խաղաղությունը տարածաշրջանում եւ  այդ ուղղությամբ երկու երկրների  քայլերը:
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը բարձր է գնահատել Ղազախստանի իշխանությունների որդեգրած դիրքորոշումը, մասնավորապես, Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւի կողմից առաջարկված «Խաղաղություն. 21-րդ դար» մանիֆեստը, որի նպատակն է արմատախիլ անել աշխարհում առկա պատերազմները: Հերմինե Նաղդալյանն ընդգծել է, որ տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար մեծ է Ղազախստանի ներդրումը խաղաղության վերահաստատման գործում՝ Հարավային Կովկասում այսօր առկա ռազմական հռետորաբանությունը եւ սպառազինության մրցավազքը բացառելու համար:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը իր հերթին ափսոսանք է հայտնել տարեսկզբից սահմանում տիրող լարվածության հետեւանքով տեղի ունեցած կորուստների համար եւ եւս մեկ անգամ վերահաստատել Ղազախստանի դիրքորոշումը՝ կարգավորել հակամարտությունը միայն բանակցային ճանապարհով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ միջազգային համագործակցության խնդիրներին, ԵԽԽՎ առաջիկա ձմեռային նստաշրջանին, ԵԽԽՎ-ի աշխատանքների առանձնահատկություններին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Կարապետյանը:
Շարունակվել են ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակության հանդիպումներն Իսրայելում
Հունվարի 19-ին ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունը եւ նրա կազմում Իսրայել մեկնած մի շարք հասարակական գործիչներ մասնակցել են Հայաստան-Իսրայել հասարակական միջազգային երկրորդ համաժողովին, որը տեղի է ունեցել Թել Ավիվում: Միջոցառման բացմանը ելույթներով հանդես են եկել Հայաստանի եւ Իսրայելի միջեւ խորհրդարան...

NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan Meets with Ambassador of Kazakhstan
On January 20, the RA NA Deputy Speaker met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kazakhstan to the RA Timur Urazayev.
In the course of the meeting the sides touched upon the situation in the region. They highlighted the stability and peace in the region and the steps taken by the two countries in that direction.
In this context the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan highly assessed the position adopted by the authorities of Kazakhstan, particularly, the manifest Peace: 21st Century proposed by the President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev, and its aim is to eradicate the wars existing in the world. Hermine Naghdalyan has underlined that the contribution of Kazakhstan is great for all countries of the region in the re-establishment of peace for excluding the military rhetoric and arm race existing now in the South Caucasus.
Touching upon the conflict of Nagorno Karabakh the Ambassador of Kazakhstan to the RA Timur Urazayev in his turn expressed regret for the losses occurred as a result of escalation on the border from the beginning of the year and once again reaffirmed the position of Kazakhstan to regulate the conflict through negotiations.
In the course of the meeting the sides also referred to the problems of the international cooperation, the upcoming PACE winter session and the peculiarities of PACE works.
At the meeting the RA NA deputy, the member of the Armenian Delegation to PACE Naira Karapetyan also took part.
20.01.2017
Meetings of RA Parliamentary Delegation Continue
On January 19, the RA Parliamentary Delegation and a number of public figures, who left for Israel included in the delegation, took part in Armenia-Israel Public International Second Forum, which was held in Tel Aviv.The Heads of the Parliamentary Friendship Groups between Armenia and Israel Tali Pl...