Խորհրդարանական պատվիրակության աշխատանքային հանդիպումներն Իսրայելում
Հունվարի 17- ին սկսվել է ՀՀ խորհրդարանական ընդլայնված պատվիրակության այցն Իսրայելի Պետություն՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Զաքարյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են բարեկամական խմբի անդամներ, ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Մկրտչյանը, Կարեն Սարիբեկյանը, Տաճատ Վարդապետյանը եւ Կարեն Շահմուրադյանը:
Ազգային ժողովի եւ Կնեսետի բարեկամական խմբերի համատեղ նախաձեռնությամբ նախորդ տարի՝ սեպտեմբերի 24-ին, Երեւանում հիմնադրվել է «Հայ-իսրայելական հասարակական միջազգային ֆորումը», որի նպատակն է աջակցել եւ հարթակ ստեղծել երկու երկրների հասարակությունների միջեւ ամենատարբեր ոլորտներում համագործակցության համար: Երկրորդ ֆորումին մասնակցելու նպատակով հայաստանյան պատվիրակության կազմում Իսրայել են մեկնել նաեւ ֆորումի համանախագահ քաղաքագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը, Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր, բժշկագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Մուրադյանը, Հայաստանի Հանրային ռադիոյի տնօրենի խորհրդական, BBC ռուսական ծառայության լրագրող, մշակութաբան Մարկ Գրիգորյանը, Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության գործադիր տնօրեն Լիլիթ Գեւորգյանը, ՀՀ վարչապետի խորհրդական, Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Խաչատուրյանը, Իսրայել-Հայաստան առեւտրի պալատի տնօրեն Սուրեն Շահնազարյանը, Հայաստանում հրեական համայնքի ղեկավար Ռիմա Ֆելլեր-Վարժապետյանը, Հայաստանում Իսրայելի Պետության պատվավոր գլխավոր հյուպատոս Աշոտ Շահմուրադյանը:
Հունվարի 17-ին պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Թել Ավիվի «Ասուտ» առողջապահական համալիրի ղեկավարության, բժշկական անձնակազմի, անվանի բժիշկների, ինչպես նաեւ բժշկական կրթության պատասխանատուների հետ, որի արդյունքում ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ, որոնք մասնավորապես վերաբերում են հիվանդանոցային կառավարմանը, օնկոլոգիային եւ քիմիոթերապիային: Քննարկվել է նաեւ այն հարցը, ըստ որի հայկական կողմից յուրաքանչյուր կրթական մոդուլի ընտրության դեպքում, այն ունենա Հայաստանի պահանջներին համահունչ ծրագրեր:
Այցելության ընթացքում կողմերը կարեւորել են նաեւ մշակութային փոխադարձ ծրագրերի իրագործումը: Հանդիպումների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Էլիյա Կահվեջյանի՝ Երուսաղեմը 1930-ականներին արտացոլող լուսանկարների ցուցահանդեսի կազմակերպման եւ նախապատրաստման շուրջ:
Բիզնես ոլորտի շրջանակում պատվիրակության անդամներն ունեցել են մի շարք հանդիպումներ, որոնց արդյունքում փորձ է արվել բացահայտել համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները թե՛ ներդրումների եւ թե՛ հետազոտությունների ոլորտներում: Հանդիպումներ են եղել «Նեշեր» գործարանում, «Կֆար – Վիտկին» գյուղատնտեսական կիբուցում, «Կորետ» իսրայելական տնտեսական զարգացման հիմնադրամի տնօրինության, ինչպես նաեւ Ինվեստիցիոն բանկի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպումներ են եղել նաեւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի իսրայելական մի շարք ներկայացուցիչների հետ: Վերոհիշյալ հանդիպումները հիմնականում կրել են ճանաչողական բնույթ, որի ընթացքում քննարկվել են համագործակցության հնարավորությունները եւ համատեղ ծրագրերի իրականացման հետ կապված հարցեր:
Հանդիպումներին մասնակցել են նաեւ Իսրայելի Պետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արմեն Մելքոնյանը եւ Իսրայելի Պետությունում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Ցոլակ Մոմջյանը:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Իսրայելի Պետության Կնեսետի խոսնակ Յուլի Էդելշտեյնը: Ողջունելով հայկական պատվիրակությանը` Յուլի Էդելշտեյնը կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, հայ եւ հրեա ժողովուրդների միջե...
Իսրայելի Պետության Կնեսետի հրավերով հունվարի 18-ին տեղի է ունեցել ՀՀ խորհրդարանական ընդլայնված պատվիրակության այցը Կնեսետ` ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Զաքարյանի գլխավորությամբ: Կնեսետում խորհրդարանական պատվիրակությունը հ...

Рабочие встречи парламентской делегации в Израиле
17 января начался визит в Государство Израиль расширенной парламентской делегации РА, возглавляемой председателем Постоянной комиссии НС по внешним связям, руководителем группы дружбы Армения – Израиль А.Закаряном. В составе делегации – члены группы дружбы, депутаты НС Т.Вардапетян, В.Мкртчян, К.Сарибекян, К.Шахмурадян.
По совместной инициативе групп дружбы НС и Кнессета   24 сентября 2016 г. в Ереване был учрежден “Армяно-израильский международный общественный форум”, цель которого – содействовать созданию платформы для   сотрудничества обществ   двух стран в самых различных сферах.   В составе парламентской делегации Армении для участия во втором форуме в Израиль отправились также сопредседатель форума, доктор политических наук, профессор, генерал-лейтенант Г.Котанджян, ректор Ереванского государственного медицинского университета им М.Гераци, доктор медицинских наук, профессор А.Мурадян, директор торговой палаты Израиль – Армения С.Шахназарян, руководитель еврейской общины Армении Р.Феллер-Варжапетян, почетный главный консул   Государства Израиль в Армении А.Шахмурадян и др.
17 января делегация встретилась с руководством и медперсоналом тель-авивского здравоохранительного комплекса “Асут”, где были достигнуты договоренности по управленческим вопросам, онкологии и химиотерапии.
В ходе визита стороны подчеркнули также важность реализации взаимных культурных программ. В итоге встреч договорились, в частности, об организации выставки фотографий Э.Кахведжяна об Иерусалиме 1930-х годов.
На встречах в рамках бизнес-сферы члены делегации обсудили возможности реализации совместных программ – как в инвестиционной, так и исследовательской областях. Состоялись встречи на заводе “Нешер”, в сельскохозяйственном кибуце “Кфар Вицкин”, с дирекцией израильского фонда экономического развития “Корет”, а также представителями Инвестиционного банка.
Прошли встречи также с рядом представителей израильской сферы информационных технологий. Указанные встречи в основном носили ознакомительный характер, в ходе которых обсуждались вопросы, связанные с возможностями сотрудничества и осуществления совместных программ.
Во встречах участвовали также Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Государстве Израиль А.Мелконян и почетный консул РА в Государстве Израиль Ц.Момджян.
Спикер Кнессета Государства Израиль Юлий Эдельштейн принял делегацию, возглавляемую председателем Постоянной комиссии НС по внешним связям  А.Закаряном. Приветствуя армянскую делегацию,  г-н Эдельштейн подчеркнул важность развития межпарламентских связей, вековую дружбу армянского и еврейс...
18 января по приглашению Кнессета Государства Израиль начался визит расширенной парламентской делегации РА, возглавляемой председателем Постоянной комиссии НС по внешним связям, руководителем группы дружбы Армения – Израиль А.Закаряном. В Кнессете парламентская делегация встретилась с вице-спикером ...