Խորհրդարանական պատվիրակության աշխատանքային հանդիպումներն Իսրայելում
Հունվարի 17- ին սկսվել է ՀՀ խորհրդարանական ընդլայնված պատվիրակության այցն Իսրայելի Պետություն՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Զաքարյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են բարեկամական խմբի անդամներ, ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Մկրտչյանը, Կարեն Սարիբեկյանը, Տաճատ Վարդապետյանը եւ Կարեն Շահմուրադյանը:
Ազգային ժողովի եւ Կնեսետի բարեկամական խմբերի համատեղ նախաձեռնությամբ նախորդ տարի՝ սեպտեմբերի 24-ին, Երեւանում հիմնադրվել է «Հայ-իսրայելական հասարակական միջազգային ֆորումը», որի նպատակն է աջակցել եւ հարթակ ստեղծել երկու երկրների հասարակությունների միջեւ ամենատարբեր ոլորտներում համագործակցության համար: Երկրորդ ֆորումին մասնակցելու նպատակով հայաստանյան պատվիրակության կազմում Իսրայել են մեկնել նաեւ ֆորումի համանախագահ քաղաքագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը, Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր, բժշկագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Մուրադյանը, Հայաստանի Հանրային ռադիոյի տնօրենի խորհրդական, BBC ռուսական ծառայության լրագրող, մշակութաբան Մարկ Գրիգորյանը, Տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության գործադիր տնօրեն Լիլիթ Գեւորգյանը, ՀՀ վարչապետի խորհրդական, Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Խաչատուրյանը, Իսրայել-Հայաստան առեւտրի պալատի տնօրեն Սուրեն Շահնազարյանը, Հայաստանում հրեական համայնքի ղեկավար Ռիմա Ֆելլեր-Վարժապետյանը, Հայաստանում Իսրայելի Պետության պատվավոր գլխավոր հյուպատոս Աշոտ Շահմուրադյանը:
Հունվարի 17-ին պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Թել Ավիվի «Ասուտ» առողջապահական համալիրի ղեկավարության, բժշկական անձնակազմի, անվանի բժիշկների, ինչպես նաեւ բժշկական կրթության պատասխանատուների հետ, որի արդյունքում ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ, որոնք մասնավորապես վերաբերում են հիվանդանոցային կառավարմանը, օնկոլոգիային եւ քիմիոթերապիային: Քննարկվել է նաեւ այն հարցը, ըստ որի հայկական կողմից յուրաքանչյուր կրթական մոդուլի ընտրության դեպքում, այն ունենա Հայաստանի պահանջներին համահունչ ծրագրեր:
Այցելության ընթացքում կողմերը կարեւորել են նաեւ մշակութային փոխադարձ ծրագրերի իրագործումը: Հանդիպումների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Էլիյա Կահվեջյանի՝ Երուսաղեմը 1930-ականներին արտացոլող լուսանկարների ցուցահանդեսի կազմակերպման եւ նախապատրաստման շուրջ:
Բիզնես ոլորտի շրջանակում պատվիրակության անդամներն ունեցել են մի շարք հանդիպումներ, որոնց արդյունքում փորձ է արվել բացահայտել համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները թե՛ ներդրումների եւ թե՛ հետազոտությունների ոլորտներում: Հանդիպումներ են եղել «Նեշեր» գործարանում, «Կֆար – Վիտկին» գյուղատնտեսական կիբուցում, «Կորետ» իսրայելական տնտեսական զարգացման հիմնադրամի տնօրինության, ինչպես նաեւ Ինվեստիցիոն բանկի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպումներ են եղել նաեւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի իսրայելական մի շարք ներկայացուցիչների հետ: Վերոհիշյալ հանդիպումները հիմնականում կրել են ճանաչողական բնույթ, որի ընթացքում քննարկվել են համագործակցության հնարավորությունները եւ համատեղ ծրագրերի իրականացման հետ կապված հարցեր:
Հանդիպումներին մասնակցել են նաեւ Իսրայելի Պետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արմեն Մելքոնյանը եւ Իսրայելի Պետությունում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Ցոլակ Մոմջյանը:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Իսրայելի Պետության Կնեսետի խոսնակ Յուլի Էդելշտեյնը: Ողջունելով հայկական պատվիրակությանը` Յուլի Էդելշտեյնը կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, հայ եւ հրեա ժողովուրդների միջե...
Իսրայելի Պետության Կնեսետի հրավերով հունվարի 18-ին տեղի է ունեցել ՀՀ խորհրդարանական ընդլայնված պատվիրակության այցը Կնեսետ` ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Զաքարյանի գլխավորությամբ: Կնեսետում խորհրդարանական պատվիրակությունը հ...

Working Meetings of Parliamentary Delegation in Israel
On January 17, the visit of the RA parliamentary extended delegation to the State of Israel began led by the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations, the Head of the Armenia-Israel Friendship Group Artak Zakaryan. In the delegation the members of the Friendship Group are the NA deputies Vahram Mkrtchyan, Karen Saribekyan, Tatshat Vardapetyan and Karen Shahmuradyan.
At the joint initiative of the Friendship Groups of the National Assembly and Knesset last year, on September 24, in Yerevan the Armenian-Israeli Public International Forum was established, and its aim was to support and create a platform for cooperation in the most different spheres between the societies of the two countries. To take part in the Second Forum in the Armenian Delegation also left for Israel the Co-Chair of the Forum, Doctor of Political Sciences, Professor, General-Lieutenant Hayk Kotanjyan, the Chancellor of Yerevan State Medical University, Doctor of Medical Sciences Armen Muradyan, Adviser to the Director of the Armenian Public Radio, Journalist of the BBC Russian Service, Culturologist Mark Grigoryan. The Executive Director of the Information and Communication Technologies’ Employees Lilit Gevorgyan, the Adviser to the RA Prime Minister, the Director of the Strategic Initiative Centre Alexander Khachaturyan, the Director of Israel-Armenia Trade Chamber Suren Shahnazaryan, the Head of the Jewish Community Rima Feller-Varzhapetyan, the Honourable Chief Consul of the State of Israel to Armenia Ashot Shahmuradyan.
On January 17, the Delegation had meetings with the leadership of Tel Aviv Assuta Medical Complex, well-known doctors, as well as the officials of the medical education, as a result of which a number of agreements had been reached, which particularly relate to the hospital management, oncolog y and chemotherapy. The issue, according to which in case of choice of every educational module by the Armenian side, it will have programmes consonant with Armenia’s demands, was also discussed.
During the visit the sides also highlighted the implementation of the cultural mutual programmes. As a result of meetings an agreement was reached to organize and prepare Eliya Khahvejian’s photo exhibition showing Jerusalem in the 1930s.
Within the framework of the business sphere the members of the Delegation had a number of meetings, as a result of which an attempt was made to reveal the possibilities of the implementation of the joint programmes in the investments and researches. There were meetings in Nesher Factory, in Kfar Vitkin Agricultural Settlement, the Directorate of Koret Israeli Economic Development Funds, as well as with the representatives of the Investment Bank.
There were also meetings with a number of Israeli representatives of Information Technologies. The abovementioned meetings mainly were of cognitive character, during which the possibilities of cooperation and issues related to the fulfillment of joint programmes.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the RA to the State of Israel Armen Melkonyan and the RA Honourable Consul to the State of Israel Tsolak Momjyan also took part in the meetings.
Meeting of Delegation Led by Artak Zakaryan with Speaker of Knesset of State of Israel Yuli-Yoel Edelstein
The Speaker of the Knesset of the State of Israel Yuli-Yoel Edelstein received the delegation led by the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan.Welcoming the Armenian delegation, Yuli-Yoel Edelstein highlighted the development of the inter-parliamentary relations, ...
On January 18, at the invitation of the Knesset of the State of Israel the visit of the RA parliamentary extended delegation to the Knesset was held led by the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations, the Head of the Armenia-Israel Friendship Group Artak Zakaryan.In the Knesset the p...