Հերթական բաց դասն անցկացրել է Արտակ Դավթյանը
Դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան էին այցելել Երեւանի թիվ 116 դպրոցի 8-րդ եւ 9-դ դասարանների աշակերտներն ու նրանց ուսուցիչները: Աշակերտները եղել են ԱԺ նիստերի դահլիճում, հետեւել ՀՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի քննարկման ընթացքին, ծանոթացել խորհրդարանի շենքային պայմաններին:
Արդեն ավանդական բաց դասն այս անգամ անցկացրել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը: Բաց դասն ընթացել է ջերմ ու անկեղծ մթնոլորտում. Արտակ Դավթյանը երեխաներին պարզ եւ հանգամանալի ներկայացրել է խորհրդարանի գործունեությունը, նրա հիմնական՝ օրենքների մշակման ու ընդունման փուլերը, խոսել նաեւ միջխորհրդարանական գործունեությունից, այդ համատեքստում անդրադարձել օրեր առաջ ԳԴՀ կատարած իր այցին եւ տեղի ունեցած հանդիպումներին:
Հյուրերը բազմաթիվ հարցեր են ուղղել հանձնաժողովի նախագահին, որոնք վերաբերել են կրթության ոլորտում բյուջետային հատկացումների ավելացման հնարավորությանը, կրթության ոլորտի հնարավոր փոփոխություններին, ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին, անդրադարձել մեր երկրում կուսակցությունների ուռճացված թվին, առաջին ընթերցմամբ ընդունված 1000 դրամ ազգային տուրքի վերաբերյալ օրենսդրական նախաձեռնությանը, առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին եւ կառավարման խորհրդարանական համակարգի առանձնահատկություններին, դրանից սպասելիքներին եւ այլն: Արտակ Դավթյանը սիրով պատասխանել է բոլոր հարցերին, ներկայացրել մեր երկրի առաջնահերթությունները, աշակերտներին հորդորել լավ սովորել եւ դառնալ մրցունակ ու լավ մասնագետներ:
Հանդիպման ավարտին դպրոցի տնօրեն Թագուհի Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ եւ հետաքրքիր զրույցի համար, իսկ հանդիպումն ամփոփվել է արդեն ավանդական դարձած լուսանկարով:
Դեկտեմբերի 6-ին խորհրդարանը շարունակել է քառօրյա նիստերի աշխատանքը` քվեարկությամբ ընդունելով նախորդ օրը քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները: Պատգամավորները ողջունել են ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան այցելած եւ նիստին հետեւող Երեւանի համար 116 հիմնական դպրոցի աշակերտներին եւ ուսուց...
«Նախքան իմ ելույթի բովանդակային մասին անցնելը, կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցություններին ու անհատ պատգամավորներին` 2017 թվականի պետական բյուջեի նախագծի շահագրգիռ, քննադատական եւ համակողմանի քննարկումների համար: Պետական բյուջեի նախագիծն արտացոլում է հանրապետությունու...

Очередной открытый урок провел А.Давтян
6 декабря в рамках программы “Открытый урок” парламент посетили учащиеся 8-9-х классов и учителя ереванской школы   N 116. Учащиеся в зале заседаний проследили за ходом обсуждения госбюджета-2017, ознакомились со зданием парламента.
Прошедший в непринужденной обстановке традиционный открытый урок провел председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтян. Он представил школьникам парламентскую и межпарламентскую деятельность, основные этапы разработки и принятия законов и др.
Гости обратились к председателю комиссии с многочисленными вопросами, которые касались в основном бюджетных ассигнований в сферу образования, возможных перемен в образовательной системе, урегулирования НК-конфликта, предстоящих парламентских выборов, особенностей парламентской модели управления и др.
Директор школы Т.Ованисян поблагодарила за теплый прием и интересную беседу. В завершение визита гости сфотографировались в зале заседаний НС.
6 декабря Национальное Собрание продолжило работу четырехдневных заседаний, голосованием приняв законопроекты, обсуждавшиеся в предыдущий день. Затем депутаты обсудили проекты о внесении изменений и дополнений в законы РА “О местных пошлинах и платежах”, “О вывозе мусора и санитарной очистке”, “О ме...
Выступление Председателя НС Г.Саакяна на обсуждении проекта закона РА “О Государственном бюджете РА на 2017 г.”
“Прежде чем перейти к сути своего выступления, хотел бы поблагодарить все фракции и отдельных депутатов за заинтересованные, критические и всесторонние дебаты по проекту государственного бюджета на 2017 г.  Проект государственного бюджета отражает существующую в республике политическую, социаль...