Նոյեմբերի 25-ին Հովհաննես Սահակյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստ: Պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ քննարկել են Վահրամ Բաղդասարյանի, Հովհաննես Սահակյանի եւ Արմեն Ռուստամյանի հեղինակած «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի նախագիծը: Հիմնական զեկուցող, հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովը նախագծի լրամշակված տարբերակը քննարկել է կառավարության ներկայացուցիչների հետ: Ըստ զեկուցողի՝ փաստաթղթի հիմնական դրույթներն արտացոլում են բոլոր շահագրգիռ կողմերի մոտեցումները: Պարոն Սահակյանը նշել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում նախատեսվում է եւս մեկ անգամ լրամշակել եւ հստակեցնել ԱԺ օրենսդրական գործընթացին, քննիչ հանձնաժողովին, արտահերթ նստաշրջաններին եւ խորհրդարանական վերահսկողությանը վերաբերող կարեւորագույն դրույթները: Հանձնաժողովի նախագահը խոսել է նաեւ փոփոխված Սահմանադրությունից բխող ԱԺ նոր կանոնակարգումների մասին:
Փաստաթղթի վերաբերյալ ՀՀ կառավարության տեսակետը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը: Նա իր մտահոգություններն ու առաջարկներն է ներկայացրել նախագծի որոշ դրույթների վերաբերյալ: Նախարարը հույս է հայտնել, որ բարձրացված հարցերը հնարավոր կլինի լուծել խորհրդարան-կառավարություն համատեղ քննարկումների արդյունքում:
Նշենք, որ կառավարությունը սահմանադրական օրենքի նախագիծն ընդունելի կհամարի իր կողմից ներկայացված առաջարկությունների ընդունման դեպքում:
Հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանի ներկայացմամբ պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ քննարկել են նաեւ պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանի, Հովհաննես Սահակյանի եւ Արմեն Ռուստամյանի հեղինակած «ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» օրենքի նախագիծը: Նշվել է, որ «ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորված է ՀՀ Սահմանադրության 2015 թվականի փոփոխություններով եւ 97-րդ հոդվածի պահանջի ապահովման անհրաժեշտությամբ: Հաշվի առնելով, որ, ըստ նշված հոդվածի, պատգամավորի գործունեության երաշխիքները սահմանվում են օրենքով, իսկ Ազգային ժողովի կանոնակարգը սահմանադրական օրենք է` սույն օրենսդրական նախաձեռնությամբ առաջարկվում է պատգամավորի գործունեությանն առնչվող մի շարք դրույթներ, որոնք ներկայումս ամրագրված են ԱԺ կանոնակարգում, սահմանել առանձին օրենքով:
Հանձնաժողովը նախագծերին տվել է դրական եզրակացություն՝ նոյեմբերի 28-ին հրավիրված ԱԺ արտահերթ նիստի օրակարգում ընդգրկելու համար:
Նոյեմբերի 24-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում մեկնարկել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի աշխատանքը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը՝ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նա...

On November 25, an extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs moderated by Hovhannes Sahakyan took place. The deputies in the first reading debated the RA Draft Law Rules of Procedure of the National Assembly authored by Vahram Baghdasaryan, Hovhannes Sahakyan and Armen Rustamyan. The key speaker, the Committee Chair Hovhannes Sahakyan has informed that the Committee debated the amended version of the draft law with the representatives of the government.
The RA Minister of Justice Arpine Hovhannisyan submitted the viewpoint of the RA Government on the document. She presented her concerns and recommendations on some provisions of the draft law. The Minister expressed hope that the voiced questions will be possible to solve as a result of parliament-government joint debates.
By the presentation of the Committee Chair Hovhannes Sahakyan, the deputies in the first reading debated the draft law on the RA National Assembly Deputy’s Activity Guarantees authored by the deputies Vahram Baghdasaryan, Hovhannes Sahakyan and Armen Rustamyan.
The Committee endorsed the draft laws for including them in the agenda of the NA extarordinary sitting to be convened on November 28.
RA NA Deputies Hayk Babukhanyan and Rubik Hakobyan Awarded IPA CIS Medals of Honour
On November 25, the Delegation led by the Deputy Speaker of the RA National Assembly took part in the 45th plenary sitting of the Inter-Parliamentary Assembly of the CIS in Saint Petersburg.The IPA CIS Council Chairperson, the Chairperson of the Federal Assembly of the Council of Federation Val...
On November 25, the Head of the RA NA Delegation to NATO Parliamentary Assembly (PA) Koryun Nahapetyan, Members of the Delegation Tevan Poghosyan and Mikayel Melkumyan presented details on the works of NATO PA Annual Session held in Istanbul on November 18-21 at the press conference.Koryun Nahapetya...
By the decision of the RA NA Speaker Galust Sahakyan the employees of the Public Radio of Armenia Lusine Vasilyan and Lena Badeyan were awarded the Letter of Appreciation of the RA National Assembly Speaker. On November 24, the RA NA Speaker’s Adviser Hrayr Zoryan handed the awards to them in the Pu...
Work of IPA CIS Autumn Session Begins in Saint Petersburg
On November 24, in Tavricheskiy Palace of Saint Petersburg the work of the Autumn Session of the Inter-Parliamentary Assembly (IPA) of the CIS began, where the RA NA Delegation, led by the NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan, took part. The Chair of the NA Standing Committee on European Integration...
On November 24, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with the Speaker of the Parliament of the Republic of Kyrgyzstan Chynybai Tursunbekov in Tavricheskiy Palace of Saint Petersburg. The meeting took place by the Kyrgyz side’s initiative. During the meeting the sides discussed issues conc...
On November 24, within the margins of the works of the Autumn Session of the Inter-Parliamentary Assembly (IPA) of the CIS going on in Saint Petersburg the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan met with the IPA CIS Council Chairperson Valentina Matvienko.At the meeting issues concerning the s...
On November 28 at 12:00 RA NA Extraordinary Sitting is to Be Convened
By the decision of the RA NA Speaker Galust Sahakyan, under Article 70 of the RA Constitution, at the RA NA deputies’ initiative, on November 28 at 12:00 an extraordinary sitting of the RA National Assembly will be convened by the initiator’s established agenda....