Նոյեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, պատվիրակության անդամներ Արմեն Ռուստամյանը, Միքայել Մելքումյանը, Սամվել Ֆարմանյանը, Մհեր Շահգելդյանը եւ Նաիրա Կարապետյանը հանդիպել են ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Ալան Միլի եւ Ջուզեպպե Գալատիի հետ:
Հերմինե Նաղդալյանը շնորհակալություն է հայտնել համազեկուցողներին Հայաստանի հետ համագործակցության եւ մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ գործադրած ջանքերի համար:
ԱԺ նախագահի տեղակալը հյուրերին ներկայացրել է սահմանադրական փոփոխություններին հաջորդող բարեփոխումների ընթացքը, մասնավորապես Ընտրական օրենսգրքի քննարկման եւ ընդունման ընթացակարգերը` նշելով, որ օրենքի նախագծում հաշվի են առնվել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, ինչպես նաեւ Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններն ու հանձնարարականները: Տիկին Նաղդալյանը նշել է, որ 4+4+4 ձեւաչափով համագործակցության արդյունքում քաղաքական ուժերի միջեւ հիմնական խնդրահարույց հարցերի շուրջ համաձայնություն է ձեռք բերվել:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է նաեւ շրջանառության մեջ դրված մի շարք օրենքների նախագծերին, ինչպես նաեւ 2017թ. ընթացքում մի շարք օրենքների ընդունման, փոփոխման կամ լրացման վերջնաժամկետներին: Այս համատեքստում տիկին Նաղդալյանը խոսել է «Կուսակցությունների մասին» նոր օրենքի նախագծի վերաբերյալ եւ ընդգծել, որ նախագիծը խորությամբ քննարկվում է Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հետ:
Հերմինե Նաղդալյանը նշել է, որ ՀՀ իշխանությունները կարեւորում են Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ Գործողությունների 2015-2018թթ. ծրագրի լիարժեք իրականացումը եւ հավելել, որ ծրագրում ընդգրկված նախագծերն ուղղակի կերպով կամ անուղղակիորեն առնչվում են Հայաստանի պարտավորություններին:
Տիկին Նաղդալյանը հյուրերին մանրամասներ է ներկայացրել սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրությունների վերաբերյալ` նշելով, որ դրանք եղել են ժողովրդավարական եւ մրցակցային:
Անդրադառնալով ԵԽ անդամ պետությունների միջեւ հակամարտությունների հարցով ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովի գործունեությանը` հայկական պատվիրակության ղեկավարը շեշտել է, որ ենթահանձնաժողովը պետք է գործի ամենայն զգուշությամբ եւ նրբանկատորեն: Նրա համոզմամբ` համազեկուցողներն այս հարցում պետք է ունենան իրենց ներդրումը:
Ալան Միլը ողջունել է Հայաստանում իրականացված բարեփոխումները եւ դրա արդյունքում քաղաքական դաշտում ստեղծված ներդաշնակությունը: «Հայաստանի առաջընթացը դեպի խորհրդարանական ժողովրդավարություն արտասովոր է, նկատելի է ու տպավորիչ»,- նշել է պարոն Միլը: Նա անդրադարձել է նաեւ Հայաստանի վերաբերյալ միջանկյալ եւ վերջնական զեկույցների կազմման եւ ներկայացման ժամկետներին առնչվող հարցերին:
Քննարկվել է Հայաստանի՝ մոնիթորինգային ընթացակարգից հետմոնիթորինգային ընթացակարգի անցման հնարավորության հարցը: Ալան Միլը վստահություն է հայտնել, որ միջանկյալ եւ վերջնական հաշվետվություններում իրենք կնախանշեն այն բոլոր ընթացակարգերը եւ նախապայմանները, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանին` հետմոնիթորինգային ընթացակարգին անցնելու համար:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ դատաիրավական բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարում իրականացվող քայլերին:
Նոյեմբերի 23-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում, ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի հայկական ներկայացուցչությունում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալ է հանձնել Սանկտ Պետերբուրգի հայկական համայնքի ներկայացուցիչ Սարգիս Պողոսյանին, իսկ Արսեն Մովսեսյանին, Վահրամ Զաքարյանի...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը նոյեմբերի 23-ին երկարամյա եւ արդյունավետ աշխատանքային գործունեության համար ՀՀ Ազգային ժողովի պատվոգրով եւ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի հուշամեդալով պարգեւատրել է Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության աշխատակիցներին: ՀՀ Ազգային ժողովի պատվոգրով պարգեւատ...

23 ноября вице-спикер НС, глава делегации НС РА в ПАСЕ Э.Нагдалян и члены делегации А.Рустамян, М.Мелкумян, С.Фарманян, М.Шахгельдян и Н.Карапетян встретились с содокладчиками Мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Аланом Миллом и Джузеппе Галатти.
Э.Нагдалян поблагодарила содокладчиков за сотрудничество с Арменией и приложенные усилия по укреплению демократии в нашей стране.
Вице-спикер НС представила гостям ход последовавших за конституционными изменениями реформ, в частности процедуры обсуждения и принятия Избирательного кодекса (ИК), отметив, что в проекте закона были учтены предложения и рекомендации БДИПЧ/ОБСЕ, а также Венецианской комиссии. Э.Нагдалян отметила, что в итоге сотрудничества в формате 4+4+4 между политическими силами было достигнуто согласие по основным спорным вопросам.
Э.Нагдалян обратилась также к ряду введенных в обращение проектов законов, а также к предельным срокам принятия, изменения или дополнения законов в 2017 г. В этом контексте она коснулась проекта нового закона “О партиях” и подчеркнула, что проект тщательно обсуждается с Венецианской комиссией и БДИПЧ/ОБСЕ.
Вице-спикер НС отметила, что власти РА осознают важность полноценной реализации программы действий Армения – СЕ в 2015-2018 гг., и добавила, что включенные в программу проекты прямо или косвенно касаются обязательств Армении.
Э.Нагдалян представила гостям подробности прошедших в Армении в сентябре-октябре выборов в местные органы самоуправления, отметив, что они были демократическими и конкурентоспособными.
Обратившись к деятельности подкомиссии ПАСЕ по конфликтным вопросам между государствами-членами СЕ, глава армянской делегации подчеркнула, что подкомиссия должна действовать с большой осторожностью и гибкостью. Э.Нагдалян убеждена, что в этот вопрос содокладчики должны внести свой вклад.
Алан Милл приветствовал проведенные в Армении реформы и достигнутую в их итоге гармонию на политическом поле. “Прогресс Армении на пути к парламентской демократии необычен, заметен и впечатлителен”, - отметил он. Г-н Милл обратился также к вопросам, касающимся сроков составления и представления промежуточного и окончательного докладов по Армении.
Обсужден также вопрос о возможностях перехода Армении от мониторинговой процедуры к постмониторинговой. Алан Милл заверил о готовности к выдвижению данного вопроса в промежуточном и окончательном докладах.
В ходе встречи затронуты также судебно-правовые реформы, предпринимаемые шаги в борьбе с коррупцией.
23  ноября в Таврическом дворце  Санкт-Петербурга, в Армянском представительстве МПА СНГ вице-спикер НС Э.Шармазанов наградил Памятной медалью Председателя НС и Почетной грамотой НС ряд представителей Санкт-Петербургской армянской общины – С.Погосяна, А.Мовсесяна, В.Закаряна, К.Мкртчяна, В...
23 ноября Председатель НС Г.Саакян за долголетнюю и плодотворную трудовую деятельность наградил Почетной грамотой НС, Памятной медалью Председателя НС и Благодарственной грамотой Председателя НС ряд сотрудников Общественной телекомпании Армении и Общественного радио Армении – С.Мартиросяна, А.Асланя...