Նոյեմբերի 23-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, պատվիրակության անդամներ Արմեն Ռուստամյանը, Միքայել Մելքումյանը, Սամվել Ֆարմանյանը, Մհեր Շահգելդյանը եւ Նաիրա Կարապետյանը հանդիպել են ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Ալան Միլի եւ Ջուզեպպե Գալատիի հետ:
Հերմինե Նաղդալյանը շնորհակալություն է հայտնել համազեկուցողներին Հայաստանի հետ համագործակցության եւ մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ գործադրած ջանքերի համար:
ԱԺ նախագահի տեղակալը հյուրերին ներկայացրել է սահմանադրական փոփոխություններին հաջորդող բարեփոխումների ընթացքը, մասնավորապես Ընտրական օրենսգրքի քննարկման եւ ընդունման ընթացակարգերը` նշելով, որ օրենքի նախագծում հաշվի են առնվել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, ինչպես նաեւ Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններն ու հանձնարարականները: Տիկին Նաղդալյանը նշել է, որ 4+4+4 ձեւաչափով համագործակցության արդյունքում քաղաքական ուժերի միջեւ հիմնական խնդրահարույց հարցերի շուրջ համաձայնություն է ձեռք բերվել:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է նաեւ շրջանառության մեջ դրված մի շարք օրենքների նախագծերին, ինչպես նաեւ 2017թ. ընթացքում մի շարք օրենքների ընդունման, փոփոխման կամ լրացման վերջնաժամկետներին: Այս համատեքստում տիկին Նաղդալյանը խոսել է «Կուսակցությունների մասին» նոր օրենքի նախագծի վերաբերյալ եւ ընդգծել, որ նախագիծը խորությամբ քննարկվում է Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հետ:
Հերմինե Նաղդալյանը նշել է, որ ՀՀ իշխանությունները կարեւորում են Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ Գործողությունների 2015-2018թթ. ծրագրի լիարժեք իրականացումը եւ հավելել, որ ծրագրում ընդգրկված նախագծերն ուղղակի կերպով կամ անուղղակիորեն առնչվում են Հայաստանի պարտավորություններին:
Տիկին Նաղդալյանը հյուրերին մանրամասներ է ներկայացրել սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրությունների վերաբերյալ` նշելով, որ դրանք եղել են ժողովրդավարական եւ մրցակցային:
Անդրադառնալով ԵԽ անդամ պետությունների միջեւ հակամարտությունների հարցով ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովի գործունեությանը` հայկական պատվիրակության ղեկավարը շեշտել է, որ ենթահանձնաժողովը պետք է գործի ամենայն զգուշությամբ եւ նրբանկատորեն: Նրա համոզմամբ` համազեկուցողներն այս հարցում պետք է ունենան իրենց ներդրումը:
Ալան Միլը ողջունել է Հայաստանում իրականացված բարեփոխումները եւ դրա արդյունքում քաղաքական դաշտում ստեղծված ներդաշնակությունը: «Հայաստանի առաջընթացը դեպի խորհրդարանական ժողովրդավարություն արտասովոր է, նկատելի է ու տպավորիչ»,- նշել է պարոն Միլը: Նա անդրադարձել է նաեւ Հայաստանի վերաբերյալ միջանկյալ եւ վերջնական զեկույցների կազմման եւ ներկայացման ժամկետներին առնչվող հարցերին:
Քննարկվել է Հայաստանի՝ մոնիթորինգային ընթացակարգից հետմոնիթորինգային ընթացակարգի անցման հնարավորության հարցը: Ալան Միլը վստահություն է հայտնել, որ միջանկյալ եւ վերջնական հաշվետվություններում իրենք կնախանշեն այն բոլոր ընթացակարգերը եւ նախապայմանները, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանին` հետմոնիթորինգային ընթացակարգին անցնելու համար:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ դատաիրավական բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարում իրականացվող քայլերին:
Նոյեմբերի 23-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում, ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի հայկական ներկայացուցչությունում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալ է հանձնել Սանկտ Պետերբուրգի հայկական համայնքի ներկայացուցիչ Սարգիս Պողոսյանին, իսկ Արսեն Մովսեսյանին, Վահրամ Զաքարյանի...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը նոյեմբերի 23-ին երկարամյա եւ արդյունավետ աշխատանքային գործունեության համար ՀՀ Ազգային ժողովի պատվոգրով եւ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի հուշամեդալով պարգեւատրել է Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության աշխատակիցներին: ՀՀ Ազգային ժողովի պատվոգրով պարգեւատ...

On November 23, the RA NA Deputy Speaker, the Head of the RA NA Delegation to PACE Hermine Naghdalyan, the Members of the Delegation Armen Rustamyan, Mikayel Melkumyan, Samvel Farmanyan, Mher Shahgeldyan and Naira Karapetyan met with the co-rapporteurs of PACE Monitoring Committee for Armenia Alan Meale and Giuseppe Galati.
Hermine Naghdalyan thanked the co-rapporteurs for the cooperation with Armenia and the efforts made in the strengthening of democracy in our country.
The NA Deputy Speaker presented the procedure of the reforms following the Constitutional amendments, in particular, the procedures of the debate and adoption of the Electoral Code, noting that the recommendations and the assignments of the OSCE/ODIHR, as well as the Venice Commission had been taken into consideration in the draft law. Mrs Naghdalyan noted that as a result of 4+4+4 format cooperation, an agreement was reached over the main disputable issues between the political forces.
The NA Deputy Speaker also touched upon a number of draft laws put into circulation, as well as the deadlines of the adoption and amendments of a number of laws during 2017. In this context Mrs Naghdalyan talked about the new draft law on Parties and underlined that the draft law is under debate with the Venice Commission and the OSCE/ODIHR.
Hermine Naghdalyan has noted that the RA authorities highlight the full implementation of Armenia-Council of Europe Action Plan for 2015-2018 and has added that the draft laws included in the plan are directly or indirectly connected with the obligations of Armenia.
Mrs Naghdalyan presented details to the guests on the local government bodies’ elections held in Armenia in September-October, noting that they had been democratic and competitive.
Touching upon the activities of PACE Sub-Committee on Conflicts between the CoE member states, the Head of the Armenian Delegation has stressed that the Sub-Committee should act carefully and gently. To her conviction, the co-rapporteurs should have their contribution to this.
Alan Meale welcomed the reforms made in Armenia and the harmonization created in the political field as a result of it. “The progress of Armenia to parliamentary democracy is unusual, noticeable and impressive,” Mr Meale noted. He also touched upon the issues concerning the compilation and submission of intermediary and final reports on Armenia.
The issue of the possibility of Armenia passing from monitoring procedure to post-monitoring procedure was discussed. Alan Meale expressed confidence that in the intermediary and final reports they will pre-indicate all the procedures and preconditions, which are necessary to Armenia for passing to post-monitoring procedure.
During the meeting the sides touched upon the judicial-legal reforms and the steps being taken for fighting corruption.
On November 23, at Tavrichesky Palace and the CIS Armenian Representation of Saint Petersburg the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov awarded the representative of the Saint Petersburg Armenian Community Sargis Poghosyan the RA NA Speaker Memorial Medal,and Arsen Movsesyan, Vahram Zakaryan, Kare...
On November 23, the Speaker of the RA National Assembly Galust Sahakyan awarded the employees of the Public TV Company of Armenia the RA National Assembly Diploma, and the Memorial Medal of the RA National Assembly Speaker for their long-lasting effective working activities. Stepan Martirosyan,...