ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նոյեմբերի 22-ին ընդունել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Ալան Միլին եւ Ջուզեպպե Գալատիին:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի հետ համագործակցության եւ Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման գործում համազեկուցողների կատարած աշխատանքի համար: Պարոն Սահակյանը կարեւորել է համանախագահների գործադրած ջանքերը, որոնք միտված են աջակցելու Հայաստանին` հաղթահարելու բարեփոխումների գործընթացում առաջացած խնդիրները:
Գալուստ Սահակյանը ներկայացրել է սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեից հետո օրենսդրության համապատասխանեցման գործընթացները՝ նշելով, որ աշխատանքները կատարվում են Վենետիկի հանձնաժողովի, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, ինչպես նաեւ Եվրոպայի խորհրդի երեւանյան գրասենյակի ներգրավվածությամբ եւ ակտիվ աջակցությամբ: Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է Ընտրական օրենսգրքի քննարկմանն ու ընդունմանը՝ նշելով, որ այն լայնորեն քննարկվել է 4+4+4 ձեւաչափով, որի աշխատանքներին հավասարության սկզբունքով մասնակցել են իշխանության, ընդդիմության եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները: Պարոն Սահակյանի գնահատմամբ՝ այդ աշխատանքի արդյունքում կյանքի է կոչվել համագործակցության աննախադեպ բանաձեւ:
Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է նաեւ շրջանառության մեջ դրված «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» նոր օրենքի նախագծին, «Տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասին», «Կուսակցությունների մասին» եւ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքների նախագծերին, ինչպես նաեւ խոսել է 2017 թվականի ընթացքում մի շարք օրենքների ընդունման, փոփոխման կամ լրացման վերջնաժամկետների մասին:
Բարեփոխումների համատեքստում ԱԺ նախագահը կարեւորել է Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ Գործողությունների 2015-2018 թթ. ծրագրի լիարժեք իրականացումը, որով նախատեսվում են համապարփակ ինստիտուցիոնալ եւ օրենսդրական բարեփոխումներ բազմաթիվ ոլորտներում: Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ակտիվ աշխատանքներ են տարվում դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումների իրականացման համար, ինչպես նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարում:
«Հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարության նպատակը երկրում կոռուպցիայի կանխարգելումը եւ պետական մարմինների նկատմամբ հասարակության վստահության բարձրացումն է, ինչպես նաեւ միջազգային չափանիշներին համապատասխան կոռուպցիայի նկատմամբ երկրում զրոյական հանդուրժողականության ձեւավորումը»,- ընդգծել է Գալուստ Սահակյանը:
ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողները բարձր են գնահատել ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության աշխատանքը թե վեհաժողովում, թե հանձնաժողովներում: Ալան Միլն արդյունավետ է համարել Հայաստանում իրականացված բարեփոխումները, ինչի արդյունքում քաղաքական ուժերի մոտ ձեւավորվել է երկխոսելու մշակույթ: Համազեկուցողներն իրենց կարողությունների եւ հնարավորությունների սահմաններում պատրաստ են այսուհետ եւս աջակցելու Հայաստանին հետագա բարեփոխումներում:

On November 22, the RA NA President Galust Sahakyan received the co-rapporteurs of PACE Monitoring Committee for Armenia Alan Meale and Giuseppe Galati.
Welcoming the guests, the RA NA President thanked them for their work done in cooperation with Armenia and in strengthening of democracy in Armenia. Mr Sahakyan has highlighted the co-rapporteurs’ efforts, which are aimed at supporting Armenia to overcome the problems emerged in the process of reforms.
Galust Sahakyan presented the processes of harmonization of legislation after the Constitutional reforms referendum, noting that works are carried out with the involvement and active support of the Venice Commission, OSCE/ODIHR, as well as the Council of Europe Yerevan Office. The Head of the Parliament touched upon the discussion and adoption of the Electoral Code, stating that it had been widely discussed in 4+4+4 format, and the representatives of the power, opposition and civil society took part with the principle of equality. By Mr Sahakyan’s assessment, as a result of that work an unprecedented resolution of cooperation was called into life.
Galust Sahakyan referred to the new draft law on Human Rights Defender, the draft laws on Local Self-Government Bodies, on Parties and the NA Rules of Procedure, which had been in circulation, also talked about the adoption and the deadlines of the amendments of a number of laws during 2017.
In the context of reforms the NA President emphasized the full implementation of Armenia-Council of Europe Action Plan for 2015-2018, by which comprehensive institutional and legislative reforms are designed in numerous spheres. The Head of the Parliament has noted that active works are done in the judicial-legal sphere for the implementation of reforms, as well as for fighting corruption.
“The goal of the anti-corruption new strategy is the prevention of corruption in the country and the rise of trust of the society towards state bodies, as well as the formation of zero tolerance in the country towards corruption in accordance with international standards,” Galust Sahakyan underscored.
The co-rapporteurs of PACE Monitoring Committee for Armenia highly assessed the work of the RA NA Delegation in PACE both in the Assembly and in the Committees. Alan Meale considered effective the reforms made in Armenia, as a result of which a culture of having dialogue was formed among the political forces. From now on the co-rapporteurs are ready to support Armenia in further reforms within their capabilities and possibilities.
On November 22, the regular sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Gagik Minasyan was held.The RA First Deputy Minister of Finance Atom Janjughazyan gave information on the procedure of the execution of the nine-month State Budget for 2016.At the ...
On November 22, the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Human Rights Defender (HRD) Margarit Yesayan received the experts of the Venice Commission of the Council of Europe Jasna Omejec, Bogdan Aurescu and Tanja Gerwien. The guests have informed Mrs Yesayan that the goal of their visit is...