ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նոյեմբերի 22-ին ընդունել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Ալան Միլին եւ Ջուզեպպե Գալատիին:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի հետ համագործակցության եւ Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման գործում համազեկուցողների կատարած աշխատանքի համար: Պարոն Սահակյանը կարեւորել է համանախագահների գործադրած ջանքերը, որոնք միտված են աջակցելու Հայաստանին` հաղթահարելու բարեփոխումների գործընթացում առաջացած խնդիրները:
Գալուստ Սահակյանը ներկայացրել է սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեից հետո օրենսդրության համապատասխանեցման գործընթացները՝ նշելով, որ աշխատանքները կատարվում են Վենետիկի հանձնաժողովի, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, ինչպես նաեւ Եվրոպայի խորհրդի երեւանյան գրասենյակի ներգրավվածությամբ եւ ակտիվ աջակցությամբ: Խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է Ընտրական օրենսգրքի քննարկմանն ու ընդունմանը՝ նշելով, որ այն լայնորեն քննարկվել է 4+4+4 ձեւաչափով, որի աշխատանքներին հավասարության սկզբունքով մասնակցել են իշխանության, ընդդիմության եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները: Պարոն Սահակյանի գնահատմամբ՝ այդ աշխատանքի արդյունքում կյանքի է կոչվել համագործակցության աննախադեպ բանաձեւ:
Գալուստ Սահակյանն անդրադարձել է նաեւ շրջանառության մեջ դրված «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» նոր օրենքի նախագծին, «Տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասին», «Կուսակցությունների մասին» եւ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքների նախագծերին, ինչպես նաեւ խոսել է 2017 թվականի ընթացքում մի շարք օրենքների ընդունման, փոփոխման կամ լրացման վերջնաժամկետների մասին:
Բարեփոխումների համատեքստում ԱԺ նախագահը կարեւորել է Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ Գործողությունների 2015-2018 թթ. ծրագրի լիարժեք իրականացումը, որով նախատեսվում են համապարփակ ինստիտուցիոնալ եւ օրենսդրական բարեփոխումներ բազմաթիվ ոլորտներում: Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ակտիվ աշխատանքներ են տարվում դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումների իրականացման համար, ինչպես նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարում:
«Հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարության նպատակը երկրում կոռուպցիայի կանխարգելումը եւ պետական մարմինների նկատմամբ հասարակության վստահության բարձրացումն է, ինչպես նաեւ միջազգային չափանիշներին համապատասխան կոռուպցիայի նկատմամբ երկրում զրոյական հանդուրժողականության ձեւավորումը»,- ընդգծել է Գալուստ Սահակյանը:
ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողները բարձր են գնահատել ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության աշխատանքը թե վեհաժողովում, թե հանձնաժողովներում: Ալան Միլն արդյունավետ է համարել Հայաստանում իրականացված բարեփոխումները, ինչի արդյունքում քաղաքական ուժերի մոտ ձեւավորվել է երկխոսելու մշակույթ: Համազեկուցողներն իրենց կարողությունների եւ հնարավորությունների սահմաններում պատրաստ են այսուհետ եւս աջակցելու Հայաստանին հետագա բարեփոխումներում:

22 ноября Председатель НС Г.Саакян принял содокладчиков Мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Алана Милла и Джузеппе Галатти.
Приветствуя гостей, Председатель НС поблагодарил сопредседателей за сотрудничество с Арменией и работу по укреплению демократии в РА. Г-н Саакян подчеркнул усилия сопредседателей в содействии Армении по преодолению возникших в процессе реформ проблем.
Г.Саакян представил процессы гармонизации законодательства после референдума по конституционным реформам, отметив, что работа выполняется с привлечением и активном содействии Венецианской комиссии, ОБСЕ/БДИПЧ, а также Ереванского офиса Совета Европы (СЕ). Председатель НС обратился к обсуждению и принятию Избирательного кодекса, отметив, что ИК широко обсуждался в формате 4+4+4, при участии на равных условиях представителей власти, оппозиции и гражданского общества.   В оценке Саакяна, в результате была разработана беспрецедентная резолюция о сотрудничестве.
Глава НС обратился также к введенному в обращение новому проекту закона “О Защитнике прав человека”, к законопроектам “Об органах местного самоуправления”, “О партиях” и “Регламент НС”, коснулся последних сроков принятия, изменения или дополнения в течение 2017 г. ряда законов.
В контексте реформ Председатель НС подчеркнул важность полноценной реализации программы действий Армения – СЕ в 2015-2018 гг., которой предусматриваются комплексные институциональные и законодательные реформы во многих сферах. Глава НС отметил, что активно ведутся работы по проведению реформ в судебно-правовой сфере, а также борьбе с коррупцией.
“Цель новой антикоррупционной стратегии – предотвращение в стране коррупции и повышение доверия общества к государственным органам, а также формирование в стране в соответствии с международными стандартами   нулевой терпимости к коррупции”, - подчеркнул Г.Саакян.
Содокладчики Мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении высоко оценили работу делегации НС РА как в Ассамблее, так и в комиссиях. Алан Милл считает эффективными проведенные в Армении реформы, в итоге которых у политических сил сформировалась культура диалога. Содокладчики готовы в меру своих сил и возможностей и впредь содействовать Армении в дальнейших реформах.
Обсуждены были также другие вопросы.
22 ноября состоялось  очередное заседание Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Г.Минасяна.   Первый заместитель министра финансов РА А.Джанджугазян представил обстоятельную информацию о ходе исполнения государственного бюджета за дев...