Նոյեմբերի 19-ին տեղի է ունեցել ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ ԴԺ Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի համատեղ առաջին նիստը:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, ողջունելով ՌԴ ԴԺ Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի ներկայացուցիչների այցը ՀՀ Ազգային ժողով, նշել է, որ խորհրդարանական մակարդակում նմանատիպ քննարկումներն արդյունավետ խթան են հանդիսանում նաեւ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի խորհրդարանական կապերի կայուն եւ դինամիկ զարգացման համար: Պարոն Զաքարյանը նշել է, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերությունների մակարդակը եւ փոխգործակցության անցած ուղին հիմնված է վստահության մթնոլորտի ու դժվար իրավիճակներում փոխօգնության երաշխիքների վրա: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ բարեկամական հարաբերությունների համար ամուր հիմք է ռազմական, քաղաքական, տնտեսական եւ էներգետիկ ոլորտում վստահելի համագործակցության առկայությունը եւ չկա գեթ մի ոլորտ, որտեղ հնարավոր չէ չարձանագրել կայուն զարգացում եւ առաջընթացի միտումներ:
ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը ողջույնի խոսքում նշել է, որ ընտրված հարցերը հանդիսանում են երկու երկրների հետագա զարգացման եւ համագործակցության խորացման անկյունաքարեր: Փոխվարչապետը նշել է, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի լիիրավ մասնակցությունը դիտարկվում է որպես ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի եւ աշխատուժի ազատ շրջանառության վրա հիմնված կանխատեսելի եւ առավելագույնս փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացման ձեւաչափ: Եվրասիական միությունը աշխարհագրական առումով ամենախոշոր տնտեսական միավորումն է, սակայն, ըստ Վաչե Գաբրիելյանի, այն այնուամենայնիվ ունի չիրացված հսկայական ներուժ: Ըստ զեկուցողի՝ անհրաժեշտ է որոշակիացնել այդ ներուժը, գտնել այն միասնական եւ ներպետական մեխանիզմները, որոնք թույլ կտան բազմապատկել արդյունքները: Պարոն Գաբրիելյանը նշել է, որ թեեւ արդեն մեկուկես տարի է անցել միությանն անդամակցելուց, սակայն անհրաժեշտ է մոնիթորինգի ենթարկել գործընթացները եւ վեր հանել այն օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ դժվարություններն ու խոչընդոտները, որոնք կարող են մարտահրավեր դառնալ ինտեգրման համար եւ լուծումներ տալով բոլոր մակարդակներում՝ նպաստել կայուն առաջընթացին: ՀՀ փոխվարչապետը նշել է, որ իրավական նորմերի առումով ԵՏՄ-ն զգալի եւ էական քայլեր է կատարում շուկաների միասնականացման, ապրանքների եւ ծառայությունների փոխադարձ ազատ շարժի աջակցման համար: Վաչե Գաբրիելյանը ներկայացրել է նաեւ որոշ վիճակագրական տվյալներ ՀՀ արտաքին առեւտրի վերաբերյալ: Նշվել է, որ ինտեգրացիոն գործընթացները մեծ ջանքեր են պահանջում եւ Հայաստանն օգտագործում է համագործակցության ներուժը բոլոր հնարավոր ձեւաչափերում՝ միջխորհրդարանական, միջկառավարական, միջգերատեսչական, մասնագիտական եւ անգամ լայն հասարակական շրջանակների ներգրավման առումով:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաեւ ՌԴ ԴԺ Դաշնային Խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովը: Կարեւորելով համատեղ նիստի անցկացումը՝ պարոն Կոսաչովը նշել է, որ շուրջ երկու տարի է, որ ԵՏՄ-ում երկու երկրները լիարժեք գործունեություն են ծավալում եւ հնարավորություն կա վերլուծելու կուտակված փորձը, հասկանալու՝ որ ուղղություններով անելիքներ կան: Ըստ կոմիտեի նախագահի՝ փորձագետներին լսելուց հետո հնարավոր կլինի փաստել, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի մասնակցությունը ԵՏՄ ինտեգրացիոն ծրագրում համապատասխանում է երկրների ազգային շահերին: Պարոն Կոսաչովը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովին թե՛ Պետական Դումայի եւ Դաշնային խորհրդի հետ կառուցողական համագործակցության, թե՛ տարբեր խորհրդարանական հարթակներում աջակցության համար: Կոմիտեի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ առաջին անգամ անցկացվող համատեղ նիստը կլինի արդյունավետ եւ կդառնա շարունակական:
Այնուհետեւ երկու երկրների պատգամավորները եւ փորձագետները հանդես են եկել ելույթներով, որոնք վերաբերել են Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում տնտեսական համագործակցության առկա հնարավորություններին ու զարգացման հեռանկարներին, ինտեգրացիոն դինամիկային եւ կողմերի տնտեսական ակնկալիքներին:
ՀՀ Միջազգային տնտեսական ինտեգրման եւ բարեփոխումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը նշել է, որ Եվրասիական ինտեգրացիոն նախագիծն ընդլայնել է բոլոր մասնակից երկրների տնտեսական սահմանները: Այն ստեղծել է տարողունակ, գրեթե 200 միլիոնանոց շուկա՝ առանց մաքսային սահմանների: Պարզեցվել են բազմաթիվ ոլորտներում բիզնես վարելու կանոններն ու ընթացակարգերը: Ըստ պարոն Ազիզյանի՝ երկու տարիների ընթացքում ստեղծվել է նորմատիվ իրավական շրջանակ, վերացվել են արտադրական գործոնների ազատ տեղաշարժի հիմնական խոչընդոտները, ձեւավորվում են միասնական շուկաներ տարբեր ոլորտներում: Ներկայում աշխատանք է տարվում ԵՏՄ եւ Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու չինական նախաձեռնության բազայի վրա լայն տնտեսական գործընկերություն ձեւավորելու ուղղությամբ: Առեւտրատնտեսական համաձայնագրեր են մշակվում Իրանի, Հնդկաստանի, Եգիպտոսի, Իսրայելի, Մոնղոլիայի, Հարավային Կորեայի, Կամբոջայի եւ Սինգապուրի հետ:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրացման զարգացման վարչության պետի տեղակալ Սաադատ Ասանսեիտովան անդրադարձել է միության մեջ երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությանը, ներկայացրել աճի ցուցանիշները: Թեմայի վերաբերյալ ելույթ են ունեցել նաեւ ՌԴ ԴԺ Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի անդամ Առնոլդ Տուլոխոնովը, ԵՏՄ ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Լեպեխինը, ՀՀ պետական տնտեսագիտական համալսարանի տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի վարիչ Աշոտ Թավադյանը: ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Խոսրով Հարությունյանն անդրադարձել է միության մեջ մտնելու Հայաստանի ակնկալիքներին, առկա մարտահրավերներին: Պարոն Հարությունյանը կարեւորել է նոր տեխնոլոգիական հնարավորությունների ձեւավորումը:
Օրենսդիրների շահագրգիռ քննարկման արդյունքում բարձրացվել են խնդիրներ, ներկայացվել առաջարկներ համագործակցության ամրապնդման եւ խորհրդարանական հարթակում երկկողմ գործակցության ուղղությամբ:
«Տարածաշրջանային անվտանգություն. հայ-ռուսական երկկողմ hամագործակցություն եւ համատեղ ջանքեր՝ ի շահ կայուն եւ խաղաղ զարգացման» թեմայով ելույթներ են ունեցել ՀՀ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի պետ, պաշտոնաթող գեներալ-լեյտենանտ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր-պրոֆեսոր Հայկ Քոթանջյանը, ՌԴ ԴԺ Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի անդամ Ռաֆայիլ Զինուրովը եւ «Ինտեգրացիա ու զարգացում» հասարակական կազմակերպության նախագահ Արամ Սաֆարյանը:
Հայկ Քոթանջյանը մանրամասն ներկայացրել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման փուլերը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը: Նա անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին՝ պատերազմի կանխարգելման նպատակով անհրաժեշտ համարել նորարարական զսպման մեթոդների եւ վերահսկման մեխանիզմների կիրառումը: Ռաֆայիլ Զինուրովը ներկայացրել է հայ ժողովրդի պատմության հաղթական էջերը՝ ընդգծելով, որ հայերը բոլոր ժամանակներում աչքի են ընկել իրենց զարմանալի տոկունությամբ: Պատմական համեմատականներ անցկացնելով՝ պարոն Զինուրովն անդրադարձել է տարածաշրջանային խնդիրներին ու մարտահրավերներին, ահաբեկչությունների դեմ համատեղ պայքարին, ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների հետ համագործակցությանը: Նա տարածաշրջանային խնդիրների կարգավորման հարցում անհրաժեշտ է համարել խորհրդարանական դիվանագիտության ուժեղացումը, կարեւորել միջմարզային հարաբերությունների զարգացումը եւ կապերը սոցիալական, տնտեսական եւ մշակութային ոլորտներում: Արամ Սաֆարյանն իր ելույթում խոսել է ՀՀ-ԵՏՄ համագործակցությունից՝ առանձնացնելով հատկապես ՌԴ արտահանման ծավալների աճը: Նա ընդգծել է, որ մեր երկիրը կարեւորում է Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը: Նա մասնավորապես անդրադարձել է պետությունների կողմից տնտեսական զարգացման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծմանը:
«Միջխորհրդարանական համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական հարթակներում՝ ԵԽԽՎ, ԵԱՀԿ ԽՎ, ՀԱՊԿ ԽՎ, ԱՊՀ ԽՎ, Միջխորհրդարանական միություն, ՍԾՏՀ ԽՎ» թեմայով ելույթներ են ունեցել ՌԴ ԴԺ Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահի տեղակալ Անդրեյ Կլիմովը, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամներ Մհեր Շահգելդյանը, Արտաշես Գեղամյանը, Սամվել Ֆարմանյանը, Վահե Էնֆիաջյանը եւ ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Կարինե Աճեմյանը:
Նիստի ավարտին պատգամավորներն ընդունել են համատեղ հայտարարություն, որը ստորագրել են հանձնաժողովների նախագահներ Արտակ Զաքարյանը եւ Կոնստանտին Կոսաչովը:
Նիստի արդյունքներն ամփոփվել են Արտակ Զաքարյանի եւ Կոնստանտին Կոսաչովի համատեղ մամուլի ասուլիսում:
2016 թ. նոյեմբերի 19-ին Երեւանում կայացավ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի (այսուհետ՝ Կողմեր) համատեղ նիստը: Հանդիպման ընթացքում հաստատվեց երկու Կողմերի միջեւ ...
Աշխատանքային այցով Երեւանում գտնվող ՌԴ ԴԺ Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովն ու կոմիտեի անդամները ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի, հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ալեքսանդր Արզումանյանի եւ հանձնաժողովի անդամ Շիրակ Թորո...

On November 19, the first joint sitting of the RA National Assembly Standing Committee on Foreign Relations and RF FA FC Committee on International Affairs was held.
Welcoming the visit of the representatives of the RF FA Council of Federation Committee on International Affairs to the RA National Assembly, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan has noted that similar debates at parliamentary level serve as an effective stimulus for the sustainable and dynamic development of the parliamentary relations of Armenia and Russia. Mr Zakaryan has noted that the level of relations between Armenia and Russia and the passed path of cooperation are based on the guarantees of mutual aid in the atmosphere of trust and hard situations. According to the Committee Chair, the reliable cooperation in the military, political, economic and energy spheres is a firm basis, and there is no single sphere, where it is not possible to record sustainable development and tendencies of progress.
In his welcoming speech the RA Deputy Prime Minister Vache Gabrielyan has noted that the chosen issues are cornerstones for deepening of further development and cooperation of the two countries. The Deputy Prime Minister has noted that Armenia’s full participation in the Eurasian Economic Union (EEU) is observed as a format for the development of predictable and at best mutually beneficial relations based on the free circulation of the goods, services, capital and working force. In the geographical sense the EEU is the biggest economic union, however, according to Vache Gabrielyan, it nevertheless has unrealized huge potential. According to the speaker, it is necessary to differentiate that potential, find the united and inner-state mechanism, which will allow multiplying the results. Mr Gabrielyan has noted that though one and a half year has passed since joining the Union, but it is necessary to monitor the processes and reveal the objective and subjective difficulties and obstacles, which can become challenge for integration and solving the problems at all levels promote the sustainable progress. The RA Deputy Prime Minister has stated that in terms of legal norms the EEU takes considerable and essential steps for the unification of the markets, and support of the mutual free move of goods and services. Vache Gabrielyan also presented some statistical data on the RA foreign trade. It had been noted that the integration processes require great efforts and Armenia uses the potential of cooperation at all possible formats – inter-parliamentary, inter-governmental, inter-institutional, professional and even in terms of the involvement of the wide public circles.
The Chairperson of the RF FA Council of the Federation Committee on Foreign Affairs Konstantin Kosachyov made welcoming remarks. Highlighting the holding of the joint sitting, Mr Kosachyov has stated that it has been two years that the two countries have full activities in the EEU, and there is an opportunity to analyse the accumulated experience to understand in what direction works will be done. According to the Committee Chairperson, after listening to the experts it will be possible to document that the participation of Armenia and Russia in the EEU integration programme corresponds to the national interests of the countries. Mr Kosachyov thanked the RA National Assembly both for the constructive cooperation with the State Duma and the Council of Federation and for the support at different parliamentary platforms. The Committee Chairperson has expressed conviction that the joint sitting being held for the first time will be effective and become continuous.
Afterwards, the MPs and the experts of the two countries delivered speeches, which related to the existing possibilities of the economic cooperation within the EEU and the perspectives of development, integration dynamics and the economic expectations of the sides.
The Deputy Minister for International Economic Integration and Reforms Hovhannes Azizyan noted that the Eurasian integration project expanded the economic borders of all participant countries. It created almost 200mln market without customs borders. The rules and procedures of running business in numerous spheres were simplified. According to Mr Azizyan, during the two years a normative legal frame has been created, the main obstacles of the free move of the productive factors, and united markets were formed in different spheres. At present works are done in shaping wide economic partnership on the basis of the EEU and the Silk Road Economic Zone Chinese Initiative. Trade-economic agreements were worked out with Iran, India, Egypt, Israel, Mongolia, South Korea, Cambodia and Singapore.
The Deputy Head of the Integration Development Department of the Eurasian Economic Committee Saadat Asanseitova talked about the goods turnover between the two countries in the EEC and presented the indices of the growth. The Member of the RF FA Federal Council Committee on International Affairs Arnold Tulokhonov, the EEU Institute Director Vladimir Lepekhin, and the Chair of the Economic-Mathematical Methods of RA State University of Economics Ashot Tavadyan delivered speeches on the theme. The Member of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Khosrov Harutyunyan touched upon Armenia’s expectations in entering into the EEC and the existing challenges. Mr Harutyunyan emphasized the formation of the new technological opportunities.
As a result of the legislators’ concerned debate, problems were raised, and recommendations were submitted in strengthening of cooperation and bilateral cooperation at parliamentary platform.
The Head of the RA Defensive National Investigation University, General-Lieutenant, Doctor-Professor of Political Sciences Hayk Kotanjyan, the member of the RF FA Council of Federation Committee on International Affairs Rafayil Zinurov and the Chairman of the Integration and Development NGO Aram Safaryan gave speeches on the theme Regional Security: the Armenian-Russian Bilateral Cooperation and Joint Efforts for the benefit of Sustainable and peaceful Development.
Hayk Kotanjyan presented in detail the phases of the NK conflict and the OSCE Minsk Group activities. He touched upon the NK conflict settlement process: considered necessary the use of the innovative balance methods and the control mechanisms for prevention of war. Rafayil Zinurov presented the victorious pages of the history of the Armenian people, underlining that in all times the Armenians were distinguished by their surprising steadfastness. Making historical comparisons, Mr Zinurov talked about the regional problems and challenges, the joint fighting against terrorism and the cooperation with the NATO member countries. In the settlement of the regional problems he deemed necessary the strengthening of parliamentary diplomacy, emphasized the development of the inter-regional relations and the ties in the social, economic and cultural spheres. Aram Safaryan in his speech talked about the RA-EEU cooperation, especially distinguishing the growth of the RF export volumes. He has underlined that our country attaches importance to the cooperation with Russia. He particularly touched upon the creation of the necessary conditions for the economic development by the states.
The Deputy Chairperson of the RF FA Council of Federation Committee on International Affairs Andrey Klimov, the mMmbers of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Mher Shahgeldyan, Artashes Geghamyan, Samvel Farmanyan, Vahe Enfiajyan and the Member of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Karine Atshemyan delivered speeches on the theme The Inter-Parliamentary Cooperation at International Parliamentary Platforms – PACE, OSCE PA, CSTO PA, CIS PA, Inter-Parliamentary Union, and PABSEC.
At the end of the sitting the MPs made a joint statement, which signed the Committee Chairs Artak Zakaryan and Konstantin Kosachyov.
The results of the sitting were summed up at the joint press conference of Artak Zakaryan and Konstantin Kosachyov.
On November 19, the first joint sitting of the RA National Assembly Standing Committee on Foreign Relations and RF FA FC Committee on International Affairs (hereinafter Parties) was held. During the meeting the general direction of the development and strengthening of cooperation and friendly relati...
On November 19, the Chairperson of the RF FA Council of the Federation Committee on Foreign Affairs Konstantin Kosachyov and the members of the Committee being in Yerevan on a working visit accompanied by the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan, the Deputy ...