շնորհավորում եմ ձեզ Ուսանողների միջազգային օրվա առթիվ:
Գիտելիք ունեցող մարդը տիրապետում է այնպիսի իրացվող ապրանքի, որն արժեքավոր է ցանկացած ժամանակահատվածում եւ որը պետք է գործածել թե որպես հարստություն, եւ թե որպես զենք` մասնակցելու արժանապատիվ երկիր, արժանապատիվ ապագա կառուցելու գործին: Սակայն գիտելիքը չի կարող օգտակար լինել եւ շոշափելի արժեք ստեղծել առանց մարդկային բարոյական կերպարի, պատասխանատվության եւ հայրենասիրության համադրման: Ուստի ուսանողական տարիները ոչ միայն գիտելիքի ձեռքբերման, այլեւ մարդկային որոշակի փոխհարաբերությունների, քաղաքացիական պատասխանատվության եւ բարոյական շատ արժեքների ձեւավորման մի ժամանակահատված են, որոնք կարող են ճակատագրական դեր ունենալ հետագա կյանքի համար:
Այսօր մեր բանակի շարքերը համալրում են նաեւ ուսանող երիտասարդները, ովքեր իրենց հերոսաբար են դրսեւորում որպես հայրենիքի զինվոր: Ուսանողները նաեւ մեր հասարակական եւ քաղաքական անցուդարձի կարեւորագույն դերակատարներից են: Այս ամենը վկայում է, որ ուսանողությունը ոչ միայն ամբողջացնում, այլեւ հաճախ ինքն է ձեւավորում մեր պետական, հասարակական ու քաղաքական կյանքի ներկապնակը, թելադրում օրակարգը:
դուք սովորում եք մի քանի տարի, սակայն կրթությունը շարունակվում է ողջ կյանքում եւ երբեք չի ավարտվում վկայականով կամ դիպլոմով: Կյանքի իսկական իրողություններին դուք առավելապես եւ գործնականում ծանոթանալու եք ուսման ավարտից հետո: Ուսման տարիներին ձեզ սովորեցնում են հասնել այդ իրողություններին, եւ եթե այնուհետեւ ձեր սովորածը մասնագիտության եւ աշխատանքի տեսքով չներդնեք կյանքում, ապա գիտելիքն արագորեն կմոռացվի, իսկ ուսանողական կյանքը կհամարվի անտեղի անցկացրած ժամանակահատված:
Համոզված եմ, որ դուք արժանապատվորեն կիրացնեք ինքնաիրացման, ինքնադրսեւորման ձեր հնարավորությունները եւ կդառնաք բարեկեցիկ ու հզոր Հայաստանի կառուցման իրական համահեղինակներ»:

I congratulate you on International Students Day.
A knowledgeable person owns such a high-liquid commodity, which is valuable in any period and should be used both as wealth and weapon to take part in building up of a dignified country and future. However, knowledge cannot be useful and create tangible value without human moral character, combination of responsibility and patriotism. Hence, the university years are considered a period not only of obtaining knowledge, but also formation of certain relationships, civil responsibility and many moral values, which can have a crucial role for further life.
Today, the young students are also among the rows of our army, who ally show heroic manifestations as soldiers of the Motherland. The students are one of the most important players of our public and political life. This testifies to the fact that it is often the students that not only complete, but form the palette of our state, public and political life and dictate the agenda.
You study for several years, but the education continues during your whole life and never ends with a certificate or diploma. You will get acquainted with true realities of life in practice after getting education. During the educational years you are taught to reach those realities, and afterwards if you do not invest what you have learned in life through your profession and work, the knowledge will quickly be forgotten, and the university life will be considered a waste of time.
I am sure that you will realize with dignity your abilities of self-expression and become genuine co-authors of building a welfare and powerful Armenia.”