ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը նոյեմբերի 16-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Նիդեռլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Յոհաննես Դաումայի հետ:
Նաիրա Զոհրաբյանը ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ ապագա պայմանագրի քաղաքական եւ տնտեսական բաղադրիչները: Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է բանակցությունների ընթացքին` նշելով, որ բանակցությունների փուլն ավարտվում է եւ առաջիկայում կունենանք ՀՀ-ԵՄ իրավական նոր փաստաթուղթ: Նաիրա Զոհրաբյանը, կարեւորելով ԵՄ 500 միլիոնանոց շուկան մեր երկրի համար, դեսպանին հորդորել է եվրոպական կողմին կոչ անել ավելի հետեւողական լինելու հայկական կողմի հետ բանակցություններում Հայաստան-ԵՄ փաստաթղթի տնտեսական բաղադրիչի առումով:
Կողմերը քննարկել են նաեւ ներքաղաքական հարցեր. հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ՀՀ ներքաղաքական իրավիճակը: Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ ընտրական օրենսգրքին, նաեւ այն հարցին, թե ինչպես կարող է Եվրոպական միությունն առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններից առաջ լրացուցիչ օժանդակություն ցուցաբերել Հայաստանին: Տիկին Զոհրաբյանը դեսպանին հորդորել է առավել ներկայացուցչական ու երկարաժամկետ դիտորդական առաքելություն ուղարկել Հայաստան` ընդգծելով առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների կարեւորությունը:
Նոյեմբերի 16-ին ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողով էին այցելել Խաչատուր Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի կուլտուրայի ֆակուլտետի հեռուստալրագրության բաժնի չորրորդ կուրսի ուսանողները: Բաց դասն անցկացրել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ԱԺ պ...

16 ноября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян приняла  Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Нидерландов  в РА   Йоханнеса Даума.
Н.Зограбян представила политические и экономические компоненты будущего соглашения РА – ЕС. Она обратилась к ходу переговоров, отметив, что переговорный этап завершается, и вскоре будем иметь новый правовой документ РА – ЕС.   Председатель комиссии, подчеркнув важность 500-миллионного рынка ЕС для нашей страны, обратилась к послу с предложением призвать европейскую сторону быть более последовательной в переговорах с армянской стороной по экономическому компоненту документа РА – ЕС.
Стороны обсудили также внутриполитические вопросы – Н.Зограбян представила внутриполитическую ситуацию РА перед парламентскими выборами. Затронуты вопросы, связанные с Избирательным кодексом РА и предоставлением Армении дополнительной помощи Евросоюза перед парламентскими выборами. Председатель комиссии предложила послу направить в Армению более представительную и долговременную наблюдательную миссию, подчеркнув важность предстоящих парламентских выборов.
16 ноября в рамках программы “Открытые двери” НС посетили студенты четвертого курса отделения журналистики факультета культуры АГПУ им.Х.Абовяна. Открытый урок провел Председатель НС Г.Саакян. На встрече присутствовала также депутат НС М.Есаян – преподаватель студентов. Приветствуя присутствующих, с...