ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը նոյեմբերի 16-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Նիդեռլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Յոհաննես Դաումայի հետ:
Նաիրա Զոհրաբյանը ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ ապագա պայմանագրի քաղաքական եւ տնտեսական բաղադրիչները: Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է բանակցությունների ընթացքին` նշելով, որ բանակցությունների փուլն ավարտվում է եւ առաջիկայում կունենանք ՀՀ-ԵՄ իրավական նոր փաստաթուղթ: Նաիրա Զոհրաբյանը, կարեւորելով ԵՄ 500 միլիոնանոց շուկան մեր երկրի համար, դեսպանին հորդորել է եվրոպական կողմին կոչ անել ավելի հետեւողական լինելու հայկական կողմի հետ բանակցություններում Հայաստան-ԵՄ փաստաթղթի տնտեսական բաղադրիչի առումով:
Կողմերը քննարկել են նաեւ ներքաղաքական հարցեր. հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ՀՀ ներքաղաքական իրավիճակը: Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ ընտրական օրենսգրքին, նաեւ այն հարցին, թե ինչպես կարող է Եվրոպական միությունն առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններից առաջ լրացուցիչ օժանդակություն ցուցաբերել Հայաստանին: Տիկին Զոհրաբյանը դեսպանին հորդորել է առավել ներկայացուցչական ու երկարաժամկետ դիտորդական առաքելություն ուղարկել Հայաստան` ընդգծելով առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների կարեւորությունը:
Նոյեմբերի 16-ին ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողով էին այցելել Խաչատուր Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի կուլտուրայի ֆակուլտետի հեռուստալրագրության բաժնի չորրորդ կուրսի ուսանողները: Բաց դասն անցկացրել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ԱԺ պ...

On November 16, the Chair of the RA NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to the RA Johannes Douma.
Naira Zohrabyan presented the political economic components of the RA-EU future treaty. The Committee Chair has touched upon the procedure of the negotiations, noting that the phase of the negotiations ends and in future we’ll have a new RA-EU legal document. Highlighting the EU 50mln market for our country, Naira Zohrabyan urged the Ambassador to call on the European side to be more consistent with the Armenian side in the negotiations in terms of the economic component of Armenia-EU document.
The parties also discussed inner-political issues: the Committee Chair presented the RA inner-political situation before the parliamentary elections. They referred to the RA Electoral Code, also the issue how the European Union will show additional assistance to Armenia before the parliamentary elections. Mrs Zohrabyan urged the Ambassador to send more representative and long-term Observation Mission to Armenia, underlining the importance of the upcoming parliamentary elections.
On November 16, the fourth-form students of the TV and Radio Journalism Division of the Faculty of Culture of Khachatur Abovyan State Pedagogical University visited the RA National Assembly. The NA Speaker Galust Sahakyan conducted the open lesson. The NA deputy Margarit Yesayan, who is the students...