ՀՀ ԱԺ նախագահն այցելել է Աղձքի հնավայր
Նոյեմբերի 12-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ԱԺ պատգամավորներ Արագած Ախոյանը, Հովհաննես Սահակյանն այցելել են Արագածոտնի մարզի Աղձք հնավայր: Խորհրդարանի ղեկավարը ներկա է գտնվել բացառիկ մի միջոցառման, որի ընթացքում ցուցադրվել են հնավայրում կատարված պեղումների ընթացքում հայտնաբերված ինքնատիպ գտածոներ: Գալուստ Սահակյանը նախ շրջել է տարածքում, ծանոթացել Արշակունյաց արքաների դամբարանին, ապա պեղված իրերին, որոնց թվում էին միջնադարի հախճապակին, բազմաթիվ զարդեր ու դրամներ: Այնուհետեւ Ազգային ժողովի նախագահի ներկայությամբ հնագետները բացել են գտածո 3-րդ սնդուկը, որում ամփոփված են հայոց արքաների մասունքները: Նշենք, որ ցուցադրության ավարտին երիտասարդները թատերականացված ներկայացրել են հայոց պատմության Արշակունիների ժամանակաշրջանը:
Տեղեկացնենք, որ Աղձքի 4-րդ դարի դամբարանում պատմահնագիտական առաջին պեղումները սկսվել են 1974թ-ին եւ մինչ այսօր ընթացել են փուլ առ փուլ: Հնավայրը ներառում է Արշակունյաց արքաների դամբարանը, բազիլիկ եկեղեցի, կոթողներ ու խաչքարեր:
Նոյեմբերի 4-6-ը ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությունը` հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանի գլխավորությամբ, եռօրյա աշխատանքային այցով եղել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: Հանձնաժողովի պատվիրակությունը ԼՂՀ Ազգային ժո...

On November 12, the Speaker of the RA National Assembly Galust Sahakyan, deputies Aragats Akhoyan, Hovhannes Sahakyan visited Aghdzk archaeological site of Aragatsotn Marz. The Head of the Parliament attended a unique event, where the pecific finds discovered in the archaeological site were shown. First, Galust Sahakyan took a tour in the territory, got familiarized with Arshakuni Kings’ Mausoleum, then the excavated artifacts; and among them were the most expensive medieval faience, numerous jewelry and coins. Afterwards, in the presence of the Speaker of the National Assembly the archaeologists opened the 3rd chest, where the Armenian kings’ relics were. Let us note that at the end of the exhibition the youth staged the Arshakunis’ period of the Armenian history.
Let us inform that the first historical-archaeological excavations began in 1974 in the 4th century Mausoleum of Aghdzk, and have been going on phase by phase by now. The archaeological site includes Arshakuni Kings’ Mausoleum, a basilica church, obelisks and cross-stones.
12.11.2016
Working Visit of Delegation of RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs to Nagorno Karabakh Republic
On November 4-6 the Delegation of the RA National Assembly Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs led by the Committee Chair Koryun Nahapetyan had been to Nagorno Karabakh Republic on a three-day working visit.The Delegation of the Committee accompanied by the Chair of...