ՀՀ ԱԺ նախագահն այցելել է Աղձքի հնավայր
Նոյեմբերի 12-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ԱԺ պատգամավորներ Արագած Ախոյանը, Հովհաննես Սահակյանն այցելել են Արագածոտնի մարզի Աղձք հնավայր: Խորհրդարանի ղեկավարը ներկա է գտնվել բացառիկ մի միջոցառման, որի ընթացքում ցուցադրվել են հնավայրում կատարված պեղումների ընթացքում հայտնաբերված ինքնատիպ գտածոներ: Գալուստ Սահակյանը նախ շրջել է տարածքում, ծանոթացել Արշակունյաց արքաների դամբարանին, ապա պեղված իրերին, որոնց թվում էին միջնադարի հախճապակին, բազմաթիվ զարդեր ու դրամներ: Այնուհետեւ Ազգային ժողովի նախագահի ներկայությամբ հնագետները բացել են գտածո 3-րդ սնդուկը, որում ամփոփված են հայոց արքաների մասունքները: Նշենք, որ ցուցադրության ավարտին երիտասարդները թատերականացված ներկայացրել են հայոց պատմության Արշակունիների ժամանակաշրջանը:
Տեղեկացնենք, որ Աղձքի 4-րդ դարի դամբարանում պատմահնագիտական առաջին պեղումները սկսվել են 1974թ-ին եւ մինչ այսօր ընթացել են փուլ առ փուլ: Հնավայրը ներառում է Արշակունյաց արքաների դամբարանը, բազիլիկ եկեղեցի, կոթողներ ու խաչքարեր:
Նոյեմբերի 4-6-ը ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի պատվիրակությունը` հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանի գլխավորությամբ, եռօրյա աշխատանքային այցով եղել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում: Հանձնաժողովի պատվիրակությունը ԼՂՀ Ազգային ժո...

Председатель НС посетил древнее городище Ахдзк
12 ноября Председатель НС Г.Саакян, депутаты  А.Ахоян и О.Саакян посетили   раскопки древнего городища Ахдзк в Арагацотнской области. Спикер парламента присутствовал на историческом мероприятии, в ходе которого были представлены обнаруженные на раскопках уникальные артефакты. Г.Саакян ознакомился с территорией, результатами новых раскопок, гробницей армянских царей династии Аршакуни.
Первые раскопки историко-археологического памятника 4 века Ахдзк, включающего усыпальницу царей Аршакуняц, базиличную церковь,  строения, хачкары, начались в 1974 г. и поэтапно продолжаются до сих пор.
Рабочая поездка делегации Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам в НКР
4-6 ноября делегация Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам во главе с К.Нагапетяном находилась с трехдневным рабочим визитом в НКР.  Делегация комиссии НС РА в сопровождении председателя  Постоянной комиссии НС НКР по вопросам обороны, безопасности...