Նոյեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Արգո Ավակովի եւ ԵԱՀԿ ծրագրերի ազգային պատասխանատուներ Ռուզաննա Բաղդասարյանի եւ Գոհար Ղազինյանի հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ հանձնաժողովի նախագահը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի գործունեությունը եւ նշել, որ Ազգային ժողովի եւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի միջեւ մշտապես եղել է սերտ համագործակցություն, ինչի արդյունքում իրականացվել են բազմաթիվ ծրագրեր: Արգո Ավակովն իր հերթին կարեւորել է համագործակցության ձեւավորված ավանդույթը եւ պատրաստակամություն հայտնել առաջիկայում եւս համատեղ աշխատանքներ ու ծրագրեր իրականացնել:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել սահմանադրական բարեփոխումներից հետո Հայաստանում իրականացված աշխատանքներին, մասնավորապես Ընտրական օրենսգրքի ընդունմանը, «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի նախագծի մշակմանը եւ սահմանադրական մի շարք այլ օրենքներում իրականացվելիք փոփոխություններին ու այդ գործընթացներում ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի հետ համագործակցությանը: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի կողմից փորձագիտական աջակցությանն ու փորձաքննության իրականացմանը: Պարոն Ավակովը պատրաստակամություն է հայտնել այս հարցում համագործակցել խորհրդարանի հետ:
Նոյեմբերի 8-ին նիստեր են գումարել ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովները: ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ առաջին ընթերցումով քննարկվել է «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մաս...
Նոյեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն ընդունել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկային: Դեսպանը Արտակ Զաքարյանին է փոխանցել Չեխիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, նախկին արտգործնախա...
«Ադրբեջանի կողմից ԼՂ հակամարտությանը կրոնական երանգ տալու փորձերն ուղղակի անհեթեթ են». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 8-ին ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության փոխդեսպան Շահբազ Սոլբիին: Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել բարեկամ Իրանի հետ զարգացող բազմակողմ հարաբերությունները եւ նշել, որ թեեւ բարեկամական, մշակութային եւ հոգեւոր կապերը դար...

8 ноября председатель   Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам О.Саакян встретился с руководителем Ереванского офиса ОБСЕ, послом А.Аваковым и национальными кураторами программ ОБСЕ Р.Багдасарян и Г.Казинян.
Приветствуя гостей,   председатель   комиссии высоко оценил деятельность Ереванского офиса ОБСЕ и отметил постоянное тесное сотрудничество с ним НС, позволившее реализовать множество программ. А.Аваков в свою очередь, подчеркнув важность имеющихся традиций сотрудничества, выразил готовность к проведению и в дальнейшем совместных работ и программ.
В ходе встречи затронуты были осуществленные в Армении после конституционных реформ работы, в частности сотрудничество с Ереванским офисом ОБСЕ в процессе принятия Избирательного кодекса РА, разработки проекта закона “Регламент НС” и внесения поправок в ряд других конституционных законов. В этом контексте стороны коснулись оказания экспертной поддержки и проведения экспертизы   Ереванским офисом ОБСЕ. Г-н Аваков выразил готовность сотрудничать с парламентом по данному вопросу.
8 ноября созваны  заседания постоянных комиссий НС – по обороне, национальной безопасности и внутренним делам, по  социальным вопросам и по внешним связям  - под председательством соответственно К.Нагапетяна, А.Акопяна и А.Закаряна.На заседаниях вышеуказанных соответствующих проф...
8 ноября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Чешской Республики в РА Петра Микиску.   Посол передал А.Закаряну письмо председателя Комиссии по внешним отношениям парламента Чехии, экс-министра иностранных дел Карла Шварц...
Э.Шармазанов: “Попытки Азербайджана придать НК-конфликту религиозную окраску просто абсурдны”
8 ноября вице-спикер НС Э.Шармазанов принял вице-посла Исламской Республики Иран (ИРИ) в РА Шахбаза Солби.Э.Шармазанов высоко оценил развивающиеся многосторонние отношения с дружественным Ираном и отметил, что хотя культурные и духовные связи имеют многовековую историю, тем не менее есть весомый пот...