թույլ տվեք նախ եւ առաջ շնորհավորել Հայաստանի Հանրապետության նոր կառավարությանը գործունեության ծրագրի ներկայացման առթիվ, ինչպես նաեւ շնորհակալություն հայտնել Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցություններին եւ պատգամավորներին՝ շահագրգիռ քննարկման համար:
Մեր հանրապետությունը, տեւական ժամանակ կանգնած լինելով ամենատարբեր մարտահրավերների առաջ, շարունակական եւ նպատակային բարեփոխումների անհրաժեշտություն ունի` երկրի տնտեսության, հասարակական ու քաղաքական կյանքի բոլոր ոլորտներում: Այդ բարեփոխումները մենք սկսել ենք վաղուց, անցել ենք բավականին ծանր եւ դժվարին փուլեր եւ ներկայում էլ կանգնած ենք նոր որակի բարեփոխումների իրականացման շեմին: Ես համոզված եմ, որ բարեխիղճ ու քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ, անկախ երկրում տեղի ունեցող քաղաքական մրցակցության տարատեսակ դրսեւորումներից, մենք ի զորու ենք հաղթահարելու այն բոլոր մարտահրավերները, որոնք ծառանում են մեր երկրի առջեւ:
Կառավարության գործունեության ծրագիրը, կարծում եմ, իրատեսական հիմքի վրա ստեղծված, հստակ գործողություններ ենթադրող եւ կոնկրետ արդյունքներ ակնկալող փաստաթուղթ է` կառուցված ներկայի հնարավորությունների եւ ապագայի պատկերացումների վրա: Առաջադրելով նոր մոտեցումներ ու գաղափարներ՝ այն հիմնվում է նաեւ արդեն իսկ իրագործվող կենսունակ գաղափարների ու բարեփոխումների շարունակականության ապահովման մարտավարության վրա, որոնք սկսվել են նախորդ կառավարությունների գործունեության տարիներին եւ պետք է ապահովեն դրանցով հետապնդվող խնդիրների լուծումը:
Հայաստանի նոր կառավարությունն իր առաքելությունն ստանձնել է աշխարհաքաղաքական բարդ պայմաններում եւ խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցման ամենապատասխանատու փուլում: Սա նշանակում է, որ նոր կառավարությունը պետք է օպերատիվորեն լուծի ոչ միայն երկրի կայուն զարգացման ընթացիկ եւ ռազմավարական, այլեւ այդ անցումային փուլում ի հայտ եկող առանձնահատուկ խնդիրները, ընդ որում քաղաքական բարեփոխումների տեսանկյունից շատ կարճ ժամանակահատվածում եւ կառավարման ոչ ստանդարտ մոտեցումներով: Այս առումով, կարծում եմ, առաջիկա մեկ-երկու տարիներին խորհրդարանին եւս շատ ինտենսիվ աշխատանք է սպասվում կառավարման նոր համակարգի օրենսդրական հիմքերի ձեւավորման տեսանկյունից:
Սա այն կարեւոր հանգամանքներից մեկն է, որն արտացոլված է նաեւ կառավարության ծրագրում` մի շարք ոլորտների կտրվածքով առանձնահատուկ ամրագրելով մի քանի ամսից մինչեւ մի քանի տարվա առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրներ եւ դրանց լուծմամբ ակնկալվող կոնկրետ արդյունքներ: Այն ենթադրում է նաեւ ավելի տքնաջան աշխատանք, ավելի մեծ անձնական ու միաժամանակ միասնական պատասխանատվություն գործադիր եւ օրենսդիր մարմինների համար:
Բարձր եմ գնահատում նաեւ ծրագրի հիմքում դրված կառավարման արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված գաղափարախոսությունը, ինչը չափազանց կարեւոր է մեր հանրապետության ռեսուրսային սահմանափակ հնարավորությունների, ինչպես նաեւ աշխարհաքաղաքական առկա իրողություններով պայմանավորված արտաքին օժանդակության ծավալների նվազման տեսանկյունից: Համոզված եմ, որ պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության արդյունավետության մակարդակի բարձրացումը ոչ միայն կընդլայնի մեր երկրի ֆինանսական հնարավորությունները, այլեւ իրական նախադրյալներ կստեղծի բնակչության եւ իրավաբանական անձանց հարկային ու ֆինանսական «բեռի» զգալի թեթեւացման համար:
ամփոփելով ելույթս՝ ցանկանում եմ մեկ անգամ եւս շնորհավորել կառավարությանը, կոչ եմ անում քվեարկության միջոցով հավանություն տալ ներկայացված ծրագրին՝ վստահ լինելով, որ կառավարությունը պարտքի ու պատասխանատվության բարձր զգացումով եւ մեր աջակցությամբ կկարողանա իրագործել այն»:

Dear Members of the Government,
Let me, first of all, congratulate the new Government of the Republic of Armenia on the occasion of the presentation of the action programme, as well as thank all the Factions and the deputies of the National Assembly for the concerned discussion.
Our republic, standing for a long time before the most different challenges, needs continuous and purposeful reforms in all spheres of economy, public and political life of the country. We have begun those reforms long ago, we have passed difficult and hard phases and, at present, we are standing on the threshold of the implementation of the new quality. I am sure that due to conscientious and painstaking work, regardless of various manifestations of political competitiveness taking place in the independent country, we are able to overcome all the challenges facing our country.
I think that the Government action programme is a document created on realistic basis, supposing distinct actions and expecting concrete results, built on the pictures of the present opportunities and the future. Proposing new approaches and ideas it is also based on the tactics of vital ideas already being implemented and the provision of continuity of the reforms, which have begun during the years of the previous governments’ activity and should provide the solution of the problems being performed by them.
The new Government of Armenia has assumed its mission in hard geopolitical conditions and at the most responsible phase of the transition to the parliamentary government system. This means that the new Government should operatively solve the current and strategic special problems not only for the stable development of the country, but also appearing at the transition phase, in fact, in terms of political reforms during very short period and with non standard approaches of the government. In this aspect, I believe that in the coming one-two years much intensive work is expected to the parliament from viewpoint of the legislative bases of the new government system.
This is one of the important circumstances which are also reflected in the Government programme, especially affirming problems requiring prior solution from several months up to several years in a number of spheres, and concrete results are expected by their solution. It also supposes more zealous work, bigger personal and at the same time united responsibility for the executive and legislative bodies.
I also highly assess the ideology directed to the rise of the government efficiency laid in the programme, which is very important in terms of resourceful limited opportunities of our republic, as well as the reduction of the volumes of the foreign assistance conditioned by the geo-political existing realities. I am sure that the rise of the efficiency level of the state administration and local self-government bodies will not only extend the financial possibilities of our country, but will also create real preconditions for the considerable facilitation of tax and financial “burden” of the population and legal entities.
Summing up my speech, I would like once again to congratulate the Government, I call on you to approve the presented programme through voting, being sure that the Government will be able to implement it with high feeling of duty and responsibility and our support.”