ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 18-ին կայացած նիստում Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցումով քննարկել է «Փրկարարական ծառայության կանոնագիրքը հաստատելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը, որը ներկայացրել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Հայկարամ Մխիթարյանը:
Հիշեցնենք, որ կանոնագրքով կարգավորվում են փրկարարական ծառայության կազմակերպման եւ անցկացման, փրկարարական աշխատանքների եւ մարտական առաջադրանքների ղեկավարման ու իրականացման, տեղեկատվության հաղորդման կարգը, փրկարարական ծառայողների իրավունքները եւ պարտականությունները, խրախուսանքները, կարգապահական եւ նյութական պատասխանատվության ու դրանց կիրառման հետ կապված հարաբերությունները, ինչպես նաեւ ծառայության անցման հետ կապված այլ հարաբերություններ: Առաջարկների հիման վրա Կանոնագիրքը լրացվել է 12-րդ, 13-րդ, 14-րդ, 32-րդ, 33-րդ, 38-րդ, 45-րդ, 53-րդ, 54-րդ եւ 117-րդ նոր հոդվածներով, որոնք ԱԺ նիստում կքննարկվեն առաջին ընթերցմամբ:
Հանձնաժողովն օրենսդրական փաթեթին տվել է դրական եզրակացություն:
ՀՀ Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 18-ին շարունակել է արտահերթ նիստի աշխատանքը: Քվեարկությամբ պատգամավորներն ընդունել են նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը, որից հետո շարունակել են «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու վերաբերյալ», «Վարչական իրավախախտումների վ...

18 октября на заседании Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам под председательством К.Нагапетяна обсуждался во втором чтении законодательный пакет о внесении дополнений в закон РА “Об утверждении Устава Спасательной службы” и в Кодекс РА об административных правонарушениях, который представил заместитель министра по чрезвычайным ситуациям РА А.Мхитарян.
Уставом регулируются порядок организации и проведения спасательной службы, руководства и осуществления спасательных работ и выполнения боевых задач, права и обязанности работников спасательной службы, поощрения, дисциплинарная и материальная ответственность и др. На основе   предложений Устав дополнен рядом новых статей (ст.12, 13, 14, 32, 33, 38, 45, 53, 54, 117), которые будут обсуждены в первом чтении на заседании НС.
Комиссия вынесла законодательному пакету положительное заключение.
18 октября Национальное Собрание продолжило работу внеочередного заседания. Депутаты голосованием  приняли обсуждавшиеся в предыдущий день законопроекты, после чего продолжили дебаты по проектам о внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс РА, Кодекс РА об административных правонару...