Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Վահե Էնֆիաջյանը հոկտեմբերի 14-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում ամփոփել է հոկտեմբերի 5-6-ը Թուրքիայում կայացած ՍԾՏՀ ԽՎ տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի 47-րդ եւ իրավական ու քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի 48-րդ նիստերին հայկական պատվիրակության մասնակցության աշխատանքը:
Հանձնաժողովների նիստերին մասնակցել են տասը երկրի պատվիրակություններ, քննարկումները վերաբերել են անդամ երկրների ներքին անվտանգությանը, ահաբեկչության եւ կրոնական հիմնահարցերին ու դրանց դրսեւորումներին, տնտեսական իրավիճակին, տնտեսական համագործակցությանը եւ հնարավոր ներդրումներին:
Վահե Էնֆիաջյանը նշել է, որ երկու հանձնաժողովներում էլ զեկույցներ է ներկայացրել: Նրա գնահատմամբ՝ մեր երկիրը ՍԾՏՀ անդամ երկրների շարքում բավական լավ դիրքում է գտնվում կրոնական հիմնահարցերի, կրոնական ազատության ու դրանց հնարավոր դրսեւորումների տեսանկյունից: Պարոն Էնֆիաջյանն ընդգծել է, որ անվտանգությանը վերաբերող հարցերում եւս մեր երկիրը կայուն է:
Նիստում հայկական պատվիրակության ներկայացուցիչը տեղեկացրել է, որ Հայաստանը տնտեսությունը զարգացնելու եւ ներդրումներ կատարելու առումով տնտեսապես կայուն վիճակում է, լավ օրենսդրական դաշտ է ձեւավորված արտերկրի քաղաքացիների համար մեր երկրում ներդրումներ կատարելու հարցում:
Երկու զեկույցները ներկայացվել են ՍԾՏՀ ԽՎ քարտուղարություն. դրանք կհրապարակվեն Բելգրադում՝ նոյեմբերի վերջին կայանալիք նիստում:

At October 14 press conference the member of the RA NA Delegation to the Parliamentary Assembly of Black Sea Economic Cooperation (PABSEC) Vahe Enfiajyan summed up the work of the Armenian Delegation’s participation at the Forty-Eighth Meeting of the PABSEC Legal and Political Affairs Committee and the Forty-Seventh Meeting of the PABSEC Economic, Commercial, Technological and Environmental Affairs Committee held in Turkey on 5-6 October 2016.
Delegations of ten countries took part in the Committee Meetings, the discussions related to the inner security, terrorism and religious issues and their manifestations, the economic situation, the economic cooperation and possible investments of the member countries.
Vahe Enfiajyan noted that he presented reports to two Committees. To his assessment, our country is in a rather good position in terms of religious issues, religious freedom and their possible manifestations. Mr Enfiajyan has underlined that our country is stable in the issues of security.
At the Meeting the Representative of the Armenian Delegation has informed that in terms of developing the economy and making investments, Armenia is in economically stable situation, a good legislative field is formed for the citizens of foreign countries to make investments in our country.
The two reports were submitted to PABSEC Secretariat: they will be issued in Belgrade at the Meeting to be held at the end of November.