Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Վահե Էնֆիաջյանը հոկտեմբերի 14-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում ամփոփել է հոկտեմբերի 5-6-ը Թուրքիայում կայացած ՍԾՏՀ ԽՎ տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի 47-րդ եւ իրավական ու քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի 48-րդ նիստերին հայկական պատվիրակության մասնակցության աշխատանքը:
Հանձնաժողովների նիստերին մասնակցել են տասը երկրի պատվիրակություններ, քննարկումները վերաբերել են անդամ երկրների ներքին անվտանգությանը, ահաբեկչության եւ կրոնական հիմնահարցերին ու դրանց դրսեւորումներին, տնտեսական իրավիճակին, տնտեսական համագործակցությանը եւ հնարավոր ներդրումներին:
Վահե Էնֆիաջյանը նշել է, որ երկու հանձնաժողովներում էլ զեկույցներ է ներկայացրել: Նրա գնահատմամբ՝ մեր երկիրը ՍԾՏՀ անդամ երկրների շարքում բավական լավ դիրքում է գտնվում կրոնական հիմնահարցերի, կրոնական ազատության ու դրանց հնարավոր դրսեւորումների տեսանկյունից: Պարոն Էնֆիաջյանն ընդգծել է, որ անվտանգությանը վերաբերող հարցերում եւս մեր երկիրը կայուն է:
Նիստում հայկական պատվիրակության ներկայացուցիչը տեղեկացրել է, որ Հայաստանը տնտեսությունը զարգացնելու եւ ներդրումներ կատարելու առումով տնտեսապես կայուն վիճակում է, լավ օրենսդրական դաշտ է ձեւավորված արտերկրի քաղաքացիների համար մեր երկրում ներդրումներ կատարելու հարցում:
Երկու զեկույցները ներկայացվել են ՍԾՏՀ ԽՎ քարտուղարություն. դրանք կհրապարակվեն Բելգրադում՝ նոյեմբերի վերջին կայանալիք նիստում:

14 октября на созванной в парламенте пресс-конференции член делегации НС РА в ПАЧЭС В.Энфиаджян обобщил работу армянской делегации на 47-м заседании Комитета по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам и на 48-м заседании Комитета по правовым и политическим вопросам, состоявшихся 5-6 октября в Турции.
На заседаниях комиссий участвовали делегации 10 стран, обсуждения касались внутренней безопасности, проявлений терроризма, религиозных вопросов, экономической ситуации и возможных инвестиций в странах-членах ПАЧЭС.
В.Энфиаджян отметил, что представил доклады в оба комитета. В его оценке, РА в ряду стран-членов ПАЧЭС находится в довольно благополучном положении с точки зрения религиозных свобод и их возможных проявлений. Г-н Энфиаджян подчеркнул, что в вопросах, касающихся безопасности, наша страна также стабильна.
Представитель армянской делегации на заседании сообщил, что Армения в плане развития экономики и вложения инвестиций в экономически стабильной ситуации, сформировано благоприятное законодательное поле для инвестиций иностранных граждан в нашей стране.
Оба доклада представлены Секретариату ПАЧЭС и будут опубликованы в Белграде, на предстоящем в конце ноября заседании.