ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում: Ելույթը ներկայացվում է ստորեւ.
«Հարգելի գործընկերներ, կարծում եմ, որ մենք ուղղակի պարտավոր ենք քննարկել մի խնդիր, որը վաղուց արդեն ժանտախտի պես քայքայում է մեր կառույցը: Վերջին գոնե երկու տարում չի եղել գեթ մեկ նստաշրջան, որի ժամանակ մենք չխոսենք շահերի բախման, լոբբինգի եւ մեր կառույցում այլեւս հաստատված փաստի՝ կոռուպցիայի մասին: Բազմաթիվ փաստեր են ներկայացվել, այդ թվում՝ միջազգային հետաքննող տարբեր կազմակերպությունների կողմից, որ ԵԽ անդամ որոշ երկրներ մեր կառույցում փաթեթներով պատգամավորներ են գնում, ովքեր ամեն ամիս լուրջ գումարներ են ստանում իրենց դոնոր երկրներից, նշյալ երկրներում ունեն սեփականություն եւ բիզնես, եւ մեր կառույցն օգտագործում են իրենց դոնոր երկրի քաղաքական շահերը սպասարկելու համար: ԵԽԽՎ հունիսյան նստաշրջանից անմիջապես հետո Իտալիայի իրավապահները քրեական գործ հարուցեցին ԵԽԽՎ նախկին փոխնախագահ, ԵԺԿ խմբի պատվավոր նախագահ Լուկա Վոլոնտեի նկատմամբ՝ 2012-2014 թվականներին Ադրբեջանի կառավարությունից շուրջ 2 միլիոն 400 հազար դոլար կաշառք ստանալու համար, որի դիմաց Վոլոնտեն պարտավորվել էր տապալել Բաքվի շահերին հակասող բանաձեւերը եւ մասնավորապես Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների մասին Շտրասերի բանաձեւը: Միլանի դատախազությունը քննության ընթացքում բացահայտել էր ողջ շղթան, որի միջոցով Ալիեւի կառավարությունը տարիներ շարունակ գումարներ է փոխանցել Վոլոնտեին եւ նրա խմբին՝ ԵԽԽՎ-ում Բաքվի շահերը սպասարկելու համար: Վոլոնտեին կաշառելու համար նախատեսված գումարը տրվել է ադրբեջանական «ԲԱԿ-ՏԵԼԵԿՈՄ» ընկերության հաշվից, իսկ գումարը փոխանցվել է դանիական «Դանսկ-Բանկ»-ի՝ Էստոնիայում գործող մասնաճյուղի միջոցով: Բացի դա, Միլանի իրավապահները պարզել են նաեւ, որ Վոլոնտեն բազմաթիվ անգամներ կաշառք է ստացել ադրբեջանական պատվիրակության անդամ Էլհան Սուլեյմանովից եւ մի շարք այլ ադրբեջանցի գործիչներից:
Հարգելի գործընկերներ, դուք հրաշալի գիտեք, որ Լուկա Վոլոնտեն Ադրբեջանի կողմից կաշառված միակ պատգամավորը չի եղել: Այստեղ, այս պահին նստած են մոտ երկու տասնյակ պատգամավորներ, որոնք ուղղակիորեն սպասարկում են ադրբեջանական շահը: Վստահաբար՝ ոչ Ալիեւի հանդեպ եղբայրական սիրուց դրդված: Գաղտնիք չէ նաեւ, որ մեր Վեհաժողովի ներկա նախագահ Պեդրո Ագրամունտը եւս Բաքվի շահերի երդվյալ պաշտպանն է. Ալիեւի հանդեպ պլատոնական սիրուց, թե այլ պատճառով, դա էլ թողնում եմ ձեր դատին: Ի դեպ, այս օրերին ուկրաինական պատվիրակությունն Ագրամունտի «մեղքերը» ավելացրեց եւս մեկով՝ նրան մեղադրելով նաեւ Ռուսաստանի լոբբիստը լինելու մեջ:
Հարգելի գործընկերներ, ես հույս ունեմ, որ առաջիկայում մի քանի երկրների իրավապահներ եւս, ինչպես Իտալիայի դեպքում, քրեական գործեր կհարուցեն ԵԽԽՎ մի քանի պատգամավորի հանդեպ, ովքեր տարիներ շարունակ սնվել են ադրբեջանական նավթային երակից: Եւ քանի դեռ մեր կառույցի դեմքը փրկելու փոքր, բայց հույս կա, հրապարակային քննարկման առարկա դարձնենք ԵԽԽՎ-ում լուրջ արմատներ գցած կոռուպցիոն սխեմաների խնդիրն ու որպես առաջին քայլ՝ դիմենք ազգային խորհրդարաններին՝ կոռումպացված պատգամավորներին մեր Վեհաժողովից հետ կանչելու համար»:

“Уважаемые коллеги, полагаю, мы просто обязаны обсудить проблему, которая, как чума, поражает нашу структуру. За последние два года не было ни одной сессии, на которой мы не говорили бы о столкновении интересов, лоббинге и утвердившемся в нашей структуре факте – коррупции. Представлено множество фактов, в том числе различными международными следственными организациями, что некоторые страны в нашей структуре пачками покупают депутатов, которые ежемесячно получают внушительные суммы от своих стран-доноров, имеют в означенных странах собственность и бизнес, и используют нашу структуру для обслуживания политических интересов своих стран-доноров. Сразу же после июньской сессии ПАСЕ правоохранители Италии возбудили уголовное дело в отношении бывшего вице-спикера ПАСЕ, почетного председателя группы ЕНП Луки Волонте – за получение в 2012-2014 гг. взятки в размере около 2 миллионов 400 тысяч долларов от правительства Азербайджана, взамен которой Волонте обязался провалить противоречащие интересам Баку резолюции и, в частности, резолюцию Штрассера о политзаключенных Азербайджана. Миланская прокуратура в ходе следствия вскрыла всю цепочку, посредством которой правительство Алиева годы подряд передавало суммы   Волонте и его группе – для обслуживания интересов Баку в ПАСЕ. Предусмотренная для подкупа Волонте сумма была перечислена со счета азербайджанской компании “БАК-ТЕЛЕКОМ”, а передавались деньги посредством действовавшего   в Эстонии филиала датского “Данск-Банка”. Кроме того, миланские правоохранители также выяснили, что Волонте и многие члены группы получали взятки от члена азербайджанской делегации Эльхама Сулейманова и ряда других азербайджанских деятелей.
Уважаемые коллеги, вы прекрасно знаете, что Лука Волонте был не единственным депутатом, получавшим взятки от азербайджанской стороны. Здесь сейчас сидят около 20 депутатов, напрямую обслуживающих азербайджанские интересы. Однозначно, не из братской любви к Алиеву. Не секрет также, что нынешний председатель Ассамблеи Педро Аграмунт также преданный защитник интересов Баку: из платонической любви к Алиеву или по иной причине – также оставляю на ваш суд. Кстати, в эти дни украинская делегация добавила к “грехам” Аграмунта еще один, обвинив его в лоббизме также в пользу России.
Уважаемые коллеги, я надеюсь, что вскоре правоохранители также ряд стран, как и в случае с Италией, возбудят уголовные дела в отношении нескольких депутатов ПАСЕ, которые годами питались из азербайджанской нефтяной артерии. И пока есть маленькая надежда спасти лицо нашей структуры, сделаем предметом гласного обсуждения проблему серьезно укоренившихся в ПАСЕ коррупционных схем и в качестве первого шага обратимся к национальным парламентам – отозвать из нашей Ассамблеи коррумпированных депутатов”.