ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը եւ ԱԺ պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանը հոկտեմբերի 6-7-ը Ղրղզստանի Հանրապետության Չոլպոն-Աթա քաղաքում մասնակցել են ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի եւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդին առընթեր ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովների նախագահների համակարգող խորհրդակցության համատեղ նիստին:
Կորյուն Նահապետյանը հանդես է եկել զեկույցով «ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից ընդունված՝ պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտի խորհրդատվական ակտերի օգտագործումը Հայաստանի Հանրապետության ազգային օրենսդրության մեջ» թեմայով: Մինչ բուն զեկույցը ներկայացնելը, նա անդրադարձել է ապրիլյան պատերազմի հետեւանքով տարածաշրջանում ստեղծված ռազմաքաղաքական նոր իրավիճակին, նշել, որ Ադրբեջանի ղեկավարության նման արկածախնդրության կրկնությունը կարող է ծանր հետեւանքներ ունենալ տարածաշրջանի եւ լուրջ մարտահրավերի վերածվել կազմակերպության անդամ պետությունների ու ամբողջապես ՀԱՊԿ-ի համար:
Կարեւորելով ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից ընդունված խորհրդատվական ակտերի նշանակությունը ազգային օրենսդրությունների կատարելագործման գործում՝ Կորյուն Նահապետյանը գործընկերներին տեղեկացրել է պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտներում ՀՀ-ում իրականացված մի շարք օրենսդրական բարեփոխումների մասին, որտեղ հաշվի են առնվել այդ ակտերում տեղ գտած դրույթները:
Հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է նաեւ ՀՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումների ընթացքն ու արդյունքները, խոսել պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտների օրենսդրության մեջ ակնկալվող փոփոխությունների եւ խորհրդատվական ակտերի ազգային օրենսդրության մեջ օգտագործման հեռանկարների մասին:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են նաեւ արտակարգ իրավիճակներին, ահաբեկչության եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարին վերաբերող խորհրդատվական ակտերի նախագծեր:
Հոկտեմբերի 7-ին համատեղ նիստի մասնակիցները որպես դիտորդներ հետեւել են ՀԱՊԿ կենտրոնասիական տարածաշրջանի արագ ծավալման հավաքական ուժերի համատեղ «Ռուբեժ-2016» մարտավարական զորավարժությանը:

6-7 октября председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян и депутат НС Р.Акопян в городе Чолпон-Ата Кыргызской Республики участвовали в совместном заседании комиссии по вопросам обороны и безопасности ПА ОДКБ и координационного совещания председателей комиссий по вопросам обороны и безопасности государств-членов ОДКБ при Совете ПА ОДКБ.
К.Нагапетян выступил с докладом “Использование принятых ПА ОДКБ консультативных актов в сфере обороны и безопасности в национальном законодательстве РА”. До этого он обратился к сложившейся в итоге апрельской войны   новой военно-политической ситуации в регионе, отметил, что повторение подобной авантюры руководства Азербайджана может привести к тяжелым последствиям для региона и стать серьезным вызовом для государств-членов организации и ОДКБ в целом.
К.Нагапетян, подчеркнув значение принятых ПА ОДКБ консультативных актов по совершенствованию национальных законодательств, сообщил коллегам о ряде законодательных реформ в РА в сферах обороны и безопасности, в которых учтены положения этих актов.
Председатель комиссии представил также ход и итоги конституционных реформ в РА, говорил о намечаемых изменениях в законодательстве об обороне и безопасности, перспективах использования в национальном законодательстве консультативных актов.
В ходе заседания обсуждены также проекты консультативных актов по чрезвычайным ситуациям, борьбе с терроризмом и коррупцией.
7 октября участники совместного заседания в качестве наблюдателей следили за тактическими учениями коллективных сил быстрого развертывания Центральноазиатского региона ОДКБ “Рубеж-2016”.