ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը եւ ԱԺ պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանը հոկտեմբերի 6-7-ը Ղրղզստանի Հանրապետության Չոլպոն-Աթա քաղաքում մասնակցել են ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի եւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդին առընթեր ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովների նախագահների համակարգող խորհրդակցության համատեղ նիստին:
Կորյուն Նահապետյանը հանդես է եկել զեկույցով «ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից ընդունված՝ պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտի խորհրդատվական ակտերի օգտագործումը Հայաստանի Հանրապետության ազգային օրենսդրության մեջ» թեմայով: Մինչ բուն զեկույցը ներկայացնելը, նա անդրադարձել է ապրիլյան պատերազմի հետեւանքով տարածաշրջանում ստեղծված ռազմաքաղաքական նոր իրավիճակին, նշել, որ Ադրբեջանի ղեկավարության նման արկածախնդրության կրկնությունը կարող է ծանր հետեւանքներ ունենալ տարածաշրջանի եւ լուրջ մարտահրավերի վերածվել կազմակերպության անդամ պետությունների ու ամբողջապես ՀԱՊԿ-ի համար:
Կարեւորելով ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից ընդունված խորհրդատվական ակտերի նշանակությունը ազգային օրենսդրությունների կատարելագործման գործում՝ Կորյուն Նահապետյանը գործընկերներին տեղեկացրել է պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտներում ՀՀ-ում իրականացված մի շարք օրենսդրական բարեփոխումների մասին, որտեղ հաշվի են առնվել այդ ակտերում տեղ գտած դրույթները:
Հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է նաեւ ՀՀ-ում սահմանադրական բարեփոխումների ընթացքն ու արդյունքները, խոսել պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտների օրենսդրության մեջ ակնկալվող փոփոխությունների եւ խորհրդատվական ակտերի ազգային օրենսդրության մեջ օգտագործման հեռանկարների մասին:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են նաեւ արտակարգ իրավիճակներին, ահաբեկչության եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարին վերաբերող խորհրդատվական ակտերի նախագծեր:
Հոկտեմբերի 7-ին համատեղ նիստի մասնակիցները որպես դիտորդներ հետեւել են ՀԱՊԿ կենտրոնասիական տարածաշրջանի արագ ծավալման հավաքական ուժերի համատեղ «Ռուբեժ-2016» մարտավարական զորավարժությանը:

On October 6-7, the Chair of RA NA Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan and NA Deputy Rubik Hakobyan took part in the joint sitting of the consultation coordinating the Chairs of the CSTO Parliamentary Assembly (PA) and the Committees on Defense and Security Affairs of the CSTO Member States adjunct to the CSTO PA Council in the city of Cholpon-Ata of the Republic of Kyrgyzstan.
Koryun Nahapetyan delivered a speech on the theme The Use of the Advisory Acts of the Defense and Security Spheres Adopted by the CSTO Parliamentary Assembly in the National Legislation . Before submitting the very report he touched upon the military political new situation created in the region as a consequence of April War and noted that the repetition of such adventurism by the Azerbaijani leadership could result in severe consequences, and turn the region a serious challenge for the member states of the whole organization of the CSTO.
Highlighting the significance of the advisory acts adopted by the CSTO PA in the improvement of the national legislations, Koryun Nahapetyan informed his colleagues about a number of legislative reforms implemented in the RA in the spheres of defense and security, where the provisions in those acts were taken into consideration.
The Committee Chair also presented the procedure and the results of the Constitutional reforms in the RA, talked about the expecting amendments to the legislation of the spheres of defense and security and the perspectives of the advisory acts' use in the national legislation.
During the sitting, the emergency situations and the drafts of the advisory acts regarding the terrorism and corruption were discussed.
On October 7, the participants of the joint sitting as observers followed the tactical military training Rubezh-2016 of the CSTO Central Asian Region Quick Response Collective Forces.