Ես կարծում եմ, որ մենք հրատապ կարգով ուղղակի պարտավոր ենք քննարկել Ադրբեջանում սեպտեմբերի 26-ին տեղի ունեցած սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն: Այդ հանրաքվեով Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկիրը պաշտոնապես վերածվում է սուլթանատի եւ երկրի հիմնական օրենքով ամրագրվում է նախագահի աթոռը ժառանգությամբ փոխանցելու սուլթանատի հիմնական մոդելը:
Սահմանադրական փոփոխություններով սեփական պաշտոնավարումը 5 տարուց դարձնելով 7 տարի, իսկ նախագահի թեկնածուի համար նախատեսված տարիքային նվազագույն շեմը 35-ից դարձնելով 25 տարի՝ Ալիեւը երկրի մայր օրենքով ամրագրեց իր պաշտոնավարումից հետո նախագահի աթոռը կրտսեր Ալիեւին փոխանցելու դրույթը: Եւ չնայած թե՛ դեռեւս ազատության մեջ մնացած Ադրբեջանի մի քանի իրավապաշտպան կազմակերպությունները, թե՛ «Մուսաֆաթ» կուսակցությունը, թե՛ ԱՄՆ Պետդեպը եւ մի խումբ կոնգրեսականներ կոչ արեցին Սահմանադրական դատարանին դրական եզրակացություն չտալ Ալիեւի հերթական բռնապետական թելադրանքին, սակայն սեպտեմբերի 26-ի հանրաքվեով Ադրբեջանը պաշտոնապես դարձավ բռնապետական սուլթանություն:
Հարգելի գործընկերներ, ես անգամ չեմ ցանկանում քննարկել, թե ինչ խայտառակ օրինախախտումներով է անցել հանրաքվեն: Հույս ունեմ մեր Վեհաժողովը կքննարկի նաեւ ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության խիստ անհասկանալի գնահատականը, որ Ադրբեջանում հանրաքվեն անցել է բաց եւ թափանցիկ՝ արհամարհելով ԵԱՀԿ-ի եւ Վենետիկի հանձնաժողովի գնահատականները:
Առնվազն հասկանալի չէ, թե ինչպես են Վեհաժողովի մեր գործընկերներն օրինակելի համարում մի հանրաքվե, երբ ամբողջ միջազգային մամուլը եւ անգամ ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցներ հրապարակել են հարյուրավոր փաստեր ընտրակեղծիքների վերաբերյալ. օրինակ, թե ինչպես են քվեարկության տարել քվեարկելու իրավունք չունեցող դպրոցահասակ երեխաների: Ավելին, աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող ադրբեջանցիները նշյալ երկրների ադրբեջանական դեսպանատների մոտ կազմակերպել են ցույցեր՝ «Ժողովուրդը թագավոր չի ուզում» պաստառներով: Ու նման խայտառակությունից հետո հայտարարվում է, թե ադրբեջանցիների 91 տոկոսը կողմ է թագավոր ունենալուն:
Հարգելի գործընկերներ, այն, ինչ տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 26-ին Ադրբեջանում, մեր կառույցում պետք է լրջագույն քննարկման առարկա դառնա: Մենք լռեցինք, երբ Ալիեւը սահմանադրական նախորդ փոփոխություններով նախագահ առաջադրվելու իրավունքը դարձրեց ցմահ, լռում ենք հիմա, երբ ԵԽ անդամ երկիրը պաշտոնապես հայտարարվում է սուլթանատ:
Ես պահանջում եմ, որ քվեարկության դրվի Ադրբեջանում տեղի ունեցած հակաժողովրդավարական սահմանադրական հանրաքվեն հատուկ կամ հրատապ կարգով քննարկելու հարցը:

я полагаю, мы в срочном порядке просто обязаны обсудить состоявшийся 26 сентября в Азербайджане референдум по конституционным изменениям. Этим  референдумом страна-член Совета Европы превращается в султанат и Основным Законом страны закрепляется основная модель султаната о передаче кресла президента по наследству.
Превращая конституционными изменениями 5-летний срок собственного правления в 7-летний, а предусмотренный для кандидата в президенты минимальный возрастной порог с 35 доводя до 25 лет, Алиев Основным Законом страны закрепил положение о передаче президентского кресла после своего правления младшему Алиеву. И несмотря на то, что и несколько оставшихся на свободе правозащитных организаций Азербайджана, и партия “Мусафат”, и Госдепартамент США, и группа конгрессменов призвали Конституционный Суд не давать положительного заключения очередному авторитарному диктату Алиева, референдумом 26 сентября Азербайджан официально стал диктаторским султанатом.
Уважаемые коллеги, я даже не хочу обсуждать, с какими позорными правонарушениями прошел референдум. Надеюсь, наша Ассамблея обсудит также крайне непонятную оценку наблюдательной миссии ПАСЕ, что референдум в Азербайджане прошел открыто и прозрачно, проигнорировав оценки ОБСЕ и Венецианской комиссии.
По меньшей мере непонятно, как наши коллеги в Ассамблее считают законным референдум, когда вся международная пресса и даже некоторые азербайджанские СМИ опубликовали сотни фактов о выборных фальсификациях, например, как вывели на голосование не имеющих избирательного права школьников. Более того, живущие в различных странах мира азербайджанцы организовали перед азербайджанскими посольствами в этих странах демонстрации с плакатами “Народ не хочет царя”. И после   такого позора объявляется, что 91% азербайджанцев проголосовал в пользу царя.
Уважаемые коллеги, произошедшее 26 сентября в Азербайджане должно стать предметом серьезного обсуждения в нашей структуре. Мы промолчали, когда Алиев предыдущими конституционными изменениями сделал пожизненным право выдвижения в президенты, молчим и сейчас, когда страна-член СЕ официально объявляется султанатом.
Я требую, чтобы был поставлен на голосование   вопрос обсуждения в особом или экстренном порядке проведенного в Азербайджане антидемократического конституционного референдума”.