ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալով պարգեւատրվել են ապրիլյան քառօրյա պատերազմի հերոսների ուսուցիչներ
Հոկտեմբերի 7-ին Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում ՀՀ Ազգային ժողովի, ՀՀ կառավարության, ՀՀ պաշտպանության եւ ՀՀ կրթության ու գիտության նախարարությունների եւ ՀՀԿ կանանց խորհրդի կողմից Ուսուցչի տոնի կապակցությամբ կազմակերպվել էր միջոցառում, որի նպատակն էր պարգեւատրել ապրիլյան քառօրյա պատերազմի մասնակից հերոսների ուսուցիչներին:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ԱԺ պատգամավորներ, կառավարության անդամներ: Միջոցառմանը մասնակցում էին նաեւ ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի, ՀՀ ՊՆ Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի եւ Մարշալ Ա.Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն համալսարանի սաները:
Ողջունելով Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի մանկավարժներին ու շնորհավորելով նրանց մասնագիտական տոնի առթիվ՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը նշել է, որ հայ ուսուցիչն իր անձնուրաց աշխատանքով կարողացել է ոչ միայն կրթել գրագետ ու բանիմաց սերունդ, այլեւ ազգային եւ ռազմահայրենասիրական ոգով է դաստիարակել իր սաներին, սովորեցրել է սիրել եւ պաշտպանել հայրենիքը: Այդ համատեքստում տիկին Նաղդալյանը ցավով է հիշել ապրիլյան պատերազմի օրերին զոհված հերոսներին եւ հայեցի դաստիարակության ու կրթության հարցում առանձնակի կարեւորել նրանց ուսուցիչների ավանդը:
«Այսօր հպարտորեն կարող ենք ասել, որ հայոց դպրոցը, ինչպես եւ հայոց բանակը փառքով ու պատվով հանձնեց մեր բազմադարյա պատմության ամենակարեւոր քննությունը՝ ազգի համար նվիրյալ հերոսներ դաստիարակելու քննությունը: Սա է մեր դպրոցի, մեր ուսուցչի մեծագույն պատմական հաղթանակը»,-ընդգծել է Հերմինե Նաղդալյանը:
Ողջույնի եւ շնորհավորանքի խոսքերով հանդես են եկել ՀՀ ԿԳ նախարար Լեւոն Մկրտչյանը եւ ՀՀ ՊՆ Վիգեն Սարգսյանը: Նրանք կարեւորել են աշակերտ-ուսուցիչ-բանակ ամուր կապը:
Միջոցառման ընթացքում Երեւանի, մարզերի եւ Արցախի բազմաթիվ մանկավարժներ պարգեւատրվել են ՀՀ ԱԺ նախագահի եւ ՀՀ վարչապետի հուշամեդալներով, ԿԳՆ ոսկե հուշամեդալով, ՊՆ հուշամեդալով, Մարշալ Բաղրամյան, Անդրանիկ Օզանյան, Դրաստամատ Կանայան մեդալներով եւ խրախուսական նվերներով: Պարգեւները հանձնել են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ՀՀ ԿԳ նախարար Լեւոն Մկրտչյանը եւ ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
Խորհրդանշական օրն ավարտվել է երաժշտական կատարումներով:
Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի օգնական Արթուր Թովմասյանը եւ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետ Վիկտոր Բիյագովը Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի կարգադրությամբ ԱՊՀ ՄԽՎ եւ նրա մարմինների գործունեությանն ակտիվ մասնակցության ո...
Գալուստ Սահակյանը շնորհավորել է խորհրդարանի գրադարանավարներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 7-ին այցելել է Ազգային ժողովի գրադարան եւ Գրադարանավարի օրվա առթիվ շնորհավորել աշխատակիցներին: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել գրադարանավարներին նվիրված աշխատանքի համար եւ մաղթել առողջություն, բարեկեցություն ու բեղմնավոր աշխատանք...
Գալուստ Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը Գրադարանավարի օրվա առթիվ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գրադարանավարի օրվա առթիվ: «Գրադարանային համակարգի հարգելի աշխատակիցներ, գրադարանային գործի հարգարժան մասնագետներ, շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի` Գրադարանավարի օրվա առթիվ: Հանդես գալով որպես ընթերցողի խորհրդատու եւ հաճախ ...

On October 7, at Hakob Paronyan State Musical Comedy Theatre on the occasion of Teacher’s Day an event was organized by the RA National Assembly, by the RA Government, the RA Ministries of RA Defense and the RA Education and Science and the RPA Women’s Council, the goal of which was to award the teachers of April four-day war participant heroes.
The RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan, the NA deputies and the members of the government attended the event. The students of V. Sargsyan Military University of the RA Ministry of Defense, Monte Melkonian Military-Sport College of the RA Ministry of Defense and Marshal A. Khanperyants Military Aviation University took part in the event.
Welcoming the pedagogues of Armenia and Nagorno Karabakh and congratulating them on the occasion of their professional holiday, the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan has noted that the Armenian teachers with their selfless work could not only educate literate and knowledgeable, but bring up the students with national military-patriotic spirit, teach to love and defend the Motherland. In that context, Mrs Naghdalyan remembered with pain the heroes who died in April War days and especially highlighted their teachers’ contribution to upbringing and educating as a real Armenian.
“Today, we can say with pride that the Armenian school, as the Armenian Army with glory and honour took the most important examination of our many centuries old history – the examination of bringing up devoted heroes for the nation. This is the greatest historical victory of our school and our teacher,” Hermine Naghdalyan underlined.
The RA Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan and the RA Minister of Defense Vigen Sargsyan had words of welcome and congratulation. They emphasized pupil-teacher-army firm link.
During the event numerous pedagogues from Yerevan, marzes and Artsakh were awarded the Memorial Medals of the RA NA Speaker and the RA Prime Minister, the Golden Memorial Medal of the Ministry of Education and Science, the Memorial Medal of the Ministry of Defense, Marshal Baghramyan, Andranik Ozanian, Drastamat Kanayan Medals and encouragement presents. The RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan, the RA Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan and the RA Minister of Defense Vigen Sargsyan handed the awards.
The symbolic day ended with musical performances.
07.10.2016
On October 7, by the order of the Chairperson of the Inter-Parliamentary Assembly of Commonwealth Independent States (IPA CIS) Valentina Matvienko the RA NA Speaker’s Assistant Artur Tovmasyan and the Head of the External Relations Department of the NA Staff Victor Biyagov were awarded the IPA CIS d...
Galust Sahakyan Congratulates Librarians of Parliament
On October 7, the Speaker of the RA National Assembly Galust Sahakyan visited the library of the National Assembly and congratulated the employees on Librarian Day.The Head of the parliament thanked the librarians for their devoted work and wished them health, welfare and fruitful work in their resp...
Galust Sahakyan’s Congratulatory Address on Librarian Day
The Speaker of the RA National Assembly Galust Sahakyan sent congratulatory address on Librarian Day.“Dear employees of the librarian system,Distinguished specialists of the librarian work,I congratulate you on your professional holiday, on the occasion of Librarian Day.As a reader’s adviser an...