ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վահան Բաբայանը հոկտեմբերի 5-ին հանդիպել է արեւային էներգիայի խնդիրներով զբաղվող գիտնականների հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են արեւային էներգիայի բնագավառում Հայաստանում համապատասխան ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
Գիտնականների կարծիքով` Հայաստանն ունի բավականին հարուստ արեւային ռեսուրս եւ արեւային տեխնոլոգիաների զարգացումը մեր երկրում այլընտրանք չունի, ինչը տնտեսության զարգացման լրջագույն խթան կարող է հանդիսանալ: Գիտնականներն ի թիվս այլ առաջարկների հնչեցրել են նաեւ արեւային էներգիայով աշխատող գործարանների կառուցման առաջարկ:
Հանդիպման ավարտին Վահան Բաբայանը գիտնականներին առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խումբ, ներկայացնել մրցունակ ծրագիր եւ արեւային էներգիայի զարգացման հեռանկարներին վերաբերող համաժողով կազմակերպել: Նա պատրաստակամություն է հայտնել իր հնարավորության սահմաններում խնդիրը բարձրացնել, ինչպես նաեւ առաջիկայում ՀՀ վարչապետի ու գիտնականների միջեւ հանդիպում կազմակերպել:

On October 5, the RA NA deputy Vahan Babayan met with the scientists being involved with the problems of solar energy.
During the meeting the possibilities of the implementation of appropriate programmes in Armenia in the sphere of solar energy were debated.
In the scientists’ opinion, Armenia has a rather rich solar resource, and the development of solar technologies has no alternative in our country, which can be the most serious stimulus of the economy development. Among other recommendations the scientists also voiced a recommendation for the construction of the factories working with solar energy.
At the end of the meeting Vahan Babayan proposed the scientists to create a working group, present competitive programme and organize a forum concerning the perspectives of the solar energy development. He expressed readiness to raise the problem within the limits of possibility, as well as to organize a meeting between the RA Prime Minister and the scientists in the future.