ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 30-ին ընդունել է Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության համալսարանի ռեկտոր Ռոբերտո Մարկարյանին տիկնոջ՝ Աննա Մարիա Ֆերարիի հետ:
Ողջունելով հյուրերին նախնիների հողում՝ Էդուարդ Շարմազանովը գոհունակությամբ է խոսել հայ-ուրուգվայական զարգացող կապերի մասին եւ նշանակալի համարել Ռոբերտո Մարկարյանի դերը երկու երկրների հարաբերությունների սերտացման գործում:
«Մեզ համար մեծ հպարտություն է, որ Դուք, լինելով ծագումով հայ, հանդիսանում եք Ուրուգվայի ամենամեծ համալսարանի ռեկտորը: Ձեր հաջողությունները եւս մեկ անգամ ապացուցում են, որ հայ ժողովրդի համար կրթությունն ու գիտությունն անգնահատելի արժեքներ են: Դուք, հարգելի պարոն Մարկարյան, հայ ժողովրդի այցեքարտերից մեկն եք Ուրուգվայում եւ հանդիսանում եք կենդանի կամուրջ Հայաստանի եւ Ուրուգվայի բարեկամ ժողովուրդների միջեւ»,-նշել է ԱԺ փոխնախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար՝ Ռոբերտո Մարկարյանը ներկայացրել է իրենց այցի նպատակները: Նա տեղեկացրել է, որ իր ղեկավարած համալսարանը նախատեսում է համագործակցել Երեւանի պետական համալսարանի հետ տարբեր ոլորտներում, որոնց թվում նաեւ ծրագիր կա հայագիտության ամբիոն հիմնել Մոնտեվիդեոյի համալսարանում:
Զրուցակիցները վստահություն են հայտնել, որ Ռոբերտո Մարկարյանի այցը կնպաստի հայ-ուրուգվայական համագործակցության խորացմանը:
Սեպտեմբերի 30-ին նիստեր են գումարել ԱԺ երկու մշտական հանձնաժողովներ: ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Էլինար Վարդանյանի նախագահությամբ առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Նոտարիատի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկ...

30 сентября вице-спикер НС Э.Шармазанов принял ректора Университета Восточной Республики Уругвай Роберто Маркаряна с супругой – Анной Марией Феррари.
Приветствуя гостей на земле предков, Э.Шармазанов констатировал развивающиеся армяно-уругвайские связи, отметил весомую роль Роберто Маркаряна в укреплении отношений двух стран.
“Мы горды, что Вы, будучи армянином по происхождению, являетесь ректором самого крупного в Уругвае университета. Ваши успехи еще раз доказывают, что для армянского народа образование и наука – неоценимые ценности. Вы, уважаемый г-н Маркарян,   - одна   из визитных карточек армянского народа в Уругвае и являетесь живым мостом между дружественными народами Армении и Уругвая”, - отметил вице-спикер НС.
Поблагодарив за приглашение и теплый прием, Роберто Маркарян представил цели визита. Он проинформировал, что возглавляемый им университет намерен сотрудничать с ЕГУ в различных сферах, в числе которых есть также планы учредить кафедру арменоведения в университете Монтевидео.
Собеседники выразили уверенность, что визит Роберто Маркаряна будет содействовать углублению армяно-уругвайского сотрудничества.
30 сентября состоялись заседания постоянных комиссий НС – по защите прав человека и общественным вопросам и по государственно-правовым вопросам – под  председательством  соответственно Э.Варданян и О.Саакяна.В указанных комиссиях обсуждались соответственно проекты о внесении изменений и до...