ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 28-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամ Ֆրանսուա Ռոշբլուանին:
Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրին խորհրդարանում, բարձր է գնահատել երկու երկրների միջեւ առկա բարեկամական հարաբերությունները:
ԱԺ նախագահը կարեւորել է բարեկամական խմբերի արդյունավետ գործունեությունն ու մեծ ներդրումը միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում:
Խորհրդարանի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել Ֆրանսուա Ռոշբլուանին՝ միջազգային հարթակներում Հայաստանի շահերը պաշտպանելու եւ մշտապես Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի կողքին լինելու համար:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման մասին, Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ Ֆրանսիայի կողմից 2001թ. ընդունված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին օրենքը կատարյալ կդառնա, եթե ուղեկցվի Ցեղասպանության ժխտման համար պատասխանատվություն սահմանող օրենքով: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանը հետեւողական կլինի նոր օրինագծի ներկայացման եւ ընդունման հարցում՝ հաշվի առնելով նաեւ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հանձնառությունը:
Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը, շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ ԱԺ նախագահին ջերմ ընդունելության համար, գոհունակությամբ է ընդգծել այն հանգամանքը, որ ինքն այստեղ է գտնվում Հայաստանի եւ Ղարաբաղի անկախության 25-ամյակը տոնելու օրերին: Ֆրանսուա Ռոշբլուանը նշել է, որ ՀՀ անկախության 20-ամյակին նվիրված զորահանդեսին եւս մասնակցել է, եւ նա՝ որպես Հայաստանի բարեկամ, գոհունակությամբ փաստել է, որ նախորդ հինգ տարիների ընթացքում ՀՀ բանակի սպառազինությունը զգալի ավելացել Է:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցին՝ ֆրանսիացի խորհրդարանականը հույս է հայտնել, որ չնայած առկա դժվարություններին՝ Ֆրանսիայի Սենատը կընդունի օրենք, որը կամբողջացնի Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու կքրեականացնի ժխտումը:
Խոսելով ապրիլյան քառօրյա պատերազմի մասին՝ ֆրանսիացի խորհրդարանականը հույս է հայտնել, որ այլեւս երբեք չեն կրկնվի նման դեպքեր: Նա նշել է, որ ինքն արդեն 13-րդ անգամ է այցելում Լեռնային Ղարաբաղ. ապրիլյան իրադարձություններից հետո եղել է Թալիշում եւ Մատաղիսում, տեղում ծանոթացել իրավիճակին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են մեր երկրում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումներին, գալիք խորհրդարանական ընտրություններին, երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

28 сентября Председатель НС Г.Саакян принял депутата Национального Собрания Французской Республики, члена группы дружбы Франция – Армения Франсуа Рошблуана.
Г.Саакян, приветствуя гостя в парламенте, высоко оценил существующие между двумя странами дружественные отношения.
Председатель НС подчеркнул эффективную деятельность групп дружбы и большой вклад в развитие межпарламентских связей.
Глава парламента выразил признательность   Франсуа Рошблуану за постоянную защиту интересов Армении и Нагорного Карабаха на международных площадках.
Говоря о международном признании Геноцида армян, Г.Саакян отметил, что принятый Францией в 2001 г. закон о признании геноцида станет более совершенным, если будет дополнен законом об ответственности за его отрицание.   Председатель НС РА выразил надежду, что парламент Франции будет последователен в представлении и принятии нового законопроекта, также с учетом обязательства президента Франции Франсуа Олланда.
Депутат Национального Собрания   Французской Республики, член группы дружбы Франция – Армения Франсуа Рошблуан, поблагодарив Г.Саакяна за теплый прием, с удовлетворением подчеркнул, что находится в Армении в дни празднования 25-летия независимости РА и НКР. Франсуа Рошблуан отметил, что присутствовал также на военном параде в честь 20-летия независимости РА, и, как друг Армении, может констатировать значительное пополнение арсенала армии РА за прошедшие пять лет.
Обратившись к вопросу признания Геноцида армян, французский парламентарий выразил надежду, что, несмотря на существующие трудности, Сенат Франции примет закон, обобщающий признание и криминализацию отрицания геноцида.
Говоря об апрельской четырехдневной войне, Франсуа Рошблуан выразил надежду, что подобные случаи никогда больше не повторятся. Он отметил, что уже в 13-й раз посещает Нагорный Карабах – после апрельских событий был в Талише и Матагисе, на месте ознакомился с ситуацией.
В ходе встречи собеседники обратились к проведенным в РА конституционным реформам, предстоящим парламентским выборам, другим представляющим двусторонний интерес вопросам.