ՀՀ անկախության քառորդ դարը հատուկ շուքով նշվել է Չինաստանում ՀՀ դեսպանատանը: Պաշտոնական ընդունելությանը մասնակցել են օտարերկրյա դիվանագետներ, ՉԺՀ ԱԳ պաշտոնյաներ, Չինաստանում ՀՀ նախկին դեսպաններ, գործարարներ, ուսանողներ եւ հայ համայնքի անդամներ:
Հյուրերի գնահատականով՝ Չինաստանում Հայաստանի անկախության 25-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումը բացառիկ էր ներկայացուցչական կազմով ու հյուրերի թվով: Դեսպան Սերգեյ Մանասարյանն ակտիվ աշխատում է ոչ միայն մայրաքաղաքի պաշտոնական շրջանակների, այլեւ՝ նահանգների ու համայնքի հետ:
Դեսպանատանը կազմակերպված պաշտոնական ընդունելությանը մասնակցում էր նաեւ այս օրերին Պեկինում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Թե՛ պատվիրակությունը, թե՛ ընդունելության հյուրերի մի մասը մասնակցել էին մի քանի օր առաջ Ուրումչիում անցկացված «Չինաստան-Եվրասիա» էքսպո-ցուցահանդեսին եւ «Կանանց աշխատանքի տեղավորման եւ ձեռներեցության հնարավորությունները եւ մարտահրավերները» կանանց առաջին համաժողովին: Միջոցառման մասնակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի պատվիրակության մասնակցությունը էքսպո-ցուցահանդեսին եւերախտագիտություն են հայտնել հայկական պատվիրակությանը՝ իրենց համար կարեւորագույն իրադարձությանը մասնակցելու համար:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը Պեկինից իր եւ պատվիրակության անդամների անունից շնորհավորելով ՀՀ անկախության տոնը՝ նաեւ նշել է, որ ընդունելության ընթացքում հնարավորություն է ունեցել զրուցելու բազմաթիվ հյուրերի հետ ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Տաջիկստանից, Բելառուսից եւ այլ երկրներից՝ քննարկման առանցքում ունենալով երկկողմ կապերի, հայ-չինական հարաբերությունների զարգացումը, առեւտրատնտեսական կապերի խորացումն ու հումանիտար համագործակցության հեռանկարները եւ կանանց հասարակական կազմակերպությունների համագործակցության թեմաները:
ՉԺՀ ԱԳ փոխնախարար Լի Լույվեյին, ով նաեւ Ուրումչիի համաժողովին ու ցուցահանդեսին է ներկա եղել, Հայաստանի պատվիրակության աշխատանքին անդրադառնալով՝ նշել է, որ  ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի ներկայությունն Ուրումչիում մեծ ներդրում է երկկողմ հարաբերությունների խորացման գործում եւ հետայսու նրան համարում են Չինաստանի բարեկամը Հայաստանում: Փոխնախարարն ընդգծել է, որ տիկին Նաղդալյանի այցերը Չինաստան մշտապես օգտակար են մշակութային, կրթական, տնտեսական ոլորտներում եւ կանանց հարցերին վերաբերող ծրագրերին: Դեսպանի հետ զրույցում անդրադարձ է եղել հայկական ապրանքների առաջխաղացմանը չինական շուկայում, մարզերի հետ համագործակցությանը, հաջորդ տարվա Էքսպո-ցուցահանդեսում հայկական ապրանքների տաղավարի բացմանը, խորհրդարանների բարեկամական խմբերի ակտիվացման եւ աշխատանքային ուղղությունների, կանանց հասարակական կազմակերպությունների համագործակցությանը, գենդերային հարցերին, կրթության եւ համատեղ հետազոտությունների ծրագրերին:
Նշենք, որ այսօր նախատեսված են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի հանդիպումները ՉԺՀ խորհրդարանի փոխնախագահի եւ Չինաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամների հետ:
Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը սեպտեմբերի 22-ին հանդիպել է Հայաստանի Ֆրանկոֆոն երիտասարդների խորհրդարանի անդամների հետ, որոնք ներկայացնում են Հայաստանի տարբեր բուհերի ֆրանսախոս ուսանողների: Հանդիպմանը քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում եւս Ֆրանկ...

The quarter century of the RA Independence was celebrated with special grandeur at the RA Embassy in China . Foreign diplomats, Officials from the Foreign Ministry of the People’s Republic of China (PRC), the RA Former Ambassadors to China , businessmen, students and members of the Armenian community took part in the official reception.
In the guests’ assessment, the event dedicated to the 25th Anniversary of Armenia’s Independence in China was unique with its representative composition and the number of the guests. Ambassador Sergey Manasaryan actively works not only with official circles of the capital, but also with the states and the community.
The Delegation led by the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan being in Beijing during these days was also participating in the official reception organized at the Embassy. Both the Delegation and a part of the reception guests were taking part in China-Eurasia International Expo held in Urumqi and the First Women’s Forum: Opportunities and Challenges in Promoting Women’s Employment and Entrepreneurship . The participants of the event highly assessed the participation of the Armenian Delegation in the Expo and expressed their gratitude to the Armenian Delegation for taking part in the most important event for them.
On behalf of the Delegation and on her own behalf the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan, congratulating RA Independence Day from Beijing, also noted that during the reception she had had an opportunity to talk with the guests from the USA, Russia, Great Britain, Tajikistan, Belarus and other countries, discussing the development of bilateral relations and the Armenian-Chinese relations, the deepening of trade-economic ties, and the perspectives of humanitarian cooperation and interaction themes between women’s NGOs.
The Assistant Minister of Foreign Affairs of the People’s Republic of China, who also attended the Urumqi Forum and Expo; touching upon the work of the Armenian Delegation, he has noted that the presence of the NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan in Urumqi is a great contribution in the deepening of bilateral relations and hence they consider her to be the friend of China in Armenia. The Deputy Minister has underlined that Mrs Naghdalyan’s visits to China are always useful in the cultural, educational, economic spheres and in the programmes relating to the women’s issues. The Ambassador and the NA Deputy Speaker talked about the advancement of the Armenian goods in the Chinese market, the cooperation with the regions/marzes, the opening of the Armenian goods pavilion in the next year’s Expo, the activation of Parliamentary Friendship Groups, the cooperation of the women’s NGOs, gender issues, the educational and joint research programmes.
Let us note that today the meetings of the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan are scheduled with the NA Deputy Speaker of the PRC Parliament and the members of the China-Armenia Friendship Group.
On September 22, the Head of the NA Delegation to the Parliamentary Assembly of La Francophonie /IOF/ Margarit Yesayan met with members of the Francophone Youth Parliament of Armenia representing French-speaking students in different universities of Armenia.Issues concerning the establishment of the...