ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ, Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 16-ին մասնակցել է բուհի տարբեր ֆակուլտետների առաջին կուրսերի ուսանողների երդման արարողությանը, որն ավանդաբար տեղի է ունենում Խաչատուր Աբովյանի տուն-թանգարանում:
Շնորհավորելով առաջին կուրսեցիներին եւ բարձր գնահատելով նրանց ընտրած մասնագիտությունը՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հատկանշական է համարել արարողությունը եւ հորդորել ուսանողներին հավատարիմ մնալ իրենց երդմանը:
«Եթե ուզում եք ազգին ծառայել, պետք է լավ կրթվել, քանի որ մեր պետությանը գրագետ երիտասարդություն է անհրաժեշտ: Մանկավարժական համալսարանն ամեն տարի փորձում է ավելի կատարելագործել կրթական ծրագրերը՝ ձեր առջեւ բացելով գիտության նոր ուղիներ»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Բուհի ռեկտոր Ռուբեն Միրզախանյանը եւս շնորհավորելով ուսանողներին՝ նշել է, որ ավարտելուց հետո նրանք՝ արդեն որպես մանկավարժ, կմտնեն դպրոց՝ իրենց գործունեության հիմքում ունենալով բանիմաց ու ժողովրդավար սերունդ կրթելը:

16 сентября Председатель НС, председатель Совета попечителей Армянского государственного педагогического университета им.Х.Абовяна   (АГПУ) Г.Саакян принял участие в церемонии принятия клятвы первокурсниками различных факультетов вуза, которая традиционно проводится в Доме-музее Х.Абовяна.
Поздравляя первокурсников и высоко оценив избранную ими профессию, спикер НС охарактеризовал   церемонию как знаменательную и призвал студентов оставаться верными своей клятве.
“Если хотите служить народу, должны хорошо учиться, так как нашему государству нужна грамотная молодежь. Педуниверситет ежегодно пытается совершенствовать учебные программы, открывая перед вами новые пути в науку”, - отметил Г.Саакян.
Ректор вуза Р.Мирзаханян, также поздравив студентов, заметил, что после окончания они уже как педагоги переступят порог школы, имея в основе своей деятельности обучение сведущего и демократического поколения.