ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ, Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 16-ին մասնակցել է բուհի տարբեր ֆակուլտետների առաջին կուրսերի ուսանողների երդման արարողությանը, որն ավանդաբար տեղի է ունենում Խաչատուր Աբովյանի տուն-թանգարանում:
Շնորհավորելով առաջին կուրսեցիներին եւ բարձր գնահատելով նրանց ընտրած մասնագիտությունը՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հատկանշական է համարել արարողությունը եւ հորդորել ուսանողներին հավատարիմ մնալ իրենց երդմանը:
«Եթե ուզում եք ազգին ծառայել, պետք է լավ կրթվել, քանի որ մեր պետությանը գրագետ երիտասարդություն է անհրաժեշտ: Մանկավարժական համալսարանն ամեն տարի փորձում է ավելի կատարելագործել կրթական ծրագրերը՝ ձեր առջեւ բացելով գիտության նոր ուղիներ»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Բուհի ռեկտոր Ռուբեն Միրզախանյանը եւս շնորհավորելով ուսանողներին՝ նշել է, որ ավարտելուց հետո նրանք՝ արդեն որպես մանկավարժ, կմտնեն դպրոց՝ իրենց գործունեության հիմքում ունենալով բանիմաց ու ժողովրդավար սերունդ կրթելը:

On September 16, the President of the RA National Assembly, the President of the Board of Khachatur Abovyan Armenian State Pedagogical University (ASPU) Galust Sahakyan took part in the sworn-in ceremony of the first year students of different faculties of the higher educational institution, which traditionally takes place in the Khachatur Abovyan House-Museum.
Congratulating the first year students and highly assessing their chosen profession, the President of the RA National Assembly considered significant the ceremony and urged the students to remain faithful to their oath.
“If you want to serve the nation, you should get well educated, as our state needs literate youth. Every year Pedagogical University tries to further upgrade the educational programmes, opening before you new ways of science,” the NA President said.
The ASPU Chancellor Ruben Mirzakhanyan also congratulating the students has noted that after graduating from University they will enter school as pedagogues, having as a basis knowledgeable and democratic generation.