Սեպտեմբերի 7-ին Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էր ԱԺ պատգամավոր Թեւան Պողոսյանի հեղինակած «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» եւ «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Նախագծի ընդունմամբ ակնկալվում է բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ բակալավրի կրթական ծրագրով առկա եւ հեռակա ուսուցման համար ընդունելության քննությունների կազմակերպման, անցկացման հավասար չափանիշների եւ պահանջների սահմանում` ապահովելով կրթության բնագավառի համար գերխնդրի՝ կրթության որակի բարձրացումը, միասնական համակարգի արդյունավետ գործունեությունը:
Հարակից զեկույցներում հանձնաժողովի անդամ Ռուզաննա Մուրադյանն ու ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը կարեւորել են առաջարկվող փոփոխությունները եւ նշել, որ դրանք մանրամասն կքննարկվեն նաեւ առաջիկայում՝ վերոնշյալ օրենքների փոփոխությունների համատեքստում:
Քննարկումների արդյունքում օրենսդրական փաթեթն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը եւ կընդգրկվի ԱԺ առաջիկա քառօրյա նիստերի օրակարգի նախագծում:
Աշխատանքային այցով Արգենտինայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Արգենտինա պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանն ու Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 6-ին հանդիպում է ունեցել Արգենտինյան Հանրապետութ...

7 сентября состоялось заседание Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта под председательством А.Давтяна.
В повестке дня заседания – обсуждение законодательного пакета о внесении дополнения и изменений в законы РА “О высшем и послевузовском специальном образовании” и “Об образовании”.
По вопросу выступили с содокладами член комиссии депутат НС Р.Мурадян и министр образования и науки РА Л.Мкртчян, подчеркнувшие важность и обоснованность предлагаемых поправок.
В итоге дебатов законодательный пакет удостоился положительного заключения комиссии и будет включен в проект повестки дня предстоящих заседаний НС.
6 сентября у находящейся в Аргентине с рабочим визитом делегации во главе с вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Аргентина Э.Шармазановым, в составе депутатов НС С.Аветисяна и М.Манукяна, состоялась совместная встреча с членами групп дружбы Аргентина – Армения Сената и Палаты депу...
Вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с председателем Сената Аргентины
6 сентября находящаяся в Аргентине с рабочим визитом делегация во главе с вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Аргентина Э.Шармазановым, в составе депутатов НС С.Аветисяна и М.Манукяна, встретилась с председателем Сената Аргентинской Республики Федерико Пинедо.  Вице-спикер Н...