Սեպտեմբերի 7-ին Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էր ԱԺ պատգամավոր Թեւան Պողոսյանի հեղինակած «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» եւ «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Նախագծի ընդունմամբ ակնկալվում է բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ բակալավրի կրթական ծրագրով առկա եւ հեռակա ուսուցման համար ընդունելության քննությունների կազմակերպման, անցկացման հավասար չափանիշների եւ պահանջների սահմանում` ապահովելով կրթության բնագավառի համար գերխնդրի՝ կրթության որակի բարձրացումը, միասնական համակարգի արդյունավետ գործունեությունը:
Հարակից զեկույցներում հանձնաժողովի անդամ Ռուզաննա Մուրադյանն ու ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը կարեւորել են առաջարկվող փոփոխությունները եւ նշել, որ դրանք մանրամասն կքննարկվեն նաեւ առաջիկայում՝ վերոնշյալ օրենքների փոփոխությունների համատեքստում:
Քննարկումների արդյունքում օրենսդրական փաթեթն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը եւ կընդգրկվի ԱԺ առաջիկա քառօրյա նիստերի օրակարգի նախագծում:
Աշխատանքային այցով Արգենտինայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Արգենտինա պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանն ու Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 6-ին հանդիպում է ունեցել Արգենտինյան Հանրապետութ...

On September 7, the meeting at the RA NA Standing Committee on Science, Education, Youth and Sport moderated by Artak Davtyan was held.
The legislative package of the RA Law on Amendments to the RA Law on Graduate and Postgraduate Professional Education and the RA Law on Amendments to the RA Law on Education was on the agenda of the meeting.
Adopting the bill, it is expected to define equal standards and requirements for the organization of entrance exams for on-campus and distance learning of Bachelor’s degree in higher educational institutions, ensuring improvement of education quality, effective functioning of the integral system – primary task of the educational sphere.
The Committee member Ruzanna Murayan and Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan in their related reports highlighted the proposed amendments and mentioned that they will be thoroughly discussed also in the context of amendments to the abovementioned laws in the future.
As a result of the considerations the legislative package is to be included in the draft agenda of the upcoming NA 4-day sittings with the Committee’s endorsement.
On September 6, the delegation on an official visit to Argentina, led by the RA National Assembly Deputy Speaker Eduard Sharmazanov and comprised of the NA MPs Sukias Avetisyan and Mikayel Manukyan, met with the President of the Senate of the Republic of Argentina Federico Pinedo.The NA Deputy Speak...