Աշխատանքային այցով Արգենտինայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Արգենտինա պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանն ու Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 6-ին հանդիպում է ունեցել Արգենտինյան Հանրապետության Սենատի նախագահ Ֆեդերիկո Պինեդոյի հետ:
ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է լատինամերիկյան երկրների, մասնավորապես Արգենտինայի հետ սերտ համագործակցության հաստատումը՝ առանձնահատուկ ընդգծելով խորհրդարանական բաղադրիչի դերն ու նշանակությունը: Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Հայաստանն Արգենտինան համարում է բարեկամ երկիր, ինչի վառ ապացույցն է բոլորովին վերջերս ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցը Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանություն երկրի անկախության 200-ամյակի առթիվ:
Զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ այցը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա երկկողմ կապերի հետագա ամրապնդման եւ զարգացման, երկու երկրների հարաբերություններում առկա ներուժը վերհանելու գործում:
ԱԺ փոխնախագահը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ միջազգային կազմակերպություններում երկու երկրների համագործակցությունը բավականին արդյունավետ է. երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի վերաբերյալ առկա է փոխըմբռնում, ինչպես նաեւ փոխադարձ աջակցություն միջազգային ատյաններում միմյանց թեկնածությունների սատարման հարցում:
Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել այն, որ Արգենտինայի Սենատը 2006 թվականին ընդունել եւ օրենքի ուժով դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը: Հայկական պատվիրակության ղեկավարը մասնավորապես նշել է. «Արգենտինայի խորհրդարանականները, ճանաչելով եւ դատապարտելով Հայոց ցեղասպանությունը, «ոչ» են ասում թուրքական ժխտողականությանը: Սենատի նման դիրքորոշումը վկայում է Արգենտինայի՝ համամարդկային արժեքներին հավատարիմ մնալու մասին, քանի որ անցյալի հանցագործությունները ճանաչելով եւ դատապարտելով է հնարավոր միայն կանխարգելել նոր հանցագործությունները»: Ֆեդերիկո Պինեդոն իր հերթին նշել է, որ հպարտ է Հայոց ցեղասպանության մասին օրենքի համահեղինակը լինելու համար:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին՝ ԱԺ փոխնախագահը դատապարտել է Թուրքիայի կողմից Հայաստանի ապօրինի շրջափակումը, ինչպես նաեւ Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի վարած ռազմատենչ քաղաքականությունը:
Կողմերը բարձր են գնահատել հայ համայնքի՝ որպես երկու պետությունների միջեւ կապող օղակի առանձնահատուկ ներդրումը հայ-արգենտինյան կապերի ձեւավորման եւ ամրապնդման գործում:
Սեպտեմբերի 7-ին Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը: Նիստի օրակարգում ընդգրկված էր ԱԺ պատգամավոր Թեւան Պողոսյանի հեղինակած «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքու...

On September 6, the delegation on an official visit to Argentina, led by the RA National Assembly Deputy Speaker Eduard Sharmazanov and comprised of the NA MPs Sukias Avetisyan and Mikayel Manukyan, met with the President of the Senate of the Republic of Argentina Federico Pinedo.
The NA Deputy Speaker highlighted the establishment of tight connections with Latin American countries, particularly with Argentina , specially emphasizing parliamentary role and significance. Eduard Sharmazanov mentioned that Armenia considers Argentina to be a friendly country, the vivid proof of which is the RA President’s recent visit to the Embassy of Argentina in Armenia on the occasion of 200th anniversary of the country’s independence.
The interlocutors hoped that the visit will serve as an extra impetus for the further intensification and advancement of bilateral ties in revealing the potential existing in the relations of the two countries.
The NA Deputy Speaker documented with satisfaction that the cooperation between the two countries in international organizations is rather effective and there is reciprocal understanding on issues of mutual concern, as well as mutual support in backing up each other’s candidates at international instances.
Eduard Sharmazanov highly assessed the fact that the Senate of Argentina adopted and condemned by law the Armenian Genocide in 2006. The Head of the Armenian delegation particularly noted: “The Argentine parliamentarians, recognizing and condemning the Armenian Genocide, say No to the Turkish denial. This kind of position by the Senate witnesses about Argentina ’s commitment to all-human values since only by recognizing and condemning the crimes of the past it is possible to prevent new crimes.” Federico Pinedo in his turn mentioned that he is proud to be the co-author of the law on the Armenian Genocide.
Touching upon the regional issues, the NA Deputy Speaker condemned the illegal blockade of Armenia by Turkey , as well as Azerbaijan ’s bellicose policy against Artsakh.
The parties highly appreciated Armenian community’s special contribution to the shaping and strengthening the Armenian-Argentinian ties as a liaison between the two countries.
On September 7, the meeting at the RA NA Standing Committee on Science, Education, Youth and Sport moderated by Artak Davtyan was held. The legislative package of the RA Law on Amendments to the RA Law on Graduate and Postgraduate Professional Education and the RA Law on Amendments to the RA Law on ...