Աշխատանքային այցով Արգենտինայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Արգենտինա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանն ու Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 5-ին հանդիպում է ունեցել Արգենտինյան Հանրապետության ԱԳՆ արտաքին քաղաքականության հարցերով փոխքարտուղար դեսպան Գուստավո Ռոդոլֆո Սլաուվինենի հետ:
Զրուցակիցներն արձանագրել են, որ երկկողմ հարաբերությունները բազմակողմ ձեւաչափով դինամիկ զարգացում են ապրում: Երկուստեք կարեւորվել է տնտեսական կապերի հետագա ընդլայնումն ու ամրապնդումը, ինչին կողմերի համոզմամբ՝ կարող է նպաստել գործարար համաժողովների անցկացումը:
ԱԺ փոխնախագահը գոհունակություն է հայտնել առ այն, որ Արգենտինյան Հանրապետության օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանությունները ճանաչել եւ դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը: Էդուարդ Շարմազանովը Գուստավո Ռոդոլֆո Սլաուվինենի հետ զրույցում նշել է, որ Ցեղասպանության դատապարտմամբ Արգենտինան վերահաստատել է իր՝ ժողովրդավարական երկիր լինելու անվիճելի փաստը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին, քննարկվել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացը: Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովն արձանագրել է, որ մեր օրերում աշխարհը գնում է ինքնորոշման իրավունքի հաղթարշավի ուղիով: Նա ընդգծել է, որ բանակցություններում առաջընթաց չի արձանագրվում Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով: Պարոն Շարմազանովի գնահատմամբ՝ քանի դեռ կյանքի չեն կոչվել Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովների պայմանանավորվածությունները, բանակցային գործընթացում որեւէ առաջնթաց դժվար է ակնկալել: Գուստավո Ռոդոլֆո Սլաուվինենն իր հերթին նշել է, որ Արգենտինան հանդես է գալիս ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին:
Սեպտեմբերի 5-ին Փարիզում տեղի է ունեցել ԵԽԽՎ բյուրոյի նիստը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար, ԵԽԽՎ բյուրոյի անդամ Հերմինե Նաղդալյանը: Օրակարգում ընդգրկված գլխավոր հարցերը եղել են ԵԽ գլխավոր քարտուղարի եւ ԵԽԽՎ նախագահի հաղորդումները: Հիմնականում անդրադ...
Աշխատանքային այցով Արգենտինայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Արգենտինա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանն ու Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 5-ին հանդիպում է ունեցել Արգենտինայի մարդու իրավու...

5 сентября находящаяся в Аргентине с рабочим визитом делегация во главе с вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Аргентина Э.Шармазановым, в составе депутатов НС С.Аветисяна и М.Манукяна, встретилась с вице-секретарем по вопросам внешней политики МИД Аргентинской Республики послом Густаво Родольфо Слаувиненом.
Собеседники констатировали, что двусторонние отношения переживают динамичное развитие в многостороннем формате. Обоюдно подчеркнута важность дальнейшего расширения и укрепления экономических связей, чему, по убеждению сторон, может способствовать проведение бизнес-форумов.
Вице-спикер НС выразил удовлетворение признанием и осуждением законодательной, исполнительной и судебной властями Аргентинской Республики Геноцида армян. В беседе с Густаво Родольфо Слаувиненом Э.Шармазанов отметил, что о суждением геноцида Аргентина подтвердила неоспоримый факт того, что является демократическим государством.
На встрече затронуты были также региональные проблемы, обсужден процесс урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта. Говоря об НК-проблеме, Э.Шармазанов констатировал, что сегодня мир победно шествует по пути признания права на самоопределение. Он отметил, что прогресса в переговорах не наблюдается из-за деструктивной позиции Азербайджана. В оценке вице-спикера НС, пока не претворены в жизнь договоренности венского и санкт-петербургского форумов, трудно ожидать прогресса в переговорном процессе.  Густаво Родольфо Слаувинен в свою очередь отметил, что Аргентина выступает в пользу исключительно мирного урегулирования НК-конфликта.
5 сентября в Париже состоялось заседание Бюро ПАСЕ, в котором приняла участие вице-спикер НС, глава армянской делегации в ПАСЕ, член Бюро ПАСЕ Э.Нагдалян. Главными вопросами повестки дня были сообщения Генерального секретаря СЕ и Председателя ПАСЕ. В основном затронуты летние события в различных стр...
5 сентября находящаяся в Аргентине с рабочим визитом делегация в составе депутатов НС С.Аветисяна и М.Манукяна во главе с вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Аргентина Э.Шармазановым встретилась с секретарем по вопросам прав человека  Аргентины Клаудио Аврухом.  Собесед...